Poradňa

NOVINKA
Od 1. júna 2019 sme nútení na čas pozastaviť poradňu, teda od tohto času nebudeme odpovedať na vaše otázky. Veríme, že sa opäť k poradni vrátime.
ARCHÍV s otázkami (viď. nižšie) a odpoveďami nechávame k nahliadnutiu. Možno nájdete odpovede, ktoré potrebujete.

Poradňa na výživu slúži na pomoc rodičom detí s autizmom alebo samotným ľuďom s autizmom, ktorí majú výživové problémy, prípadne iné otázky spojené z výživou.

V poradni odpovedá MUDr. Katarína Babinská, PhD. z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorá sa venuje výučbe, výskumu, osvetovej a poradenskej činnosti v oblasti výživy.


* Vaše meno alebo prezývka:

Váš email:

Predmet:

* Otázka:


Polia označené * su povinné





Odpovieme do piatich dní.

Sasa

02.06.2019 21:40:37

Nemechek protokol
Dobry den, dcerka ma skoro 3 roky, sice este nemame uzavretu diagnozu, ale vsetko nasvedcuje na autizmus. Ina maminka s dietatkom s PAS mi odporucila vyskusat Nemechek protokol, teda podavat vysokokoncentrovany olivovy olej, omega 3 v rybom oleji a inulin a v strave obmedzit omega 6 mastne kyseliny, najma slnecnicovy olej. Chcem sa spytat na vas nazor ohladom tohto. Stoji to za vyskusanie?

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

06.06.2019 21:37:33

Dobrý deň, Ide o postu, ktorý z výživového hľadiska neprináša riziká, pretože ide iba o zámenu jedného druhu tuku za iný. Dalo by sa teda povedať, že za vyskúšanie to stojí. Výživové intervencie sa vnímajú ako doplnková terapia, pri autizme je základom behaviorálna intervencia.


Danka

30.05.2019 14:26:50

Problemy s travenim - Aspergerov syndrom
Dobry den, rada by som sa opytala ohladne deti co maju podozrenie na Aspergerov syndróm, ci aj problemy s travenim mozu spolu suvisiet s touto diagnozou. Chlapcek ma 3 roky a ma podozrenie na AS, problemy s travenim su u nas uz takmer od narodenia, velmi malo pribera a niekedy v stolici vidim kusky jedla, ktore zjedol - cele nerozlozene. Da sa urobit na to dake specialne vysetrenie ci daka specialna dieta...Dakujem.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

06.06.2019 21:52:18

Dobrý deň, Deti s poruchami autistického spektra mávajú často tráviace problémy. Pri ťažkostiach, ako má Váš synček, je vhodné vyšetrenie u detského gastroenterológa. Podľa výsledkov Vám lekár poradí, ako upraviť stravu. Je možné, že chlapčekovi spôsobujú problém niektoré konkrétne potraviny, skúste hľadať súvislosť, po akom jedle sú v stolici nestrávené zvyšky. Takáto informácia môže byť nápomocná aj lekárovi.


Zuzana

28.05.2019 16:54:36

Autizmus
Dobrý deň chcem sa poradiť.Syn má 7rokov a potvrdený autizmus.Veľmi ma trápi že nechce jedávať.Zje iba suchý rožok,croiasant,brumík,banán,suché cereálie,horalku a mlieko.Neje nič varené a to do dvoch rokov jedol viacmenej všetko.Už neviem ako ho naučiť jesť.Trápi ma to.Keď sa aj lekárov pýtam povedia že u autistoch je to tak.Už máme aj nízke hodnoty železa berieme lieky.Budem vďačná za každú radu

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

06.06.2019 22:43:02

Dobrý deň, Deti s autizmom bývajú často citlivé na farbu, chuť, či konzistenciu potravín a sú v strave vyberavé. Nie je výnimkou, že jedávajú iba niekoľko málo potravín, podobne ako Váš syn. Aj deti s autizmom sa však dá naučiť správnemu stravovaniu, trvá to však dlhší čas. Ideálne by bolo, keby ste našli odborníka, ktorý ovláda ABA terapiu, pretože tento prístup sa javí ako najosvedčenejšou intervenciou pri autizme, a to aj pri výchove dieťaťa k správnemu stravovaniu. Možno sa pokúsiť pracovať s dieťaťom aj v rámci rodiny. Prosím pozrite sa na predchádzajúce odpovede v tejto poradni, kde sme sa už tejto téme venovali.


Aduska194

23.05.2019 20:47:00

Detsky autizmus
Dobry vecer.Mam 2,5 rocneho syna a mam podozrejnie ze je aitista.Nerozoprava,sem tam nieco brble.Ked nieco chce ukaze my alebo ma chyti za ruku.Nevie sa hrat ani sam ani so mnou abi zo surodencom chodi od 2rokov do skoly a je to cim dalej horsie.Nezapaja sa do nicoho ako keby mal svoj svet.Ked sa mu nieco nepaci tak zacne plakat ale bez slz niekedy az ocerevenie.Ked sa zahra tak kocky uklada vedla seba alebo auticka do radu.Kedysi pekne jedol a teraz zbada nieco na stole uz zacne plakat a dupotat.Co sa tyka plienok to som vzdala nema to ziaden zmysel.Najradcej je niekde vonku kde moze behat a behat.Od narodenia je velmi zivy.Uz vtedy bol trest pre neho ked bol vv zavinovacke uviazeny.Musel byt odviazany aby sa mohol hybat.Aj teraz beha ako divy a rad robi kotrmelce a stojky.Niekedy si nevieme s nim rady a ani nase ucitelky v skolkePoradte my ako dalej?Kde mam ist s nim na vsitrenie ako mam zacat.Je malicky ale cim skor tym lepsie.Som z okresu Banovce nad Bebravou ak viete kde by sme mohli ist ohladne nasho syna budem rada za kazdu radu.Dakujem

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

06.06.2019 23:04:04

Dobrý deň, príznaky, aké má Váš synček, sa vyskytujú aj pri autizme. Či ide o autizmus sa dá zistiť iba pomocou vyšetrení. Vo veku 2,5 rok sa už autizmus dá pomerne spoľahlivo diagnostikovať. Je výhodou ak sa diagnóza stanoví v čo najmladšom veku, pretože čím skôr sa s dieťaťom začne pracovať, tým lepšie má šance. Kvôli diagnostike sa môžete obrátiť napríklad na Psychiatrickú kliniku v Martine alebo na Regionálne centrum autistov v Žiline-Bánovej. V diagnostických centrách bývajú rôzne dlhé čakacie doby, preto rodičia nezriedka volia aj pracoviská vo väčšej vzdialenosti od bydliska.


Katarina

06.05.2019 15:05:45

objednanie sa na vysetrenie pre autizmus
Dobry den chcela by som sa opytat mam 4 rocneho syna nerozprava boli sme u detskeho psychiatra ten potvrdil autizmus velmi by som mu chcela pomoct tym neako ho rozkecal len neviem ako ku logopedke chodime ale tam sa vecsinou hra ked chce pani logopedka aby spolupracoval tak ani pohnut s nim sa zatne a neopakuje nic tak by som sa chcela prist ku vam poradit dakujem

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

27.05.2019 17:08:50

Dobrý deň, Skúste sa obrátiť na Centrum detskej reči, tu by Vás azda najlepšie usmernili, kde v blízkosti Vášho bydliska pôsobí logopéd, ktorý má skúsenosti s deťmi s autizmom.


Dominika

26.04.2019 17:18:35

Syn 2,8r
Dobrý deň mám syna takmer trojročného je veľmi hyperaktívny až príliš deti má rad teší sa im ale nevie sa moc zapájať do hry . Stále iba beha dookola taktiež nerozpráva dokopy 10slov ale má dobre chápanie take dones niečo alebo zahod do kosa vie pekne troska je to horšie keď poviem komplikovane vetu . Z hračkami sa moc nehrá iba občas aj to Iba nachvíľu ale má rad knihy priraďovanie obrázkov a pdoobne len nevie dlho pri ničom vydržať pri jednej činnosti . Taktiež vie pekne rozlišovať farby a tvari . Očný kontakt je už lepší aj keď niekedy sa zhorší. Dokáže sa sám napapat ale keď neni po jeho robí veľký cirkus momentálne mu vadí ak ho krmim poprípade ak mu len zamiešať jogurt hneď je z toho rev . Jedna sa o jednoznačný autizmus ? Ďakujem ta odpoved

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

07.06.2019 00:18:20

Dobrý deň, Podľa príznakov, ktoré uvádzate, sa nedá povedať, či ide o autizmus. Na to, aby sa diagnóza potvrdila alebo vyvrátila, je potrebné absolvovať špecializované vyšetrenie na niektorom pracovisku, ktoré sa venuje diagnostiku autizmu. Dobré by bolo, keby ste so synom čím skôr absolvovali vyšetrenie, aby ste v prípade preukázania diagnózy začali čím skôr s liečbou.


Michaela

21.03.2019 15:44:43

Autizmus
Dobry den chcem sa spitat mam doma 3 ročneho chlapceka boli sme u neurologa ktori mu diagnostikoval autizmus z visetrenim 5 minut len nanho pozrel hnet povedal ale on sa radoval na hracku ktoru ma aj doma bolo to 5 min hned sme isli von z ordinacije boli sme aj u psichologicke proti autizmus ona nam povedala ze ma len slabe črti ale ze vjac je spomaleny ma 3a je ako bi na 2 roky zema motoricko spomaleny vivin tak teras nevjem co je spravne moj chlapcek reaguje na meno na emocije je aj hravi vonku sa hraje aj z detmi len este nerosprava tak piprosim o radu

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

27.05.2019 15:47:40

Dobrý deň, Vášho synčeka by mal vyšetriť detský psychiater, ktorý posúdi, či ide alebo nejde o autizmus. Taktiež sa s chlapčekom objednajte na logopedické vyšetrenie, prípadne aj ku psychológovi. Dôležité je, aby Vášho syna podchytili odborníci, ktorí Vám tiež poradia, ako pracovať s dieťaťom v domácom prostredí.


Monika

15.03.2019 10:43:42

GFCF dieta
Dobry den, prosim Vas, chcem sa Vas opytat ohladom diety GFCF. Nasmu synovi bol diagnostikovany detsky autizmus koncom januara. Bolo nam odporucane dat vysetrit moc na opioidne peptidy. Mal ich mierne zvysene a doktor nam odporucil GFCF dietu. Lebo sa obavam, ked nasadime dietu, ci to nemoze mat iste rizika hlavne kvoli vapniku. Dakujem Velmi pekne

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

15.03.2019 14:31:12

Dobrý deň, Keďže mlieko a mliečne výrobky sú hlavným zdrojom vápnika, pri ich vylúčení zo stavy sa treba zamyslieť, z akých potravín získa telo dostatok tejto živiny. V poniže je prehľad potravín bohatých na vápnik, ktorý Vám azda pomôže skombinovať dieťatku stravu tak, aby malo dostatok vápnika (pre porovnanie sa uvádza aj obsah v mieku a syroch). potravina (vápnik, mg/100 g) mlieko 120 jogurt 150 tvrdé syry 800 tavený syr 500 šošovica 76 tofu 128 sója 256 fazuľa 113 pistácie 108 vlašské orechy 96 lieskové orechy 181 sezam – semená 96 mak 1357 ľan – semeno 195 sardinky 415 celozrnné pečivo 55 pór 86 brokolica 105 šalát 57 petržlen 97 špenát 86 kaleráb 63,1 kapusta 52,6 pažítka 218 kel 80 vňate 100-200 Údaje o obsahu vápnika sú z tabuliek, ktoré vydal Výskumný ústav potravinársky v Bratislave.


Milana

09.03.2019 15:28:05

autizmus
Dobry den, mam 18 rocneho syna, ktory je introvert a doteraz ziaden lekar ani psycholog nemal podozrenie ani mu nediagnostikovali autizmus. Vyvijal sa normalne od malicka a ako prisiel do puberty, stal sa menej komunikativnym, nevyhladava spolocnost rovesnikov, je samotar, vacsinou je doma a bavi ho programovanie a pocitace. Normalne chodi na SOS IT treti rok a pri beznom alergologickom vysetreni nam doktorka povedala, ze podla nej je autista, pretoze sa neusmieva a hned ako ho zbadala, tak na zaklade toho to zhodnotila. S nami rodicmi normalne komunikuje aj cudzim ludom normalne odpoveda na otazky, len on je taky utiahnutejsi a sam s cudzim clovekom nenadviaze rozhovor. My ho povazujeme za introverta. Preto sa pytam, ci to nemohol nikto v detstve zistit, lekari, psycholog, ky ktoremu sme chodili aj v detstve z inych dovodov, ktore s touto diagnozu nesuvisia. Psychologicky som sa pytala na aspergerov syndrom, pretoze priznaky su podobne a je sikovny v pocitaciochoch, ale ona to nepotvrdila. Posudila, ze chlapec je velmi citlivy, dobry, ale teraz v puberte mal take uzkostne stavy, ktore postupne ustupili. Suviselo to aj so skolou, ked zacal chodit na strednu skolu, zmena novych spoluziakov, ucitelov a pod. Dakujem za odpoved.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

15.03.2019 14:56:08

Dobrý deň, Prakticky u každého človeka sa dá zistiť istá miera autistických rysov, to však neznamená automaticky, že je autista, hovoriť môžeme skôr o istých povahových osobitostiach. Potvrdenie diagnózy si vyžaduje vyšetrenie u odborníka a absolvovanie psychodiagnostických testov. Stáva sa, že autistická porucha sa zdiagnostikuje až v dospelom veku, najmä pri jej miernejších formách. Pri preukázaní diagnózy sa odporúča psychoterapeutizká intervencia, napríklad formou kognitívno behaviorálnej terapie.


Brandlova

08.02.2019 19:41:41

Informacia
Dobry den, mojej dcere diagnostikovali detsky autizmus, ale uradne ho moze potvrdit len pedopsychiater acklinicky psycholog, ale dostala som informaciu od klinickeho psychologa, ze to moze schvalit uz len pedopsycholog , je to pravda?dakujem za informaciu

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

15.03.2019 15:36:23

Dobrý deň, Hovorí sa o tom, že diagnózu autizmu by mal potvrdzovať iba detský psychiater. Pokiaľ viem, zatiaľ nebol vydaný žiadny oficiálny pokyn, ktorý by hovoril o tom, že klinickí psychológovia nemôžu uzavrieť diagnózu. Vyšetrenie diťaťa u detského psychiatra však má význam aj z hľadiska diferenciálnej diagnózy a vylúčenia iného typu poruchy.


eva kubanova

30.01.2019 16:14:24

zubky
dobry den prajem.chcem sa spitat.mam vnucika ktory je autista ma 6 rokov chodi do skoly.ako sa riesia zubky u takýchto deti u zubara u neho je to tak ze neda n seba siahat.boji sa doktorov a u zubara by snim nic nespravili.ma pokazene mlicne zubky teraz 2 ukazuje ze ho to boli natieraju mu to chladenm gelikom aby to tak nebolelo.chcem sa spitat ci nahodou neuspavaju taketo deti on by ani nesedel poradte dakujem za odpoved.kubanova kosice.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

06.06.2019 23:22:41

Dobrý deň, Sú zubní lekári, ktorí vedia pracovať aj s detičkami s autizmom. Ak nie je iná možnosť, tak sa dieťa uspí a ošetrenie sa robí v anestéze.


Jana

19.01.2019 21:53:08

autista - babka
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či sa dá niečo robiť - začať nejakou terapiou, logopédom, alebo niečim iným, prípadne sa objednať k vám na vyšetrenie, aby nebolo neskoro ak má matka podozrenie, že jej dieťa je autista aj keď má iba 8 mesiacov. Od pol roka si všimla zvláštne správanie, trepotanie rukami, zvláštne grimasy, dieťa nedžavoce,nevydáva žiadne hlásky, iba občas čudný zvuk, málokedy reaguje na svoje meno - počuť ale počuje, málo sa usmieva, neopakuje ani nenapodobňuje, nemá záujem hrať sa. Pohybovo tiež zaostáva. Ďakujem za radu.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

15.03.2019 16:01:52

U detí, ktorým bol neskôr diagnostikovaný autizmus, si rodičia niekedy všimli zvláštnosti v správaní už aj v útlom veku okolo 6 mesiacov. Diagnóza autizmu sa dá s relatívnou istotou stanoviť ať medzi 2. a 3. rokom. Vyšetriť sa dajú aj mladšie detí v batolivom veku a pri podozrení na autizmus sa robí rediagnostika po 2. roku. Pri výskyte prízmakov, ktoré pozorujete u Vášho dieťatka, je určite namieste, aby ste absolvovali vyšetrenia, podľa odporučenia pediatra, resp. ďalších odborníkov, pretože môže ísť aj o iný typ poruchy.


Yari

14.01.2019 17:37:38

vyšetrenie na autizmus
Dobrý den, môžete mi prosím Vás opísať ako a z čoho sa skladá vyšetrenie na autizmus u odborníka na Slovensku? Mam na mysli, čo všetko sa v rámci týchto vyšetrení absolvuje než sa stanovi diagnóza? Vyšetrenie sa robí aj nejakými odbermi napr. krv, moc, poprípade nejaké sono mozgu, alebo len sledovaním správania daného dieťaťa a pohovorom z rodicmi?

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

15.03.2019 15:49:37

Dobrý deň, V diagnostike autizmu sa používajú psychodiagnostické metódy, jestvujú viaceré, ktoré sa dajú použiť. V súčasnosti sa považujú za najobjektívnejšie metódy ADOS 2 a ADI-R. ADOS-2 (Autism Diagnostic Observation Schedule - second version) slúži na priame pozorovanie správania sa dieťaťa. Počas vyšetrenia sa vytvárajú rôzne sociálne situácie (hra, rozhovor, a pod.) a sledujú sa hlavné oblasti –sociálna komunikácia a reč, sociálnej interakcia, hra a stereotypné správanie. Na základe ADOS-2 vyšetrenia je možné určiť aj mieru autistických príznakov – nízku, strednú a vysokú. Na zhodnotenie správania v domácom prostredí a na posúdenie vývinovej histórie dieťaťa sa v rámci projektu používa diagnostická škála ADI-R (Autism Diagnostic Interview-Revised). ADI-R identifikuje poruchy v štyroch hlavných oblastiach – v recipročnej sociálnej interakcii, v sociálnej komunikácii, úzko vymedzených, repetitívnych a stereotypných vzorcoch správania a rané poruchy vývinu do troch rokov veku dieťaťa. Ďalšie vyšetrenia (sono mozgu, odber krvi na genetické vyšetrenie, metabolické vyšetrenie, gastoenterologické) sú na zvážení odborníkov. Môžu pomôcť zistiť príčinu, ktorá sa podieľala na vzniku autizmu (napr. genetická alebo metabolická príčina). Taktiež môžu byť nápomocné pri diagnostike pridružených porúch, ktoré sa pri autizme často vyskytujú (tráviace poruchy, epilepsia a pod.). Krv, stolica, či iný biologický materiál sa môže odoberať aj v rámci výskumu zameraného na zisťovania príčin autizmu.


Marián

11.08.2018 15:36:14

Autizmus a liečba v nemocnici
Dobrý deň. Dcéra ma 18.rokov a atypický autizmus berie aj lieky od psychiatra Kqetiapin a Arispu , často zautoči na mamku je pre nu vhodna liečba na psychiatrii? Ďakujem

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

15.03.2019 16:15:56

Dobrý deň, Áno, určite je vhodné, aby ste stav Vašej dcéry riešili v spolupráci s psychiatrom.


Ela

26.07.2018 10:28:34

gastroenterológ
Dobrý deň, rada by som absolvovala so svojim synom komplexne gastroenterológické vyšetrenie zamerané na autistické deti, kde by mu vyšetrili napr. opioidné peptidy, mikrobión čreva atd.Viete mi poradiť, ktorý lekár na Slovensku alebo v Čechách sa venuje tejto problematike. Ďakujem.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

15.03.2019 16:11:10

Dobrý deň, Čo sa týka opioidných peptidov, vyšetruje ich dr. Urge na bratislavských Kramároch. Skúsenosti s vyšetrovaním detí s autizmom má aj detská gastroenterologička pani dr. Nemcsicsová z gastroenterologického centra Assiduo v Bratislave, ktorá Vám odporučí, aké vyšetrenia by bolo vhodné urobiť. Vyšetrenie mikrobiómu zatiaľ nepatrí medzi štandardné vyšetrenia. Mikroorganizmy v stolici sa vyšetrujú najmä pri podozrení na črevnú infekciu.


Juraj

28.03.2018 16:19:07


Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je možné, že dieťaťu pri psychiatrickom vyšetrení je opakovane určená nesprávna diagnóza? Psychiater určil dg ako neuroticku poruchu, neskor ocd... depresie..uzkosti.. viac krat ju menil. Neurolog skonststoval, ze ma zvysenu nervovu drazdivost. V skole mame problemy so sikanou, dcera sa stazuje, ze nerozumie, ze jej spoluziaci hovoria, ze su jej kamarati, ale podla vsetkeho (znicene veci co nosi domov a pod.), to tak nie je. V skolkarskom obdobi ani pred sme problemy nemali. IQ ma podla testov u psychologa nadpriemerne. Ten isty psycholog vyslovil aj podozrenie na Aspergerov syndrom. Dcera ma 15 rokov. Je mozne, ze do tohto veku by ziadny odbornik (vystriedali sme ich viac), nedokazal urcit spravnu dg ? Ma zmysel, aby sme isli na diagnostiku AS?

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

04.04.2018 12:54:19

Dobrý deň. Poruchy autistického spektra patria medzi „mladé“ diagnózy. Vedomosti o tejto poruche a pozornosť, aká jej je venovaná, sa iba postupne zvyšujú. Podobne, postupne sa zlepšujú i možnosti diagnostiky. Predpokladá sa, že stále je veľa detí i dospelých, u ktorých porucha z rôznych dôvodov nebola diagnostikovaná. Istotne má zmysel, aby ste s dcérkou išli na vyšetrenie, ak sa predpokladá, že by mohla mať Aspergerov syndróm. Následne by sa mohla zapojiť do vhodnej formy terapie, ktorá zlepšujú komunikačné a sociálne zručnosti detí s AS. Pri poruchách autistického spektra sú často prítomné aj ďalšie psychiatrické a neurologické problémy, je preto možné, že pri predošlých vyšetreniach boli zistené práve pridružené poruchy a AS ostal nerozpoznaný. Nie je výnimkou, že dieťa treba s odstupom času opakovane vyšetriť, aby sa mohla potvrdiť diagnóza autistickej poruchy.


Monika

26.03.2018 21:44:51

GFCF diéta
Dobry den, prosim Vas, pri GFCF diéte sa nemozu konzumovat ani vyrobky s laktazou/Lakto free? Cim by sa dali mliecne vyrobky najlepsie nahradit? Uz dlhsie davam Tofu sojove natural do jedal, nas 3,5 r. syncek s detskym autizmom ho znasa dobre. Lepok sme uz vyradili pred 2 tyzdnami, a velmi pekne sa mu upravila stolica/doteraz prevazne riedka. Papa aj vela zeleniny a ovocia. Po porade s pediatrom mu davame aj vigantol 1kv.denne a probiotika -zatial Bio Gaia/celorocne-pripadne nam viete odporucit, ake su vhodne a ako casto ich obmienat? Velmi pekne dakujem za radu.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

04.04.2018 14:35:12

Dobrý deň. Pri GFCF sa nemôžu konzumovať žiadne mliečne výrobky, ani bezlaktózové. Diéta sa nesústreďuje na vylúčenie mliečneho cukru - laktózy, ale kazeínu – mliečnej bielkoviny. Ak sa vylúčia zo stravy mliečne výrobky, strava sa ochudobňuje najmä o vápnik, bielkoviny, prípadne vitamín D, ktoré treba nahradiť z iných potravín. Vitamín D máte zabezpečený v kvapkách, medzi jeho potravinové zdroje patria ešte ryby a vajcový žĺtok. Bielkoviny sa nahrádzajú pomerne ľahko, dajú sa získať z mäsa, vajec, strukovín, sóje a výrobkov z nej, obilnín (aj bezlepkových). Viac pozornosti treba venovať vápniku, ktorý sa pri bezmliečnej diéte zabezpečuje o čosi ťažšie v potrebnom množstve. Jeho zdrojom je tofu, strukoviny, sardinky, mak, brokolica, listová zelenina. Keďže sa stolica Vášmu synčekovi upravila, je na zváženie, či aj naďalej podávať probiotiká alebo skúsiť ich postupne vysadiť. Najlepšie by bolo poradiť sa s Vaším pediatrom, ktorý vie komplexne posúdiť zdravotný stav Vášho synčeka.


Maria

18.03.2018 07:21:00

Neuroza spanok
Dobry deň chcela by som sa spytat aky mate nazor na melatonin s mučenkov.Mam 9 ročne dvojčata autizmom a inimi diagnozami lmd adhd a pmv.Jedno moje dieta trpi od oktobra neurozov.Začali sme aj uživat multi star sirup a večer mali obydvaja problem zaspat tak nam maminky ktore maju deti s auti odporučili melatonin.Samozrejme aj psychiatričke som o tom povedala.Davam im pol tablety pred spanim.Ked nedam synovi s neurozov melatonin napr ked zaspi aj bez neho.Všymla som si že na druhy den začina byt neuroticky ma strach aj s postele vstat a niekam ist.Môže mu v tele tato zložka hormonu chybat?.Ďakujem.pek.deň.Maria

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

04.04.2018 16:21:26

Milá Mária, Sú štúdie, ktoré preukazujú, že melatonín môže zlepšiť kvalitu spánku u detí s autistickou poruchou. Ak je dieťa dobre vyspaté a odpočinuté, aj jeho správanie počas dňa býva lepšie. Ťažkosti, ktoré pozorujete u syna v prípade, že mu nepodáte melatonín, môžu a nemusia súvisieť s jeho podávaním. Vhodné by konzultovať s psychiatričkou. U ľudí môže nastať nedostatočná tvorba melatonínu, na jej stanovenie je potrebné absolvovať lekárske vyšetrenia. Hoci melatonín sa voľne predáva ako doplnok výživy, netreba zabúdať, že ide o hormón a jeho nadmerné dávky môžu narušiť rovnováhu v organizme a spôsobiť vedľajšie účinky (kŕče, poruchy správania). Najmä u detí by sa mal melatonín podávať s opatrnosťou, neprekračovať odporúčanú dávku a podľa možnosti nepodávať dlhodobo. Je preto správne, že ste informovali o podávaní lekárku, keď budete chodiť s deťmi na kontroly, lekárka by mala zisťovať, či sa u dieťaťa prípadne neprejavili nežiaduce účinky melatonínu. Ak má dieťa ťažkosti so spánkom, ako prvá sa rieši životospráva dieťaťa – či má dieťa pravidelný režim vstávania/zaspávania, či má dostatok pohybu. Vplyv na spánok má aj primeraná teplota v miestnosti, kde dieťa spí, kvalitu spánku narúša aj svetlo z ulice. Vhodný je dostatok pohybu, aby sa dieťa pred spaním unavilo. Na večeru sa nepodávajú ťažko stráviteľné jedlá, kolové nápoje. Tvorba melatonínu v organizme sa najprirodzenejším spôsobom zvyšuje v tme, dieťa by teda malo zaspávať v tmavej miestnosti, do ktorej nepresvitá svetlo z ulice alebo iných miestností. Zistilo sa, že na zaspávanie majú priaznivý účinok potraviny bohaté na tryptofán, z ktorého sa v tele tvorí melatonín: banány, ryža, ovsené vločky, vajíčka, kuracie mäso, ryby, mlieko a mliečne výrobky.


Lenka

25.02.2018 17:22:10

DMG now
Dobry den, prosim Vas, aky je Vas nazor na pripravok DMG now pre 3.5 rocne dietatko s autistickymi prejavmi? Vopred dakujem za odpoved.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

27.02.2018 17:55:28

Dobrý deň, U niektorých detí s autizmom, ktorým podávali DMG (dimetylglycín) pozorovali rodičia zlepšenie správania, reči, ako aj záchvatových stavov. U iných detí sa však pri užívaní tohto doplnku výživy neprejavili žiadne priaznivé účinky. Výskumné štúdie, ktoré skúmali vplyv DMG pri autizme tiež nepreukázali jeho prospešné účinky, sledovaným deťom sa darilo rovnako, bez rozdielu či prípravok užívali alebo nie. DMG sa považuje za bezpečný prípravok a ak sa rozhodnete skúsiť či Vášmu dieťatku zaberie, dôležité je podávať v dávke odporúčanej pre vek dieťaťa.


Katka

13.02.2018 08:44:26

B12 a vitaminy
Dobry den, Mozem svojmu dvojrocnemu synovi davat Mb12 vo forme spreja do ust?V pripade ak ano,kolko strekov denne by som mu mohla dat?pisu ze maximalna denna davka je 4krat dva streky.je mozne mu popritom aplikovat aj c vitamin,rybi olej,popripade aj viraminy mineral star?Momentalne je na GFCF. Dakujem

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

16.02.2018 14:58:00

Dobrý deň prajem, MB12 je najlepšie dávať v dávke ako odporúča výrobca pre dieťa v danom veku. Začínať sa má 1x dva streky (jeden do každej nosovej dierky) a vždy po 1-2 týždňoch zvýšiť dávku podľa potreby a podľa reakcie dieťaťa. Tým, že Váš synček má oba dva roky, stačí mu menšia dávka. Možno dávku nebude treba zväčšiť, stáva sa, že niekedy sa však dávka musí aj znížiť na podávanie každý druhý deň – ak je dieťa prestimulované. Odporúčaná dávka je 64.5 mikrogramov na 1 kg hmotnosti, čo je pre dvojročné dieťa s váhou 10 -15 približne 700- 1000 mikrogramov. Rybí olej podávať môžete, aj vitamín C. Multivitamínový prípravok by bolo dobre vynechať, mohlo by sa stať, že by Váš synček dostával priveľa vitamínu C aj B12.


katka

06.02.2018 22:37:52

únava
Dobrý večer, náš 6 ročný syn má vysokofunkčný autizmus, už niekoĺko mesianov býva stále unavený, spáva pravidelne 10 hodín, ak sa niekedy vyspí menej hneď sa to prejaví a potom nasledujúce dni sa to nabaľuje. Stále býva unevení a zíva ,niekedy už o desiatej dopoludnia a to zívanie je také,akokeby chcel zívnuť a nemôže. Ťažko sa na niečo sústredí a koncentruje, mávame pocit, že nás nevníma.A okram toho má posledné mesiace problémy s trávením. Často ho nafúkne a veľa krát po sebe má pocit, že potrebuje na veľkú potrebu ale keď ide, tak väčšinou po malých kúskoch.Skúšali sme aj probiotiká ale nejaká veľká zmena nenastala.Nikdy predtým také problémy s vyprázdňovaním nemal. Krvný obraz mal vporiadku aj vyšetrenie na cukrovku, aj celiakiu vylúčili. Detská lekárka robila odber aj na štítnu žľazu a bol vporiadku. Akurát mal hraničné pečeňové testy a zvýšený vitamín D.tie odbery boli robené na jeseň.Nevieme kde hľadať príčinu týchto problémov.Dakujem Vám veľmi pekne za odpoveď

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

16.02.2018 14:29:40

Dobrý deň, prajem Dlhodobú únavu u dieťaťa môžu spôsobiť veľmi rozmanité príčiny. Niektoré z nich by mohli ozrejmiť ďalšie lekárske vyšetrenia, napríklad, či Váš synček neprekonal infekčnú chorobu, napríklad mononukleózu, ktorá sa nemusela prejaviť výraznejšími príznakmi (možno to už Vaša pani doktorka vyšetrovala, skúste sa spýtať). Únava môže nastať aj pri zmene životosprávy. Ak Vás synček chodí do predškolského/ školského zariadenia, nie je zaťažený viac, ako dokáže zvládať? Nemá ťažkosti v detskom kolektíve? Má chlapček dostatok pohybu, chodí na vzduch? Nepomohlo zlepšiť spánok, keby chodil na športový krúžok a pod.? Niekedy aj taká drobnosť ako nedostatok tekutín má za následok únavy a aj ťažkosti s vyprázdňovaním. Pri problémoch so zápchou je vhodná úprava stravy: dávať dieťatku dostatok zeleniny, ovocia, pečivo voliť celozrnné, skúsiť sušené slivky alebo figy. Skúsiť môžete aj prípravok psyllium, dostupný v lekárňach, ktorý sa primiešava do stravy. Spomedzi probiotík sa pri závažných formách zápchy ako najúčinnejší javí Mutaflor.


Vlado

01.01.2018 12:27:46

Kakanie do gatí
Dobrý deň, prosím o radu ohľadom 4ročnej dcéry. Malá nerozpráva a momentálne sme v diagnostickom procese ohľadom potvrdenia detského autizmu. Vzdelávame sa v ABA terapii a pracujeme s malou na týchto princípoch. Náš problém je kakanie. Kaká len do nohavičiek. S cikaním problém nieje chodí na veľký záchod, sama a samoobslužne. Už sme vyskúšali oleje lisované za studena a odsledovanie času kakania a nič. Aj keď ju dáme na záchod keď vidíme, že už začína tajne tlačiť tak sa sekne a počká si kým to bude môcť vykonať do gatí. Skúšali sme aj mimoriadne odmeňovanie podľa ABA terapie, ale nič. Neviete nám ešte poradiť niaké metódy tréningu.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

09.01.2018 19:54:14

Dobrý deň, Viacerým rodičom, ktorí sa pasovali s podobným problémom, sa osvedčilo nechávať dieťa chodiť doma bez nohavičiek, po niekoľkých dňoch dieťa nakoniec vykonalo potrebu do nočníka alebo WC. Odporúča sa, aby dieťa malo na WC čo najväčšie pohodlie – detskú sedačku na WC, prípadne podložený stolček pod nohy, predložku, aby nemuselo stúpať na chladnú podlahu. Niekedy pomôže, ak dieťaťu pred posadením na WC vyzlečieme nohavice/nohavičky, aby mu nezavadzali na členkoch. Nápomocný býva obľúbený plagát na stene WC, kniha alebo hudba, ktoré dieťa upokoja a rozptýlia. Možno využiť aj „suchý tréning“ – dieťa niekoľko krát denne posadiť na WC, aj v čase, ke´d nepotrebuje ísť na veľkú potrebu a povzbudzovať, aby potlačilo naprázdno.


Dušan

28.12.2017 21:41:01

Moje dieťa nechce jesť
Dobrý deň mám 9 ročného syna autistu mame vážny problém s jedlom doteraz jedol len Hami kasicky a aj to len malinovú a sójové mlieko kokos,už asi tri dni prestal jesť aj tie kasicky a ostal už len mlieku.skusame mu nové veci neustále ale vôbec nechce ani len ochutnať sme už na konci zo silami prosím pomôžte momentálne váži 23 kg.dakujem

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

09.01.2018 18:15:03

Dobrý deň prajem, Jednou z príčin náhlej nechuti do jedla môže byť začínajúca sa chorobu, napr. viróza, tráviaca porucha a pod. Ozrejmiť, či nejde o chorobu by mohla návšteva u pediatra. Dôležité je dohliadnuť, aby dieťa pilo dostatok tekutín. Pri Vašom závažnom probléme so stravovaním, ktorý sa nedarí vyriešiť doma, by bolo najlepšie poradiť sa s ABA terapeutom alebo psychológom, ktorý Vás môže usmerniť, ako postupne trénovať privykanie si na nové potraviny. Postup pri zaraďovaní nových potravín sme v tejto poradni popisovali už v minulosti, možno by ste našli inšpiráciu v iných otázkach/odpovediach.


beata

07.12.2017 17:00:49

autizmus a diéta
Dobry den,nas syn bol prave dnes na diagnostike v acva, zatial nemame finalnu spravu, ale podla toho, co nam povedali predbezne- je to autizmus. Citala som o stravovani- dieta GAPS podla dr. Campbell. Moje otazky prosim: - nemozem zdravotne ublizit synovi ak mu vyradim vsetky obilniny a mlieko? - napr. ze jeho strava bude ochudobnena o dolezite latky a malo kaloricka.. - je vhodne podavat mu vitamin d, probiotika, pripadne olej z trescej pecene Mimochodom, u syna 3,5 roka nepozorujem ziadne traviace problemy..ale ak by mu to pomohlo, chcela by som to vyskusat, len aby som mu neublizila. - mozem pozadovat od lekarky vysetrenie na potravinove intolerancie? Dakujem velmi pekne za odpovede.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

11.12.2017 09:53:45

Dobrý deň, intervenciou, na ktorú treba v prvom rade sústrediť pozornosť u detičiek s autizmom je niektorá forma behaviorálnej terapie pod vedením psychológa, ktorý naučí aj rodičov, ako s dieťatkom pracovať. Diéta a výživové intervencie patria medzi tzv. alternatívne a komplementárne postupy, pretože ich účinnosť nie je potvrdená, treba tiež prihliadať i na ich bezpečnosť. Ak sa rodičia rozhodnú skúsiť diétu, treba pamätať, že ak vyradíme niektoré potraviny, strava je ochudobnená o niektoré živiny (napr. obilniny – vitamín B, mlieko a mliečne potraviny – vitamín D a vápnik) a tie treba nahradiť z iných potravín. Vyradenie obilnín s obsahom lepku nie je až také zložité, pretože jestvuje celkom slušný sortiment bezlepkových obilnín, ktoré dodajú vitamín B. Zložitejšie je nahradiť mlieko a mliečne výrobky, tu už treba viac kombinovať a niekedy i dopĺňať vitamín D a vápnik formou doplnkov. Keďže zvažujete diétu i doplnky, bolo by dobré robiť to postupne, aby ste vedeli, pri ktorej z intervencii nastalo zlepšenie. Môžete začať napr. rybím olejom v dávke, aká sa odporúča pre daný vek dieťaťa, a sledovať výsledok. Diétu môžete zaradiť cca po mesiaci. Následne po mesiaci môžete skúsiť pridať probiotiká. U osôb, ktoré nemajú tráviace ťažkosti odborníci v poslednej dobe neodporúčajú preventívne užívanie probiotík. Ohľadom potravinových alergii sa skúste poradiť s Vašou pediatričkou, keďže Váš synček nemá problémy, je nepravdepodobné, že by mal alergiu/intoleranciu. Na druhej strane, môžete sa odvolať na to, že pri autizme sú potravinové alergie častejšie a niekedy poddiagnostikované. S pozdravmi K.Babinská


Lenka

07.12.2017 13:08:32


Dobry den, mam polrocneho syna, ktory v 5. mesiaci prestal zo dna na den pit mlieko. Neexistuje sposob, ktorym by som ho do neho dostala. Pochodili sme po roznych vysetreniach ,vraj je zdravy. Kazali prejst na prikrmy a tuhu stravu. Zo zaciatku jedol, momentalne odmieta uz aj to. Neotvara pusinku, zatne ju a nie a nie mu dat lyzicku. Len pri tom place, vrti sa. Som uz na konci so silami, viete mi prosim poradit?

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

11.12.2017 10:03:15

Dobrý deň, Je možné, že dieťatko cíti bolesť z prerezávajúcich sa zúbkov alebo má problém s prehĺtaním. Niekedy pomôže zmena polohy pri kŕmení, zmena teploty alebo konzistencie jedla. Poradiť by Vám mohol logopéd, ktorý ovláda techniky stimulácie prehĺtania.


dana

06.12.2017 13:33:13

opoidné peptidy
Môjmu 3,5 ročnému synovi zistili opoidné peptidy v moči s hodnotou 246, znamená to že je autista? Má dg. oneskorenú reč, nerozpráva, dorozumieva sa ťahaním za ruku, neverbálne. Bola nám odporučená CFGF dieta. Ako mu môžem ešte pomôcť?

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

11.12.2017 11:08:18

Dobrý deň prajem, Diagnóza autizmu sa nerobí podľa hladiny opioidných peptidov, zvýšené hladiny má aj veľa neautistických detí, ktoré sa vyvíjajú typicky. Pri zvýšených hladinách opioidných peptidov sa zvykne odporúčať u detí s autizmom GFCF diéta, nepreukázalo sa však, že by vždy jednoznačne viedla k poklesu peptidov a úprave správania. Niektorí rodičia však pozorovali pri podávaní diéty zlepšenie autistických prejavov. S dieťaťom, ktoré má narušený vývin reči by mal predovšetkým pracovať logopéd, intervencia si vyžaduje aj spoluprácu rodiny, pretože potrebný je každodenný tréning reči podľa pokynov logopéda. Ak máte podozrenie, že synček má autizmus a nebol ešte na vyšetrení, môžete sa prihlásiť na niektoré pracovisko, ktoré túto diagnostiku robí. Pri autizme býva jedným z príznakov aj oneskorená reč, popri tom však musia byť prítomné ešte ďalšie prejavy ako napríklad úzke zameranie záujmov, zvláštne stereotypné formy správania a hry, problémy v kolektíve detí, či dospelých a pod.


Anna

10.11.2017 16:27:10

Nejediace dieťa
Od 11 mesiacov mi synček nechce jesť. Teraz má 29 mesiacov. Pije iba nestle kašu. Občas hrášok, bryndzové halušky a syrové pagáče. Vyskúšala som už asi všetko....bola som u pediatra...ako dosiahnuť, aby jedol mäso a zeleninu

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

11.12.2017 11:45:27

Dobrý deň prajem, Niekedy deťom trvá dlhšie, kým sa naučia jedávať pestrú stravu. Je však dôležité, aby dieťa pestro papalo, preto u takýchto slabých jedákoch je potrebný tréning. Je to dlhodobý proces, ktorý si vyžaduje si veľa trpezlivosti, ale vyplatí sa. Môžete postupovať napríklad takto: dieťaťu predložíte nové jedlo na lyžičke, v množstve vo veľkosti ryžového zrnka a veľkú porciu obľúbeného jedlo. Dieťaťu poviete ak ochutnáš toto (myslí sa nové jedlo), potom dostaneš veľkú porciu tvojho obľúbeného (kaše,....). Postupne zväčšujete množstvo nového jedla a uberáte z kaše až kým dieťa dokáže spapať porciu nového jedla. Tejto otázke sme sa venovali v poradni už aj v minulosti, skúste sa prípadne inšpirovať staršími odpoveďami. Zvážte aj konzultáciu s psychológom, problémy s papaním sú vlastne výchovným problémom.


Sylvia Sekáčová

18.10.2017 11:24:25

Správanie
Dobrý deň. Dcéra mala v júni 4 roky. Druhý rok chodí do škôlky, kde celý deň nezje ani omrvinku, nerozpráva, nespolupracuje, nehrá sa s deťmi, v škôlke celé dni len stojí a chodí za pani učiteľkou. Vyhýba sa dokonca už aj detskému ihrisku, kde už ani nevkročí, lebo sú tam deti. Máva nepredvídateľné nálady. Príde domov a nevie čo s energiou. Potom je nezvládnuteľná. Doma nepočúva, neposlúcha. Hrá sa so všeličím, veľa rozpráva, je živá a veselá. Nejde mi do hlavy, ako môže mať tak odlišné správanie škôlke a doma. Má problém aj s jedením kde je viac ľudí, hoci aj v rodine. Ďakujem

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

11.12.2017 14:50:47

Dobrý deň prajem, Keďže problém pretrváva už druhý rok, najlepšie by bolo poradiť sa s detským psychológom. Pani učiteľky v škôlke v rámci výchovného procesu asi viac vytyčujú deťom hranice disciplíny než my, rodičia v domácom prostredí. V kolektíve je to jednoducho potrebné. Tým, že Vaša dcérka je v škôlke tichá, doma si toto kompenzuje. Problém s papaním v skupinke ľudí zrejme súvisí s ťažkosťami Vašej dcérky vytvárať kontakty s inými ľuďmi.


Jana

11.10.2017 17:47:32

prosím o info
Dobrý deň, rada by som sa spýtala na stravovanie autistic. dieťatka: 1. je nutné viesť dieťatko k pravidelnému stravovaniu - raňajky, desiata, obed, olovrant a večera? Alebo mu nechávať voľnosť, nech je kedy chce, koľko chce, čo chce? 2. rovnako nemalo by dieťatko mať svoje miesto, ktoré je určené práve na príjem stravy - stôl a svoje miesto pri ňom? 3. doporučte mi, prosím, literatúru k tejto tematike,alebo link na diskusiu rodičov a pod., som laik, babička vnúčika, ktorému dg. aspergerov sy. Srdečná vďaka Vám za odpoveď

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

11.12.2017 16:46:46

Dobrý deň prajem, Stravovanie pri autizme/Aspergerovom syndróme niekedy býva problémom. Je veľmi záslužné, že si starostlivosť o výživu beriete za svoju úlohu. Nech sa páči odpovede na Vaše otázky: 1. Áno, najlepšie je, ak dieťatko vedieme k správnym stravovacím návykom, ako každé iné dieťa- hlavné zásady sú pestrosť a pravidelnosť. Úplná voľnosť nie je namieste. Môžeme dať niekedy dieťaťu možnosť spolurozhodovať –ponúkneme aby si vybralo medzi dvoma dobrými možnosťami napr. jablkom a pomarančom, či kalerábovou a hráškovou polievkou. 2. Je správne viesť dieťa k stolovaniu riadne pri stole. Deti s autizmom majú rady rovnakosť, ak si dieťa vyžaduje to isté miesto, v rámci možností mu vyhovieme. 3. Jestvuje fórum asperger.sk, kde sa preberajú aj otázky o stravovaní. Pri výbere kníh by som odporučila vybrať takú, ktorá sa pridŕža tradičných zásad správnej výživy, napr. Ostertágová: Receptár zdravej výživy pre dojčatá a deti. Existujú aj knihy, ktoré odporúčajú rozličné diéty. Pri diétach je však potrebná opatrnosť, pretože prinášajú aj riziká.


Maria

10.10.2017 22:56:52

probiotika
Dobry den Mame 27 mesacneho syna a sme 48 den na diete podla Dr.Campbell -McBridge Syndrom travenia a psychologie Hladame spravne probiotika ktore by neobsahovali lepok,casein,skrob,cukor. Mozete nam nejako pomoct?

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

11.10.2017 09:55:28

Dobrý deň prajem, V tejto otázke Vám najkvalifikovanejšie rady poskytnú odborníci - magistri farmácie v lekárňach, ktorí sa najlepšie orientujú v dostupných produktoch a ich zložení. Pre dieťa treba v prvom rade voliť probiotiká určené pre príslušný vek dieťaťa.


Zuzana

02.10.2017 21:02:32

podozrenie na autizmus a odmietanie stravy
Dobrý deň, Syn má 4,5 roka, podozrenie na autizmus, je veľmi nekolektivny, v škôlke sa nehrá s deťmi, len ich pozoruje. Obrovský problém je však s jedením. Má len určité jedlá, ktoré zje. Nemá veľmi pestrú stravu, lebo nechce skúšať nové jedlá, chute. Vpodstate nikdy ešte nejedol normálne druhé jedlo ako napríklad mäso a zemiaky. Možno trošku zemiakov, aj to po veľkom prehováraní. Boli sme dávnejšie na gastroenterologii, ja v poriadku. Ja som presvedčená, že to má v hlave. Psychologicke sme chodili, nikam to neviedlo. Môže mať nechuť k jedlu súvislosť s autizmom? Ďakujem pekne

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

03.10.2017 09:22:48

Dobrý deň, Príznaky, ktoré popisujete – nekolektívnosť, či vyberavosť v jedle, sa pri autizme vyskytujú. Na určenie diagnózy autizmu je však potrebné absolvovať špeciálne diagnostické testy. Odporúča sa podchytenie autistickej poruchy v čo najskoršom veku, aby sa mohla začať včasná intervencia, ktorá je dôležitá pre ďalší vývin dieťaťa. Za najvhodnejšiu sa považuje metóda aplikovanej behaviorálnej analýzy (ABA). Problémy s papaním v istom zmysle sú poruchou výživového správania a aj pri ich riešení je vhodné použiť ABA metódy. Najlepšie je, keď rodičov zaškolí odborník – ABA terapeut. Pracovať na úprave stravovacích návykov môžu aj rodičia sami. Jeden z možných postupov je takýto: pripravte synčekovi jedlo, ktoré má rád, dajte na stôl aj nové jedlo, na ktoré chcete dieťa naučiť. Niekoľko dní netreba dieťa nútiť, aby jedlo, stačí iba ak vníma, že potravina je na stole a že ju s chuťou konzumujú ostaní členovia rodiny. V ďalších dňoch požiadame dieťa, aby sa dotklo potraviny a dostane odmenu, ktorú uložíme na viditeľné miesto, napr. maličký kúsok sladkosti alebo niečoho, čo dieťa má rado. Ak sa dieťa jedla dotkne, veľmi ho pochválime a dáme odmenu. V ďalšej fáze dieťa povzbudzujeme, že keď spapá 1 lyžičku nového jedla, dostane odmenu. Jedna lyžička nového jedla je pripravená na stole, aby dieťa videlo, o aké množstvo ide a povedľa je umiestnená odmena. V ďalších dňoch nachystajte za 2 lyžičky toho istého jedla a opäť, keď ich Váš synček spapá, odmeňte ho. Postupne zvyšujete dávku na obvyklú porciu a odmenu dajte iba ak spapá celú väčšiu porciu. Keď si poradíte s jedným druhom potraviny/jedla, podobným spôsobom - pridajte do stravy ďalšie nové jedlo. Dieťa si skôr navykne na novú potravinu, ktorá má podobnú chuť, farbu, či konzistenciu, ako potravina, ktorú dieťa obľubuje. V rámci našej poradne sme už tejto otázke venovali, skúste sa inšpirovať aj predošlými odpoveďami. Pozdravujem Vás a držím palce.


Klara

21.09.2017 22:59:16

Autizmus
Je pravda o methylb12 ze pomaha pri autizme ak je kde ho zohmat na slovensku da da objednat aj u vas tak som to aspon citala

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

28.09.2017 16:15:27

Dobrý deň. V štúdiách sa zistilo, že u niektorých ľudí s autizmom mal priaznivé účinky na komunikáciu. Na druhej strane, u niektorých detí sa prejavili nežiaduce účinky a potrebné bolo podávanie prípravku ukončiť. Keďže stále nie je známe, pre ktoré deti s autizmom je podávanie Metyl B12 vhodné a prospešné, jeho podávanie patrí iba medzi doplnkové formy liečby, ktoré môžu rodičia po starostlivom zvážení skúsiť podávať. Pred niekoľkými rokmi bola možnosť získať prípravok v rámci nášho projektu, ten však už bol ukončený. Prípravok v lekárňach na Slovensku nie je dostupný, podľa našich vedomostí si rodičia ho zvyknú zaobstarávať z Talianska.


Andrea

14.09.2017 23:57:36

Podozrenie na autizmus
Chcela by som sa opýtať, mám 2 ročného synčeka.Vyjaderne detským lekárom podozrenie na autizmus. Dali sme mu urobiť test na opioidne peptidy,ktoré ma v norme. Vyšetrenie eeg ma tiež dobré výsledky. V centre carnomed tiež absolvoval vyšetrenie. Stresove jednotky na dolnej hranici (50), nemá vysoké ako píšu že mávajú autisticke deti cez 700 jednotiek. Výkonnosť VLF mal nízku. Detská psychologička sa vyjadrila že su tam nejaké príznaky a diagnostiku dotiahnuť do konca.A ešte uška sme mu dávali pozrieť, tak tiež všetko v poriadku.Audio sa nam nedalo spraviť kedže nerozpráva a nerozumie úplne všetkemu.Ale určite počuje.Momentalne všetko čo absolvoval.V diagnostickom centre čakáme na termín ale to môže trvať aj pol roka sa vyjadrili.Chceli by sme čím skôr začať niečo robiť ak sa dá. Problem je že všade sa nám vyjadria že je maličký ešte na určenie diagnózy a že za pol roka môže mať aj výsledky iné (horšie). Viete mi povedať názor že či sa dá vylúčiť autizmus ak ma dobre výsledky testou?? Či nič neznamenajú v konečnom dôsledku a hlavne slovo má psychológ?? Už nevieme čo si myslieť o tom čo nám vravia. Ďakujem za odpoveď

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

28.09.2017 16:47:26

Dobrý deň prajem, Vo veku 2 rokov sa nie vždy dá s istotou stanoviť diagnóza autistickej poruchy, nemálo detí musí byť opätovne vyšetrených okolo 3. roku, aby sa podozrenie potvrdilo alebo vyvrátilo. Pri diagnostike sa musia použiť testy na to určené, ako napr. ADOS-2 alebo ADI-R. Ďalšie vyšetrenia majú iba pomocný charakter, samy osebe nepostačujú na stanovenie diagnózy. Dobré výsledky testov, žiaľ, nesvedčia o tom, že dieťa nemá autizmus. Pre dieťa však nie je na škodu, ak sa začne s intervenciou už pri samotnom podozrení na autistickú poruchu, ešte skôr než dieťa dostane diagnózu. Najvhodnejšou intervenciou je behaviorálna terapia (napr. ABA), pomocou ktorej sa podporujú žiaduce prvky v správaní dieťaťa, naopak potláčajú nežiaduce prvky. Na Slovensku je zatiaľ nie je veľa ABA terapeutov, bude potrebné sa porozhliadať, kde najbližšie je vo Vašom regióne táto forma terapie dostupná. Poradiť môže i detský psychológ.


Gabriela Peťková

03.09.2017 07:42:41

autistické dieťa
Dobry den mam 4 rocnu dcerku s autizmom.po zdravotnej stranke jej nic nieje. Mava taky zvik ze sa pred spanim hojdava chrbatikom o sedačku inak nezaspinka. Robi to aj 4 hodiny vkuse ma to uz od roka taky zvik. Chcela som ju naucit na posteli spavat ale to jej hojdanie jej asi chybalo lebo stale plakala a bola nervozna necgcela ani spat.da sa tento zvyk jej nejako odbaucit ci uz to ma ona tak zauzivane ze nie? dakujem za odpoved.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

04.09.2017 08:19:58

Dobrý deň prajem, Mnohé detičky rady dodržiavajú pred spaním rôzne príjemné zvyky, ktoré im uľahčujú zaspávanie. Hojdanie sa, ktoré niekedy trvá až 4 hodiny, je však neúčelným zlozvykom, ktoré Vašu dcérku oberá o vzácny čas, ktorý by sa mal využiť na činnosti, ktoré sú prospešné pre vývin dieťaťa. Odporúčam obrátiť sa na detského psychológa, ktorý Vám poradí, ako postupovať pri odstraňovaní zlozvyku.


Ľudmila

14.08.2017 18:19:29

autizmus
Dobrý deň. chcem sa opytať máme 2ročného chlapčeka a naša detská odborná lekárka nás upozornila nato že naše dieta ma priznaky autizmu.chcela by som vas poprosit o radu ako mame dalej postupovať, na koho sa obratiť? v pripade čakania na vysetrenia niejake výživove doplnky alebo aku dietu by bolo vhodne nasadiť?že či je aj na vychodnom slovensku niejake diagnosticke centrum na zistenie autizmu?alebo niejaky odbornici?asi pred pol rokom sa nám už vynarali prve slova ale teraz sme aj to čo sme vedeli tak sme zabudli.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

23.08.2017 16:36:19

Dobrý deň prajem, Pri podozrení na autizmus je najlepšie, aby dieťatko čím skôr absolvovalo potrebné diagnostické testy. Na východnom Slovensku Vám odporúčame obrátiť sa na Francesco – regionálne autistické centrum, s ktorým sme spolupracovali aj my v rámci výskumu autizmu. Na webstránke http://francesco-1.webnode.sk/ nájdete aj kontakt ohľadom diagnostiky. Vo výžive je dôležité viesť chlapčeka tak, aby papal čo najpestrejšiu stravu, prospešnú pre rast a vývin. Zatiaľ nie je preukázané, že by diéta alebo doplnky výživy mali jednoznačné priaznivé účinky. Ak uvažujete o tom, že by ste predsa len chceli vyskúšať nejakú diétu, potrebné je naštudovať si prípadené riziká vyradenia niektorých potravín (napr. vyradenie mlieka alebo lepku) a čím tieto potraviny nahradiť, aby dieťaťu nechýbali živiny. Je pravdou, že na diagnostiku autizmu sa čaká aj dlhšiu dobu. Prospešené by bolo, keby ste si v medzičase pohľadali možnosť absolvovať kurz ABA terapie pre rodičov detí s autizmom. Táto terapia je účinnou intevenciou pri autizme a na kurze sa môžete veľa dozvedieť, ako pracovať s dieťatkom v každodennom živote tak, aby čo najlepšie napredovalo.


moni

07.08.2017 08:24:19

opioidné peptidy - testy
dobrý den, rada by som sa spýtala, kde sa dajú urobiť testy na opioidné peptidy v SR alebo ČR? ďakujem za odpoveď

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

14.08.2017 15:19:47

Dobtý deň, opioidné peptidy v moči vyšetruje pán doktor MUDr. Oto Ürge, Laboratórium klinickej biochémie, Synlab slovakia s.r.o., Limbová 5, Bratislava. Pre presnejšie informácie prosím kontaktujte pracovisko.


Salome

22.06.2017 22:11:20


Dobrý deň chcem sa opýtať mam 4 ročného syna,ktorý povie len 7 slov.Všetkému rozumie a chape.Nie je kolektivny.Vie všetko i z mobilmi,vie sam jesť,sam sa obliecť ale slabo rozprava môže ísť o autizmus

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

26.06.2017 09:19:13

Dobrý deň prajem, Prejavy, ktoré popisujete, patria medzi príznaky autizmu, rovnako však môže ísť aj o inú poruchu, napríklad o vývinovú poruchu reči. Najlepšie by bolo chlapčeka čím skôr vyšetriť na pracovisku, ktoré vykonáva diagnostiku autizmu, aby sa následne mohla začať intervencia/liečba. Skoré podchytenie a intervencia sú dôležité pre ďalší vývin dieťaťa.


Jana

11.06.2017 22:19:33

Autizmus
Dobru den mala ma 4.5 roka rozprava asi 10slov vsetkemu rozumie takym zakladom ked nieco chce ukaze ma stale plienky hoci jej uz vadi nedokaze sa naucit zacala som pouzivat od dr. Kucera karonzin extra moze to malej pomoct a zacne rozpravat viac

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

21.06.2017 08:20:12

Dobrý deň, karnozín patrí medzi doplnkové formy liečby pri autizme. Mal by sa podávať skôr ako doplnok základných spôsobov intervencie/liečby (napr. behaviorálna terapia). Účinnosť karnozínu nie je dostatočne potvrdená vedeckými štúdiami. Existuje iba jedna kvalitná vedecká štúdia, v ktorej sa sledoval jeho vplyv pri autizme. Spomedzi detí, ktoré užívali prípravok sa niektorým zlepšilo správanie, komunikácia a socializácia. Treba však dodať, že u niektorých detí sa súčasne prejavili nežiaduce účinky v podobe hyperaktivity a podráždenosti. Ostáva na Vašom zvážení, či dcérke skúsite podávať prípravok. Keďže nie je zatiaľ známe, ako a prečo prípravok u konkrétneho dieťaťa zaúčinkuje, ťažko predvídať, aký vplyv bude mať na karnozín na Vašu dcérku.


Monika

08.06.2017 16:50:29

sprava
Dobrý deň, Chcela by som Vas poprosit o objasnenie a usmernenie uzivania rybieho oleja- omega3 pri adhd, add, autizme, aspergerovi. Niekde sa docitam ze sa ma uzivat a niekde zase ze nie pri autizme a dalsich diagnozach co som pisala. A inak celkom tomu nerozumiem, kedze napr. synovi vysli vysledky vitaminu D, ze ma prebytok, a ked citam clanky a diskusie tak deticky maju skvor nedostatok tohto vitaminu a preto ho uzivaju a nam ho kazali vysadit. Moze sa uzivat rybi olej pri takychto diagnozach a ked je prebytok vitaminu D v tele? Dakujem mockrat za odpovede. S pozdravom Monika

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

21.06.2017 14:17:22

Milá Monika, Vitamín D pôsobí v ľudskom tele ako hormón a jeho prebytok môže mať nežiaduce účinky. Dobré bude rešpektovať odporúčanie lekára a vitamín D dočasne nepodávať, kým sa jeho hladina nevráti do normy. Nie je vhodné podávať ani rybí olej, pretože je bohatý na vitamín D. Omega -3 mastné kyseliny môžete skúsiť podávať v dávke, akú odporúča výrobca, či tento prípravok prinesie očakávané účinky, je otázne. V súčasnej dobe sa uznáva za najúčinnejšiu formu intervencie pri autizme behaviorálna terapia, ktorá má dokázateľne priaznivé účinky. Doplnky výživy, medzi ktoré sa zaraďuje aj vitamín D aj omega-3 mastné kyseliny, patria medzi doplnkové formy liečby. Ich účinnosť pri autizme a podobných poruchách sa skúma, ale zatiaľ nie je dostatok poznatkov na to, aby lekári mohli tieto prípravky s istotou odporúčať ako účinné.


Monika Mitriková

23.05.2017 09:50:25

Rediagnostika a terapie
Dobrý deň, prosím o objednanie syna Samka Mitrika na rediagnostiku a terapie ohľadom problému, ktorý mu pretrváva vyše pol roka, liečený na psychiatrickej klinike Kramáre lieky Fevarin, potreba stále sa umývať z dôvodu baktérii a bacilov všade prítomných, strach ísť medzi ľudí,von, v škole a pod.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

01.06.2017 15:55:17

Dobrý deň prajem, poprosím Vás, keby ste sa na rediagnostiku objednali prostredníctvom príslušného kontaktu na diagnostické služby uvedeného na webstránke. Prostredníctvom uvedeného kontaktu sa Vaša požiadavka dostane do správnych rúk, tu dostanete i termín a ďalšie pokyny. Vďaka za pochopenie. S pozdravom K.Babinská


Čandová

17.05.2017 13:13:40

autizmus
Dobrý deň, prosím o usmernenie, keď sa topiaci aj slamky chytá - čo hovoríte na použitie MM2 a CSD2? Jedná sa o trojročného vnúčika s podozrením na autizmus - dnes je na vyšetreniach v Prešove. Ďakujem pekne za radu. s úctou Čandová

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

18.05.2017 15:50:05

Dobrý deň, pani Čandová, Na internete sa môžeme stretnúť s informáciami, že prípravok MMS/CDS2 je účinný proti celému radu chorôb vrátane autizmu. Podľa názoru lekárov a odborníkov však ide o chemikáliu, ktorá je neúčinná (o.i. aj pri autizme), navyše je aj nebezpečná. V dôsledku jej užívania boli zaznamenané prípady poškodenia zdravia. V prípade malého dieťaťa by sme mali obzvlášť starostlivo zvažovať bezpečnosť prípravku a nepodávať látky, ktoré mu môžu uškodiť. Pri autizme je základnou metódou liečby (intervecie)tzv. behaviorálna terapia. Je to metóda, ktorá má dokázateľné priaznivé účinky na správanie dieťaťa. Najlepšie je začať v čo najútlejšom veku. Dokonca keby sa autizmus nepotvrdil, táto metóda dieťaťu neuškodí. Existujú aj mnohé tzv. alternatívne a doplnkové formy liečby - diéty, doplnky výživy, delfinoterapia, terapia tancom a mnohé ďalšie – tie však väčšinou nemajú vedecky preukázané priaznivé účinky, niektorým deťom zaberajú, iným nie. Pokiaľ sú bezpečné, možno ich vyskúšať. V Prešove sú veľmi dobrí odborníci na problematiku autizmu a istotne Vám dobre poradia, aký postup liečby je pre Vášho vnúčika najvhodnejší.


Luba

05.05.2017 09:06:39


Dobrý deň,prosím, existuje nejaký výživový poradca,ktorý sa orientuje v problematike autizmu u detí a problémov so stravovaním,obmedzeniami a pod.? Vie niekto zostaviť jedálniček pre dieťa s bezlepkovou,bezmliečnou,nízkohistamínovou diétou?Ďakujem.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

21.06.2017 14:33:09

Dobrý deň, Žiaľ nemáme kontakt na žiadneho výživového poradcu, ktorý by dokázal zodpovedne zostaviť diétu „na mieru“ pre dieťa s autizmom. Neznášanlivosť lepku a alergia na mlieko sú relatívne časté problémy u detí, a odporúčania, prípadne vzorové jedálničky by mohli mať k dispozícii v detskej gastroenterologickej ambulancii. Ak má dieťa obmedzený jedálniček preto, že jedlá určitej konzistencie, farby a pod. odmieta, poradiť by mohol psychológ, ako trénovať akceptáciu nových potravín.


Veronika

25.04.2017 18:09:51

Bolesť bruška a diéta
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, dcérka má 4 roky, autizmus diagnostikovaný nemáme aj keď neurologička má podozrenie, problém máme s bruškom. Každý večer si ľahne na bruško a ako by ho sťahovala, nekričí ani neplače ale ako keby mala kŕče, stolicu má každý deň ale posledne máva hnačku, nie sme nažiadnej diéte nakoľko nám nikto nedal žiadnu diagnózu a len si nás pohadzujú.. boli sme na metabolických testoch a tam má všetko v poriadku, berie lieky Epiletam nakoľko jej na eeg vyskočili epileptické krivky. Odkedy berie tie lieky tak aj dosť pribrala, preto by som sa aj chcela opýtať na nejakú diétu, prípadne koho kontaktovať aby nám pomohol upraviť stravu. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

21.06.2017 14:49:46

Dobrý deň prajem, Ak má dcérka dlhšiu dobu alebo opakovane hnačku, mal by ju vyšetriť detský gastroenterológ a pátrať po príčine. Potrebná bude úprava stravy – vylúčenie potravín, ktoré nafukujú. Najlepšie by bolo odsledovať, ktoré potraviny dieťa nafukujú, môže to byť napr. kapusta, kel, kaleráb. Možno skúsiť podávať ovocie bez šupky, bez jadierok, alebo jemne podusené, obmedziť celozrnné potraviny a sladkosti). Pri hnačke a riedkej stolici sú vhodné sú potraviny, ako ryža, mrkva a banány, ktoré mierne zahusťujú stolicu. Viaceré lieky, ktoré vplývajú na činnosť mozgu, žiaľ majú nežiaduci účinok v podobe priberania na hmotnosti. V rámci možností treba dieťaťu upraviť životosprávu, zaradiť viac pohybu – takého, ktorý dieťa baví (pohybové hry, tanec a pod.) a dodržiavať pravidelný stravovací režim.


Lucia

18.04.2017 17:36:08

MB12
Dobrý deň pani doktorka mám sedem ročného autíka a chcela by som vyskúšať liek Methyl B12 vo forme nosneho spreja. Žiaľ tento liek je dostupny v Miláne a momentalne iba v injekcnej forme. Rada by som sa opytala, či nemáte nahodou kontakt kde by bolo možné tento vyzivovy doplnok dostať. Ďakujem pekne. Prajem príjemný zvyšok dňa Lucia Szőllős

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

03.05.2017 12:53:22

Dobrý deň, pani Szőllős, Snažila som sa zistiť, či sa Metyl B12 vo forme nosového spreja je aj na Slovensku, podľa informácii, ku ktorým som sa dopracovala, takýto prípravok sa na Slovensko nedováža. Podľa údajov z literatúry je najúčinnejšie podávanie injekčnou formou, pri iných spôsoboch podávania je účinok nižší. Je pravdou, že dieťaťu je najľahšie podať metyl B12 v nosovom spreji. Prináša to aj isté praktické problémy, pretože prípravok musí byť skladovaný v chladničke (vyslovene v chlade) a rodičia mali problém pri prenášaní prípravku, ktorý bolo potrebné podávať viackrát denne (napríklad, ak išli s dieťaťom von). Ak prípravok stál v teplejšom prostredí, metylB12 sa rozpadal a vlastne dieťa dostávalo prípravok bez účinnej zložky. Preto sa stávalo, že na začiatku rodičia aj pozorovali zmenu v správaní dieťaťa a potom ako keby preparát prestal účinkovať. Pri podávaní metyl B12 sa zistili mierne priaznivé účinky iba u niektorých detí.


Lucia

18.04.2017 17:34:33

MB12
Dobrý deň pani doktorka mám sedem ročného autíka a chcela by som vyskúšať liek Methyl B12 vo forme nosneho spreja. Žiaľ tento liek je dostupny v Miláne a momentalne iba v injekcnej forme. Rada by som sa opytala, či nemáte nahodou kontakt kde by bolo možné tento vyzivovy doplnok dostať. Ďakujem pekne. Prajem príjemný zvyšok dňa Lucia Szőllős

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

21.06.2017 14:27:38

Dobrý deň, pani Szőllős, Snažila som sa zistiť, či sa Metyl B12 vo forme nosového spreja je aj na Slovensku, podľa informácii, ku ktorým som sa dopracovala, takýto prípravok sa na Slovensko nedováža. Podľa údajov z literatúry je najúčinnejšie podávanie injekčnou formou, pri iných spôsoboch podávania je účinok nižší. Je pravdou, že dieťaťu je najľahšie podať metyl B12 v nosovom spreji. Prináša to aj isté praktické problémy, pretože prípravok musí byť skladovaný v chladničke (vyslovene v chlade) a rodičia mali problém pri prenášaní prípravku, ktorý bolo potrebné podávať viackrát denne (napríklad, ak išli s dieťaťom von). Ak prípravok stál v teplejšom prostredí, metylB12 sa rozpadal a vlastne dieťa dostávalo prípravok bez účinnej zložky. Preto sa stávalo, že na začiatku rodičia aj pozorovali zmenu v správaní dieťaťa a potom ako keby preparát prestal účinkovať. Pri podávaní metyl B12 sa zistili mierne priaznivé účinky iba u niektorých detí.


Zuzana

15.04.2017 11:49:42

test
Dobrý deň! Môj 8-ročný syn má diagnostikovanú nešpec.pervaz.poruchu, ADHD, ľahkú MR a chcela by som mu dať urobiť testy na opioidné peptídy. Prosím, toto vyšetrenie ide cez obvodného lekára, alebo sú na to určené špecializované strediská? ĎAKUJEM. Zuzana, Žilina

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

19.04.2017 15:50:04

Dobrý deň, Zuzana, opioidné peptidy v moči vyšetruje pán doktor MUDr. Oto Ürge, Laboratórium klinickej biochémie, Synlab slovakia s.r.o., Limbová 5, Bratislava. Nie je mi známe, že by vyšetrenie robilo aj iné laboratórium. Pre presnejšie informácie/inštrukcie prosím kontaktujte priamo pracovisko.


Robo

07.04.2017 16:49:16


Je mozné že by môjmu synovi diagnostikovali v 15 rokoch?

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

11.04.2017 18:59:55

Dobrý deň prajem, Áno, z rozličných dôvodov sa mohlo stať, že diagnóza bola uzavretá až vo veku 15 rokov.


Lenka

11.03.2017 20:01:28

Autizmus
A ešte by som sa chcela opýtať existuje nejaká pravdepodobnosť že ak je prvé dieťa postihnuté autizmom bude ho mať aj druhé dieťa alebo sa to určiť nedá? Ďakujem

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

12.03.2017 19:18:43

Dobrý deň, Ak je v rodine dieťa postihnuté autizmom, je zvýšené riziko, že niektorá zo spektra autistických porúch sa vyskytne aj u mladšieho súrodenca. Touto otázkou sa zaoberala napr. štúdia v USA, ktorá zistila, že v rodinách, kde staršie dieťa malo autizmus, sa porucha prejavila aj približne u 11 % mladších súrodencov. Vyššie riziko majú mladší bratia, naopak, pravdepodobnosť je nižšia u mladších sestier.


Lenka

11.03.2017 19:55:16

Autizmus
Pekný večer prajem.Chcem sa opýtať počula som informáciu že ak sa u dieťaťa nespraví odborné vyšetrenie ktoré potvrdí autizmus do 13veku života, že neskôr ak by aj vyšetrením prešiel a nevedel sa zaradiť do spoločnosti nedostal by invalidný dôchodok alebo nejaký príspevok, že sa to už po 13veku neurčuje. Je to pravda?Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

12.03.2017 18:22:33

Dobrý deň prajem, Na našom pracovisku sa zaoberáme diagnostikou a výskumom autizmu, ako aj poradenstvom v otázkach výživy a niektorých zdravotných problémov pri autizme. Otázky sociálnych dávok, žiaľ, nepatria do našej kompetencie, v tejto veci je potrebné obrátiť sa na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.


Adriana Veresova

04.03.2017 18:44:08

Zachvat pri zmene prostredia
Dobry den,potrebovala by som riesit mojho 8 rocneho syna autistu,berie lieky Risepro,pravidelne mi v skole vracia a hnackuje.Mozu to sposobovat lieky?Berie strvt tabletky rano a na obed,byva podrazdeny malo z nich.Ale chodi casto na malu potrebu a nadmerne trepe s rukami a pri zakaze zacne stvornozkovat.Dnes som s nim sla navylet,vystupil mi z auta a lezal a plakal, nevedela som ho vobec ukludnit ani nic,toto mi urobil 2 x,co mam robit ked mi toto necakane urobi?Dakujem za odpoved.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

08.03.2017 12:26:15

Dobrý deň prajem, vracanie a hnačka môžu byť spôsobené rôznymi príčinami. Keďže spomínate liek Rispero, môže ísť o vedľajší nežiaduci účinok tohto lieku, taktiež i problémy s močením a zmeny v správaní. V takom prípade je namieste obrátiť sa na lekára, ktorý Vášmu synčekovi liek predpísal, aby zvážil, či je potrebná zmena dávkovania alebo lieku. Príznaky, ktoré má Váš synček, môžu byť i prejavom stresu (napr. pre okolnosti v škole - nová pani učiteľka, spolužiak). Ťažkosti s močením zvádzajú aj k myšlienke, či chlapček nemá infekciu močových ciest.


Jana

04.03.2017 13:28:26


Dakujem za odpoved.A kto alebo ktory lekar nam uroby testy na autizmus?Dakujem.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

06.03.2017 08:12:34

Dobrý deň, Praktické pre Vás asi bude vyhľadať odborníka v kraji, v ktorom žijete. Tabuľku s kontaktmi na odborníkov, ktorí sa venujú autizmu (nielen diagnostike, ale aj vzdelávaniu, terapii a pod.) môžete nájsť na webovej stránke http://vyskum-autizmu.webnode.sk/news/zoznam-odbornikov-a-zariadeni-kde-mozete-hladat-pomoc-medicinske-diagnosticke-vzdelavacie-terapeuticke-institucie-/ Zoznam je zostavený podľa krajov – v dolnej časti tabuľky si zvoľte kraj. Na diagnostiku sa môžete prihlásiť aj na bratislavské pracoviská: Autistické centrum Andreas alebo Akademického centrum výskumu autizmu.


Jana

02.03.2017 18:33:36

dotaz
Dobry vecer,chcela by som sa opytat mam 6rocneho syna.Nema diagnostikovany autizmus.Ale ma skoro vsetke prejevy.Nekomunikuje,v jedeni ma oblubenych pat jedal,v skolke odmieta jest,cely den pozera rozpravky dookola tie iste.Ma ADHD a lahku mentalalnu retardaciu.Ine vyvinove poruchi reci a jazyka a poruchy socialnych vztahov a fungovania v detste.Mam sa dat u Vas objednat?Dakujem

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

03.03.2017 12:29:14

Dobrý deň prajem, Kvôli zdravotným problémom Vášho syna ste už istotne absolvovali mnohé lekárske vyšetrenia. Ak ste zatiaľ neboli na testoch, ktoré vylúčili autizmus, potom by bolo vhodné takéto testy absolvovať. U detí, ktorým sa diagnóza potvrdí, je dôležité začať vhodnú terapiu/intervenciu.


Vladimira Bublikova

03.02.2017 14:34:13

dotaz
Dobry den, syn Risko 4roky ma problemy so stolicou. Je autista.ma obdobia ked aj 4dni nema stolicu, potom obdobie ked behom dna sa snazi aj 6X s vysledkom pidi mnozstva mazlaveho charakteru.Neviem posudit ci ide o snazenie a nejde to alebo je to zatinanie aby neslo.Peptidy mame ok a cakame vysledky z krvi na alergie potravin.potrebujem poradit probiotika ktore by pomohli.dakujem za odpoved.Bublikova

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

08.02.2017 17:15:29

Milá pani Bubliková, Vo všeobecnosti dieťaťu by sa mali podávať prípravky určené pre deti. Nie je však jednoduché poradiť, ktoré probiotikum je najvhodnejšie, pretože sa stáva, že rôznym deťom „sadnú“ rôzne probiotiká. Skúste začať napr. prípravkom Actilac, ktorý obsahuje okrem probiotík aj prebiotickú vlákninu, prípadne ProbioFix. Pri zápche sa odporúča v prvom rade upraviť stravu. Z jedálneho lístka dieťaťa sa vylučujú potraviny, ktoré zapekajú ako čokoláda, mrkva, ryža, banány, čierny čaj. Do stravy dieťaťa zaraďujeme celozrnné alebo grahamové druhy chleba a pečiva. Účinnou súčasťou stravy sú ovsené vločky, nápomocné môžu byť cereálne guľôčky Racionela s funkčnou vlákninou, prípadne sušené ovocie. V liečbe zápchy majú priaznivý účinok aj kyslomliečne, najmä probiotické výrobky (jogurty, jogurtové nápoje, actimel). Ak sa stravou nepodarí dosiahnuť zlepšenie, vhodné je vyskúšať niektorý doplnok výživy s obsahom vlákniny, prípadne probiotiká. Dôležitý je i dostatočný príjem tekutín. Pravidelný odchod stolice sa dá do istej miery aj nacvičiť. Ak je to možné, skúste „trénovať“ WC a dieťa pravidelne posadiť na WC v čase, kedy máva stolicu. Najlepší čas je po raňajkách alebo po obede, kedy sa črevá prirodzene rozhýbu prijatou potravou. Podporný účinok má aj dostatok pohybu. Vhodná je aj návšteva u lekára, pretože zápcha môže mať rôzne príčiny, nielen stravovacie.


Lucia

29.01.2017 21:46:15

vyziva
Dobry den, chcela by som sa poradit. Mam 2 rocneho synceka ktory odmieta jest rukami aj lyzickou jedine ako akceptuje jedlo je z flasky a rozmixovane, nevieme si snim uz rady. Odmieta kusky jedla a odmieta jest lyzickou. Dakujem za pomoc. S pozdravom, Mgr.Art L.Suskova

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

08.02.2017 17:26:16

Milá pani magisterka, Zaručený návod, ako dieťa zvyknúť na lyžičku a tuhšiu stravu, žiaľ neexistuje. Treba hlavne skúšať, čo by na dieťatko zabralo a doslova popustiť uzdu fantázii. Nápomocné môžu byť nasledujúce postupy: - Ak ste náhodou neskúšali, možno by zabrala fľaška, ktorá má namiesto cumlíka lyžičku. Potrava by síce bola kašovitá, ale mohol by sa vypestovať návyk na lyžičku a na čoraz tuhšiu potravu s kúskami. - Dať dieťaťu farebnú plastovú lyžičku ako hračku. Detičky si často dávajú veci do pusy, takže takto sa môže s lyžičkou zoznámiť a zvyknúť si. Vhodná je lyžička z ohybného, mäkkého materiálu, ktorá je bezpečná a aj príjemná do pusy. - Skúste podať stravu na lyžičke, keď je dieťa zahĺbené napr. do sledovania televízie alebo pri hre s tabletom. Deti si vtedy neraz ani neuvedomia, že im podávame jedlo. Nie je to veľmi výchovné, ale je to istá možnosť. - Skúste sa so synčekom dohodnúť – jeden hlt jedla na lyžičke a potom príde fľaška. Aj takýto malý úspech by sa počítal a postupne by sa počet hltov - Nepomohlo by, keby ste skúsili podávať lyžičkou obľúbené jedlo? Pre začiatok aj kašovité. - Krok dopredu by bol aj v tom, keby sa chlapček naučil papať tuhšiu stravu hoci aj rúčkami, bez lyžičky. Niekedy zaberie, keď sa dieťaťu nechajú malé kúsky potravy „iba tak“ na tanieriku a môže sa samo obslúžiť. Vhodný je napr. banán, ktorý je mäkkej konzistencie.


alena belica

26.01.2017 11:25:23

autizmus vyziva
Dobry den, mam syna v autist.spektre, ma 5 rokov. V ramci jeho tazkosti ma klasicke restrikcie v ramci jedla, je len tri veci rezern, rybu, pizza dookola. nakolko mu do mlieka sypem vitaminy netrpi a neni vela chory ale ma podla krvny rozborov toxicke davky vitaminov A,E,D. Snazim sa davat rybu sladkovodnu uz..ale problemy s jedlom ma v skolke co vedie k tomu ze nic tam neje, domov pride zruteny od hladu a v skolke neni vykonny..ako to bude ked pojde do skoly ani nechcem vediet. musime to riesit. Je moznost osobneho stretnutia alebo poradit sa?

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

27.01.2017 13:48:16

Keďže sa Vášmu synčekovi zistili vysoké hladiny vitamínov v krvi, je potrebné načas prestať s podávaním doplnkov výživy, pokým sa hladiny v krvi neupravia. Podávať môžete vitamín B a C v dávkach, ktoré sú primerané pre dieťa. S výberom prípravku Vám poradí lekár alebo v lekárni. Aj predošlá otázka v tejto poradni sa týkala problému so stravovaním, odpovedám podobne i Vám. Odmietanie jedál je problém psychologický a ako ho riešiť, v tom najlepšie poradí psychológ alebo behaviorálny terapeut. Títo odborníci v rámci sedení usmernia a naučia rodičov, ako postupovať pri privykaní dieťaťa na pestrejšiu stravu, na základe ich usmernenia intenzívne pracujú s dieťaťom najmä rodičia. Takéto intervencie sa žiaľ na našom pracovisku nerobia. Jeden z možných postupov je takýto: pripravte synčekovi jedlo, ktoré mal/má rád. K tanieriku s jedlom pripravte 1 lyžicu nového jedla a k nemu odmenu. Vysvetlite dieťaťu, že keď spapá 1 lyžicu, dostane odmenu. Je dobré, ak nová potravina/jedlo má podobnú chuť, farbu, či konzistenciu, ako potravina, ktorú dieťa obľubuje. Na druhý deň postupujte podobne, nachystajte však 2 lyžičky toho istého nového jedla a opäť, keď ich Váš synček spapá, odmeňte ho. Postupne zvyšujete dávku na obvyklú porciu. Keď si poradíte s jedným druhom potraviny/jedla, podobným spôsobom - pridajte do stravy ďalšie nové jedlo. O inom postupe sa môžete dočítať v predchádzajúcich odpovediach.


zuzana

19.01.2017 14:03:20

opioidne peptidy v moci - GFCF nepomaha
Dobry den, syncek 4 -rocny ma vysoku hodnotu opioidnych peptidov v moci. Vyse roka sme na bezlepkovej a bezkazeinovej strave. Syncek ma oneskoreny vyvin reci. Komunikuje, ale nezrozumitelne, hovorenej reci rozumie. Sluch je v poriadku. 1,5 roka navstevuje logopedicke centrum Dialog-posun v slovnej zasobe je, ale v artikulacii slov nie. Problemy su aj so stolicou. Vyprazdnovanie cca raz za 4-10 dni. Vzdy len doma. Viete nam prosim poradit, kto by nam vedel pomoct s tymto problemom, co este sledovat/obmedzit v strave. Vysetrovany bol na gastroenterologii -alergia na zmesi muk, na metabolickej ambulancii - potvrdena vysoka hodnota peptidov, laboratorne vysetrenie u Dr. Urge-tiez potvrdene peptidy v moci. Vopred velmi pekne dakujem.zuzana

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

27.01.2017 13:49:06

Milá Zuzana, Pri zápche sa odporúča obmedziť v strave potraviny, ktoré „zapekajú“ – mrkvu, ryžu, čokoládu, banány, čierny čaj. Strava dieťaťa má obsahovať dostatok potravín bohatých na vlákninu, ktorá podporuje funkciu čriev, najmä ovocie, zeleninu, pomôcť môže i sušené ovocie. Podávajte dostatok tekutín – vhodné sú čerstvé šťavy z lisovaného ovocia a minerálne vody. Účinná je najmä Šaratica s mierne preháňavým účinkom, alebo iné tzv. hypertonické minerálne vody. Skúsiť možno aj doplnky výživy, patrí medzi ne psyllium alebo funkčná vláknina, bežne dostupné v lekárni. Sú bez chutí a dajú sa rozpustiť vo vode alebo v nápojoch. V lekárni by Vám mali poradiť, ktorý z prípravkov je vhodný pri bezlepkovej diéte. Nápomocné by mohli byť aj probiotiká, pri závažných formách zápchy sa javí ako veľmi účinný prípravok Mutaflor. Aj pri starostlivom dodržiavaní diéty nie vždy nastane pokles opioidných peptidov, taktiež nie vždy sa preukáže súvis medzi hladinou opioidných peptidov.


Lucia

17.01.2017 22:28:55

stravovanie
Dobrý deň,pred mesiacom sme bsoli zo synom6r.hospitalizovani v nemocnici v b.bystrici s asmatickym zachvatom a narusenou imunitou.na neuriligii nám odporučili objednať sa k vám.pretože už 5rokov syn nič zdravé neje.stereotypne nedáva len pár druhov stravy.napr.už r z.zdruhý mesiac je len harule každý deň.máme s tým problemy hlavne keď sme v nemocnici ďaleko od domova a on nezje nemocničnú stravu radšej hladuje.teraz užíva probiotika.neviem keď sa k vám objedname ako dlho trvá prvý kontakt.či hneď pi vysetreni by sme šli domov alebo sa u vá. Zostáva?ďakujem

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

18.01.2017 08:15:30

Dobrý deň prajem, Naše Akademické centrum výskumu autizmu na Lekárskej fakulte v Bratislave robí 2 základné diagnostické testy zamerané na správanie dieťaťa, ktoré poukážu na mieru autistických prejavov (ADOS-2 a ADI-R). Ak predpokladáte, že Váš synček má autizmus a zatiaľ nemá diagnózu, nech sa páči, objednať sa dá prostredníctvom formulára na webovej stránke ACVA http://vyskum-autizmu.webnode.sk/diagnostika/ Následne Vám kolegyňa pošle inštrukcie, ako ďalej postupovať. Vyšetrenie je súčasťou projektu, ktorý prebieha na našom pracovisku. Vyšetrenia, týkajúce sa výživy nevykonávame, je to možnosť poradenstva. Poradiť sa v otázkach výživy sa dá najmä prostredníctvom tejto internetovej poradne. Dá sa aj osobne, ak by ste prišli do Bratislavy, prípadne prostredníctvom e-mailu. Ak už diagnóza autizmu bola Vášmu synčekovi určená, ďalšia diagnostika by už nebola účelná. V tom, ako riešiť problémy so stravovaním, Vám najlepšie poradí behaviorálny terapeut alebo psychológ. Títo odborníci v rámci sedení usmernia a naučia rodičov, ako postupovať pri privykaní dieťaťa na pestrejšiu stravu, na základe ich usmernenia intenzívne pracujú s dieťaťom najmä rodičia. Takéto intervencie sa žiaľ na našom pracovisku nerobia. Môžete však skúšať popracovať na jedálničku aj Vy sami doma. Jeden z možných postupov je takýto: pripravte synčekovi jedlo, ktoré mal/má rád, prestrite mu na stôl (podložku, obrúsok) a pripravte 1 lyžicu jedla a k nemu odmenu. Vysvetlite dieťaťu, že keď spapá 1 lyžicu, dostane odmenu. Dieťa skôr prijme novú potravinu, ktorá má podobnú chuť, farbu, či konzistenciu, ako potravina, ktorú dieťa obľubuje. Na druhý deň rovnako prikryte a nachystajte za 2 lyžičky toho istého jedla a opäť, keď ich Váš synček spapá, odmeňte ho. Postupne zvyšujete dávku na obvyklú porciu. Keď si poradíte s jedným druhom potraviny/jedla, podobným spôsobom - pridajte do stravy ďalšie nové jedlo. O inom postupe sa môžete dočítať v predchádzajúcich odpovediach. Pozdravujem Vás a držím palce.


Slavka

19.12.2016 15:14:23

diagnostika
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadom môjho 5 ročného syna. Boli sme na vyšetrení neurologickom, ktoré je v poriadku,neurologička mu predpísala Lucetam na podporu mozgovej činnosti, ktorý momentálne berieme. Malý už sa trochu viac rozrozprával, začína používať viac slovesá, skladá jednoduché vety, vie si pýtať čo chce alebo ukáže,plní aj príkazy ktoré mu poviem akonáhle je s cudzou osobou nereaguje vôbec ako keby nevedel komunikovať. Boli sme na psychologickom vyšetrení v autistickom centre, kde nám povedali, že to všetko má len naučené a nerozumie reči ako keď to čo mu ja poviem splní alebo urobí. ( obleč sa, zhasni televízor, choď si po stoličku a pod. )Doporučili nám seminár o komunikácií, povedali nám že na logopédiu môže chodiť, ale to nám nepomôže. Od septembra musí nastúpiť do škôlky je predškolák, do autistickej neviem či ho zoberú lebo majú nával a do normálnej sa ho bojím dať či to zvládne. Čo by ste mi doporučovali a myslíte si že návšteva logopéda je zbytočná ? Mám ho učiť symboly, keď rozumie to čo mu poviem? Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

19.12.2016 16:24:29

Dobrý deň, rozvoj reči je veľmi dôležitý pre celkový ďalší vývin dieťaťa s autizmom. Domnievam sa, že návšteva logopéda nie je zbytočná a svoj odborný názor by mal vysloviť aj logopéd - aj k tomu, či je vhodné prejsť na používanie symbolov. Keďže Váš synček prítomnosti cudzej osoby nereaguje, možno by ste mohli skúsiť nahrať na video, ako reaguje doma na Vaše pokyny. Možno by videozáznam bol nápomocný pri objektívnejšom hodnotení toho, či a do akej miery používa reč funkčne.


Jana Vargová

14.12.2016 15:28:54

prosba
Dobrý deň. Pani dr.mam 22 ročnu dceru s aspergerovym syndromom. Od 9-tich rokov navstevujeme psychologicku poradňu dr. Gelányiovej v leviciach. Dcéra je studentku mediciny v Martine.Prerušila 4-tý ročník. Momentalne sa lieči na mentalnu anorexiu v Pezinku a na Vianoce ju maju pustit domov.Chcem Vás velmi pekne poprosit ci by ste nam vedeli poslat vzor jedalneho listka s vyssou kalorickou hodnotou ale zaroven take druhy ktore oblubuju pacienti s asperger.syndromom.Momentalne s vahou je asi na 38 kg.Za ten mesiac čo tam zhruba je, vobec nepribrala,ale ani neschudla.Potrebuje zmocniet ale jej to vobec nejde. Vopred Vám srdečne dakujem za pomoc a prikladam aj moje tel. číslo: 0903 446 649 Ešte raz Vám ďakujem. Vargová

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

19.12.2016 16:13:06

Milá pani Vargová, Zvyčajne sa pacientom, ktorí potrebujú pribrať dáva tzv. výživná diéta. Pri anorexií však treba zvyšovať dávky jedla iba pomaly a pozvoľne. Pri prepúšťaní z nemocnice by bolo dobé poradiť sa, aký stravovací režim je vhodný pre Vašu dcérku a asi aké veľké porcie jedál jej podávať. Ľudia s Aspergerovým syndrómom alebo autizmom majú často vyhranené chute - niektoré jedlá odmietajú, naopak iné vyhľadávajú. Ak je toto prípad Vašej dcérky, asi najlepšie bude v rámci možností jej vyhovieť. Dôležité je do stravy zaraďovať dostatok bielkovín (vajíčka, kvalitné mäso, napr. zo stehna, tvaroh, prípadne strukoviny). Mliečne výrobky voľte plnotučné. Pri príprave jedál je vhodné použiť dostatok tukov, aby strava mala vyššiu kalorickú hodnotu. Ponúkajte tiež energeticky bohaté a výživné maškrty – oriešky, sušené ovocie, arašidové maslo. Ako nápoj môžete ponúkať ovocné džúsy alebo mliečne kokteily. Vhodné je podávať stravu aspoň 5x denne, možno i častejšie. Jedálniček Vám príde e-mailom. Želám všetko dobré. KB


Nataša Cvengrošová

14.12.2016 11:37:45

Info peptidy
Dobrý den chcela by som sa informovať kde by som mohla dať vyšetriť syna na prítomnosť opioidnych peptidov v moci ? Odporučil nám to neurológ ktorý nám robil podrobný záťažové eeg. Tu niesme vedení v neuro ambulancii maly ma dysfaziu a poruchu pozornosti k tomu pridružené este menšie neuro problémy tykajúce sa školských zručnosti. Prosím viete nám poradiť kde nám tento test urobia? Ďakujem Cvengrosova

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

14.12.2016 14:26:09

Milá pani Cvengrošová, opioidné peptidy v moči vyšetruje pán doktor MUDr. Oto Ürge, Laboratórium klinickej biochémie, Synlab Slovakia s.r.o., Limbová 5, Bratislava. Pre viac informácií prosím kontaktujte pracovisko.


eva.

12.12.2016 10:01:06

tomasko
Dobry den uz som Vam pisala ohladom mojho vnucika Tomasko ma autizmus chcem od vas radu chcely by sme sa objednat vo vasom centre a urobit mu cele odborne vysetrenie , zije mimo SK.a mam na Vas prosbu nevieme ho stale naucit ist na wc a stale este nerozprava chodi do skoly a tam ho ucia posunkovu rec boli by sme radi keby zacal uz rozpravat je to spravne alebo mame este cakat dakujem.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

14.12.2016 14:20:58

Dobrý deň, Ak Váš vnúčik má stanovenú diagnózu autizmu, už nie je potrebné, aby opätovne podstupoval diagnostické vyšetrenia v našom centre. Keďže Tomáško žije v zahraničí, treba povedať, že pri vyšetrení je dôležité, aby sa robilo v takom jazyku, aký je pre dieťa prirodzený. Rozvoj reči u dieťaťa s autizmom je v kompetencií logopéda. Pokiaľ je to čo len trochu možné, vždy je snaha rozvíjať hovorenú reč, nie vždy je ale tento proces úspešný. Ak logopéd zváži, že pre dieťa je prínosné naučiť sa posunkovú reč, aj tento spôsob dorozumievania môže byť pre dieťa prospešný. Nácvik toalety u detí s autizmom nie vždy zvládnu sami rodičia bez rád odborníka. Pomôcť môže behaviorálny terapeut alebo psychológ, ktorý využíva behaviorálne metódy.


Katka2808

30.11.2016 12:34:55

Dieťa odmieta jedlá s vlakninou a ma problem so st
Dobry den, synovi diagnostikovali pervazivnu vyvin. poruchu cca pred dvomi rokmi, vyzera to na Aspergera, ale presnu diagnozu zatial nemáme. Syn ma problemy s vyprazdnovanim, pretoze ma obmedzeny jedalnicek, kedze sám odmieta zeleninu, ovocie a vsetko zdravé, nezje ani len ovsene vlocky, ani biele jogurty... Má najradsej maso, syry. Denne mu preto davam probiotiká a chlorellu v tabletkovej podobe. No nie som si istá, ci je dobre mu dlhodobo davat tieto vitaminove doplnky. Ale bez nich by mal asi obrovske problemy sa vôbec vyprazdnit... Dakujem za odpoved.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

30.11.2016 16:45:12

Dobrý deň prajem, Ak tomu nebránia závažné zdravotné problémy (napr. ťažké poruchy imunity), probiotiká sa môžu užívať aj dlhodobo. Probiotiká patria medzi najbezpečnejšie doplnky výživy. Zatiaľ neexistujú štúdie, ktoré by hodnotili dlhodobé užívanie chlorely, odborné zdroje informujú, že ako bezpečné sa javí užívanie po dobu 2 mesiacov. Užívanie chlorely má prevažne priaznivý vplyv na organizmus. U niektorých ľudí sa však môžu prejaviť i vedľajšie nežiaduce účinky, a to aj pri krátkodobom užívaní . Ide najmä o rôzne alergické reakcie, problému môžu mať i ľudia s narušenou imunitou. Chlorela je bohatá na rozličné vitamíny a minerály, takže pre Vášho syna je cenným zdrojom živín. Medzi prípravky, ktoré taktiež prinášajú úľavu pri zápche patrí psyllium alebo funkčná vláknina. Ide o doplnky výživy bežne dostupné v lekárni, sú bez chutí a dajú sa rozpustiť vo vode alebo v nápojoch. Sú vhodné aj na dlhodobé užívanie.


veronika

09.11.2016 22:06:45

rada
Dobry u nurologa mal syncek diagnostikovany vysokofunkcny autizmus da sa uvas vystrit ked vie len po madarsky?a ste jedna otazocka ak vysetrnia by mal absolhovat?

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

16.11.2016 14:56:06

Dobrý deň prajem, V rámci našich výskumov spolupracujeme so Súkromným centrom špeciálnopedagogického poradenstva v Nových Zámkoch, ktoré robí diagnostiku aj v maďarčine. Tu robia diagnostiku aj pomocou najmodernejších metód ako je napr. ADOS-2.


Eva Hricová

30.10.2016 19:33:35

rada
Mam neter je autistka a je vela sladkeho a niekedy v noci nespi a nechce nikam chodievať stale spi. môže pomahať autista v domacnosti Dakujem za radu

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

31.10.2016 08:17:19

Dobrý deň, Áno, aj človek s autizmom môže pomáhať v domácnosti. Dokonca je veľmi prospešné učiť ľudí s autizmom bežným denným činnostiam, zapájať ich v rámci možností do bežných každodenných aktivít a viesť k čo najväčšej samostatnosti. Keby sa podarilo zmeniť Vašej neterke denný režim, napríklad ju viac zamestnať počas dňa, aby menej spala, zlepšilo by to aj spánok počas v noci. Čo sa týka sladkostí, osoby s autizmom mávajú veľmi vyhranené chute, ale vhodné je snažiť sa sladkosti obmedzovať.


Barbora

26.10.2016 15:08:31

vyprázdňovanie na WC
Dobrý deň, máme autistického chlapca (11r) v roku 2008 mu bol diagnostikovaný autizmus (F84.0). Naše dieťa má problém urobiť veľkú potrebu do nočníka, malú potrebu vykoná v sede na toalete ale pokiaľk ide na veľkú jediné do nočníka aj to sa celý chveje (akoby od strachu)...nebola mu robená diferenciálna diagnostika na nejaké tráviace problémy, bol u psychologičky - problém pretrváva naďalej už skoro 5 rokov si nevieme s tým poradiť.Problémy s vyprázdňovaním mala aj jeho staršia sestra- pravdepodobne ale za tým bola smrť matky. Chlapec matku nepoznal, je v náhradnej starostlivosti u nás od narodenia. Veľmi pekne vám ďakujeme za každú radu a pomoc!

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

27.10.2016 09:20:18

Dobrý deň prajem, Hlavným problémom Vášho chlapca je pravdepodobne precitlivenosť na zmyslové vnemy a pocity, ktoré sprevádzajú odchod stolice sú pre neho nadmieru nepríjemné. Tuhšia stolica, ktorá ešte sťažuje odchod stolice, je skôr druhotným problémom. Pri nácviku návykov na stolicu sa najlepšie úspechy dosahujú intenzívnou ABA terapiou. Na Slovensku je táto forma terapie iba v začiatkoch, zatiaľ tu pracujú iba malý počet ABA terapeutov, zvážte však, či sa nepokúsite vyhľadať túto formu pomoci. Pokiaľ je chlapec prístupný úprave stravy, vyprázdňovanie by sa mohlo uľahčiť podávaním väčšieho množstva zeleniny, ovocia (výborné sú napr. jablká), zaradením celozrnného pečiva a probiotických jogurtov, taktiež i dôsledným dodržiavaním pitného režimu.


Erika

21.10.2016 10:10:21

Informacia
Dobrý den prajem! Moj syncek ma 3.5 rokov,nedavno mu diagnostikovali pervazivnu vyvinovu poruchu,chceli by sme vediet presne ci ide o autizmus,alebo o nieco ine,kde presne robia diagnostiku? A este ake vitaminy by sme mu mali davat,zatial nic neuziva.Dakujem a prajem prijemny den!

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

25.10.2016 14:42:18

Dobrý deň, U Vášho synčeka nemusí ísť o klasický (detský) autizmus, ale aj o niektorú inú z porúch autistického spektra. Podľa v súčasnosti platnej medzinárodnej klasifikácie MKCH-10 patria medzi pervazívne vývinové poruchy: detský autizmus (F84.0), atypický autizmus (F84.1), Rettov syndróm (F84.2), iná dezintegratívna porucha v detstve (F84.3), hyperaktívna porucha spojená s mentálnou retardáciou a stereotypnými pohybmi (F84.4), Aspergerov syndróm (F84.5), iné prenikavé vývinové poruchy (F84.8). Zoznam inštitúcií a odborníkov, ktorí sa venujú ľuďom s autizmom v jednotlivých regiónoch Slovenska (vrátane diagnostiky) nájdete napr. na webstránke http://vyskum-autizmu.webnode.sk/news/zoznam-odbornikov-a-zariadeni-kde-mozete-hladat-pomoc-medicinske-diagnosticke-vzdelavacie-terapeuticke-institucie-/ . Nie je nevyhnutné, aby dieťa s pervazívnou vývinovou poruchou užívalo vitamíny, má to zmysel, ak Váš synček je slabý jedák a má veľmi obmedzený jedálniček. V takom prípade je vhodný niektorý z multivitamínových a minerálových prípravkov pre deti v jeho veku, pri výbere Vám pomôžu v lekárni.


Miroslav

23.09.2016 11:08:58

Vysetrenie zubov
Dobry den.Mame 10 rocneho autistickeho chlapca,ktory potrebuje stomatologicke vysetrenie.Hladame vhodnu kliniku v okoli.Sme z okolia Trencina.V sukromnych klinikach sa vela plati.Dakujem.S pozdravom.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

23.09.2016 14:34:27

Dobrý deň prajem, V rámci našej činnosti žiaľ nemáme osobne dohodnutú spoluprácu so stomatológom. Podľa našich vedomostí však vo Vašom okolí poskytuje konzultácie zubný lekár v rámci Regionálneho centra autistov v Žiline. Na pána doktora nemáme priamy kontakt, azda Vám pomôže web stránka centra. S pozdravom KB


andy

09.09.2016 01:43:09

autismus,noc a hlad
Prosím Vás, čo by mohlo spôsobovať 17 ročnému dieťaťu nočný hlad,nespavosť?Vždy sa navečeria,ide spať, ale celú noc búcha do steny, vykráda chladničku a nespí.ďakujem veľmi pekne

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

09.09.2016 13:42:42

Dobrý deň, Uvedené ťažkosti mohli byť vyvolané rozličnými okolnosťami, preto odpovedať na otázku asi nie je možné. Mohol to byť nejaký zážitok, ktorý dieťa rozrušil, môže ísť o hormonálny vplyv, môže ísť o proces súvisiaci s rastom . Stálo by za pokus upraviť životosprávu, navečer unaviť dieťa prechádzkou alebo športom. Na zlepšenie zaspávania možno skúsiť podávať melatonín. Dospievajúcej mládeži sa odporúča dávať aj ľahkú druhú večeru, skúste, či by toto nebolo riešením.


Lucy

08.09.2016 17:47:03

EEG Biofeedback
Dobrý deň, zaujíma ma Váš názor na tréningy biofeedback u 9 roč. dieťaťa s dg. detský autizmus v obraze vysokofunkčného jedinca. Odborníci z tejto oblasti uvádzajú vhodnosť tréningov aj u týchto detí. Ako matka mám však obavy z experimentovania... Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

09.09.2016 13:26:17

Dobrý deň, Biofeedback patrí medzi alternatívne a doplnkové formy intervencie pri autizme. Účinnosť tejto metódy sledovali viaceré vedecké štúdie, v ktorých sa preukázali mierne prospešné účinky, ale iba u niektorých ľudí s autizmom. Metóda má aj svoje riziká, ktoré síce nie sú časté, ale existujú, preto by biofeedback mal robiť odborník – lekár. Je dôležité, aby sa oboznámil zo stavom pacienta, liekmi, ktoré užíva apod., a zvážil, či je vhodné, aby pacient podstúpil biofeedback. Či potenciálne benefity prevýšia riziká. Najmä pokiaľ ide o detského pacienta, ktorého mozog sa ešte vyvíja. Napriek sľubným účinkom sa metóda považuje za experimentálu.


Katarina Kubanova

03.09.2016 22:09:24

informacia
Dobry den.mame doma 5-rocneho syna,ktoremu diagnostikovali autizmus....ma chvilky,ze obed zje a ma aj take obdobia,ze odmieta varene a je len keksiky,chrumky,tycinky,mlieko uz vobec a jogurty len tak zbezne....niekedy uz clovek nevie,co by mu ponukol.maso,salamy,syry neje vobec,len polievky ani pecivo nechce,poradte nam prosim Vas,ci mame ist k doktorke,alebo nie.Dakujem

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

09.09.2016 12:49:43

Dobrý deň, Najlepšou cestou, ako riešiť problémy s jedením, je behaviorálna terapia (ABA). Je to dlhodobý proces, pomocou tejto metódy je však možné dieťa naučiť normálnemu stravovaniu. Ak máte možnosť obrátiť sa na ABA terapeuta, veľmi to odporúčam. Na Slovensku je však veľmi málo ABA terapeutov a ak táto možnosť neprichádza do úvahy, dobré by bolo obrátiť sa na psychológa. Odborník poradí, vysvetli, ako s dieťaťom pracovať a samotný „tréning“ vlastne vo veľkej miere vykonávajú rodičia. Otázku vyberavého jedenia sme už riešili v rámci poradne aj v minulosti, v predchádzajúcich odpovediach nájdete tipy, ako učiť dieťa novým potravinám, skúste sa inšpirovať. V rámci potravín, ktoré Váš synček jedáva, sa mu snažte pripraviť čo najvýživnejšie varianty. Napríklad, ak by bol ochotný jesť aj doma pečené keksíky, pečte ich z výživných surovín ako celozrnná múka (alebo hrachová, amarantová a pod.) s ovsenými vločkami, hrozienkami, orieškami, gaštanovým pyré, ovocím a pod. Kvôli bielkovinám je dôležitý aj jogurt, ktorý nahrádza mlieko. Medzi výživné polievky patria polievky zo strukovín. Ísť k lekárke by bolo určite prospešné. Posúdila by, či chlapček riadne rastie, napriek poslabšiemu papaniu, mohla by vyšetriť krv, či nie je chudokrvný, prípadne zvážiť vyšetrenie u odborníka.


Vlasta Beňová

28.07.2016 06:08:24

nechutenstvo
Dobrý deň chcela by som sa opýtať syn veľmi málo je ...mám vyhranené veci čo zje, problém je v tom, že sa mu veľmi kazia zuby a neviem ako dosiahnuť aby jedol pestrejšiu stravu. a problémom je aj to, že sem tam mu ujde do nohavíc ako sa povie, ale vyšetrenia sú v poriadku. Ďakujem Beňová

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

18.08.2016 14:40:24

Dobrý deň, pani Beňová, Boľavé zúbky môžu byť jedným z dôvodov, prečo Váš synček málo jedáva, nie však jediným. Deti s autizmom bývajú často precitlivené na chuť pokrmov, konzistenciu, či farbu, a aj kvôli tomu si ťažko zvykajú na nové potraviny a pokrmy. Naučiť dieťa s autizmom jedávať pestrejšie je možné, ale je dlhodobý, postupný a nie jednoduchý proces, odporúča sa aj spolupráca ABA terpauta alebo psychológa. Tomuto problému sme sa venovali v tejto poradni už viackrát, prosím prezrite si predchádzajúce odpovede, kde nájdete tipy, ako postupovať. Potrebné je však riešiť aj zúbky - vo väčších mestách možno nájsť zubára, ktorý sa venuje ťažko ošetriteľným deťom, a ktorý by sa postaral o Vášho syna a poradil Vám v otázke každodennej starostlivosti o zuby. Čo sa týka ťažkostí s občasným „ubehnutím“ stolice, skúste odpozorovať, či nenastáva po určitých potravinách, ktorým by ste sa mali potom vyhýbať. Ak sa problém objavuje v určitom pravidelnom čase, napr. večer, pokúste sa situáciu ustriehnuť - pýtajte sa syna, či mu netreba ísť na potrebu, povzbudzujte ho, aby išiel skúsiť a ak „sa podarí“, odmeňte ho. Veďte chlapčeka k tomu, aby si uvedomoval pocit nutkania, a keď sa objaví, má ísť na toaletu.


alena

30.06.2016 19:31:11

dobrý deň
pekný deň , mám syna s autizmom, 10 rokov, spomalený vývin, problém nám robí jeho agresivita, kt. sa vekom stupňuje. Lieči sa na epilepsiu: Topamax, Orfilil. Berie aj pyridofín, ale momentálne nie som si istá, či tento vitamín v ňom nevyvoláva agresivitu, pretože od času, kedy sme to začali užívať je viac agresívny, v škole sú s ním problemy so sústredením a agresivitou , taktiež doma, a je hyperaktívny, mali sme skúseost, ke´D NAPADOL V SUPERMAKETE CUDZIE DIEŤA a ublížil mu.... má pyridoxín takýto vplyv, alebo ako zvládaŤ agresivitu 10ročného syna....

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

01.07.2016 14:24:06

Dobrý deň, v odbornej literatúre sa skôr uvádza možný priaznivý vplyv pyridoxínu, ktorý sa však zatiaľ nepotvrdil. Je dosť nepravdepodobné, že by pyridoxín zhoršoval agresívne správanie pri autizme. Keďže jednotliví ľudia môžu zareagovať na rôzne látky netypicky, úplne vylúčiť tento nepriaznivý účinok však nemožno. Vhodné by bolo poradiť sa s lekárom, ktorý odporučil používanie pyridoxínu, či je nevyhnutné prípravok používať. Ak to nevyhnutné nie je, so súhlasom lekára pyridoxín vysaďte.


Ada

25.06.2016 00:08:04

prosba o radu
Dobrý deň,máme skoro 15- ročnú dcéru s autizmom a ťažkou mentálnou retardáciou. Pred pubertou bola pokojná, ale teraz je strašne agresívna. Užíva Kventiax -600 mg denne, ale máva stále agresívne sklony. Má problémy s vyprázdňovaním, nafukovaním.Nikdy neviem, čo ju bolí, či bruško, alebo hlava. taktiež máva nepravidelnú menštruáciu a zle sa nám prerezáva posledný zub.Chcela by som ,aby sa skľudnila. Neviem, či vôbec existuje liek,ktorý by dokázal vyriešiť všetky bolesti: brucha, hlavy , zubov a bol by vhodný pre moju dcéru. Poprosila by som o radu, či neexistuje pracovisko, ktoré by mi podalo informáciu o tráviacich pochodoch u mojej dcéry, či je s tým spojená aj jej agresivita, alebo časté bolesti. Možno by mala užívať dlhodobo probiotiká?

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

28.06.2016 16:01:51

Dobrý deň prajem, Keďže Vašu dcérku trápia problémy, ktoré majú rôzne príčiny, nedajú sa, žiaľ, odstrániť jediným liekom. Kvôli zubu by bolo najlepšie poradiť sa so zubným lekárom, ktorý má skúsenosti s deťmi s mentálnym postihom, či situáciu riešiť podávaním liekov proti bolesti alebo vidí iné možnosti. Aj kvôli tráviacim problémom - keďže sú dlhodobé, by bolo dobré navštíviť gastroenterológa, pretože ich príčinou môže byť liečiteľná porucha. Na webovej stránke Akademického centra výskumu autizmu - ACVA nájdete kontakty na odborníkov - gastroenterológov, ktorí s nami spolupracujú a majú skúsenosti aj s deťmi s autizmom. Skúste odpozorovať, či dcérke nevyvoláva ťažkosti určitý druh potravín, alebo nepravidelná strava a pod. Niekedy zmierni ťažkosti aj podávanie probiotík, nedá sa však presne povedať, ktoré budú pre Vašu dcérku najvhodnejšie. Je možné, že bude potrebné skúsiť viaceré druhy. U detí sa autizmom sa počas puberty nezriedka zvýrazní problémové správanie. Niekedy nie je iné riešenie ako sledovanie dieťaťa u psychiatra a podávanie liekov. Žiaľ práve Kventiax môže mať ako nepriaznivý vedľajší účinok zápchu a poruchy trávenia. Ak pripisujete tráviace problémy práve užívaniu tohto lieku, skonzultujte s lekárom, ktorý liek predpísal, či je iná možnosť liečby. Na zváženie je i návšteva psychológa a psychologická liečba agresívneho správania.


Ján

15.06.2016 15:43:48

Otazka
Dobry den, mame 19 mesacnu dcerku u ktorej sa pred mesiacom zacali vo zvysenej miere prejavovat typicke priznaky inklinujuce k autizmu. Napr. chybajuci ocny kontakt, nereagovanie na meno, pokyny, zameranie na detaily ako spz, cisla atd, vedenie ruky dospeleho pre uspokojenie potrieb ... Samozrejme sme okamzite spustili "paniku" a napriek soku sa to snazime riesit. V pondelok na vysetrenie za psychologom + specializovana ambulancia na vyvojove poruchy. Do Andreasu sme sa prihlasili na diagnostiku, cakame na zaradenie. Cize caka nas obdobie neistoty, no uz hladame prakticke rady, ako zlepsit komunikaciu s malickou a obmedzit priznaky. Co je ale dost desive je to, ze priznakov ktore indikuju autizmus je dost. Stretli ste sa s pripadmi, ze pri horeuvedenych priznakoch diagnostikovanych v 19 mesiaci sa nakoniec diagnoza Autizmu nepotvrdila, a pri spravnom podchyteni terapiou sa tieto, napr. horeuvedene priznaky stratili?

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

20.06.2016 22:23:02

Dobrý deň prajem, Podľa skúseností nášho Akademického centra výskumu autizmu asi u 1/3 detičiek, ktoré k nám prídu na diagnostiku, sa autizmus nepreukáže, prípadne zistí sa iná (nie autistická) porucha. Keďže naše pracovisko iba robí diagnostiku, ale nie terapie, nemáme zatiaľ vlastné skúsenosti , ako u nás vyšetrené detičky ďalej napredujú. Nerada Hoci na určenie diagnózy ešte len čakáte, je veľmi zmysluplné, že do každodenného života zaraďujete metódy, ktoré podporujú komunikáciu a používajú vo výchove detí s autizmom. Pokiaľ sa tieto metódy uplatňujú správnym spôsobom, podporujú vývin nielen detí s autizmom, ale aj detí, u ktorých sa táto diagnóza nepreukáže.


Andrea

08.06.2016 10:54:03


Dobrý deň, prosím Vás,má dieťa s autizmom, u ktorého bola potvrdena porucha spracovania kazeinu a gluténu narok na predpis špeciálnych potravin pri GFCF diéte? Ďakujem

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

09.06.2016 08:24:43

Dobrý deň, rovnaký postup sa vzťahuje na všetky deti: neznášanlivosť lepku musí u dieťaťa potvrdiť detský gastroenterológ, pričom diagnóza musí byť stanovená na základe bioptického vyšetrenia čreva. Následne treba podať žiadosť na zdravotnú poisťovňu a získať schválenie. Samotná diagnóza autizmu nepostačuje na získanie predpisu, pretože existujúce vedecké poznatky nepotvrdzujú liečivé účinky GFCF diéty.


maria

07.06.2016 10:19:39

mame pervazivnu vzvojovu poruchu s prvkami autizmu
Mame pervazivnu vzvojovu poruchu s prvkami autizmu.Je to chlapcek ma 10 rokov.Chceli by sme skusit uzivat liek canozin .Mame poruchu reci,ale je to lepsie chodi do skoly medzi zdrave deti.JE druhak pozna celu abecedu vie sa podpisat.Ma aj stredny stupen mentalneho postihnutia. uci sa vo variante B.Ma velmi rad deti a skvelo si s nimi rozumie.Je to nas anielik.Poradili by STE mi prosim ci meme vyskusat tie lieky.DAKUJEM

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

09.06.2016 12:30:30

Dobrý deň prajem, Doplnky výživy, medzi ktoré sa zaraďuje aj karnozín, patria medzi doplnkové formy liečby pri autizme. Môžu sa využiť ako doplnok základných spôsobov intervencie/liečby (napr. behaviorálna terapia), ich účinnosť zväčša nie je dostatočne potvrdená vedeckými štúdiami. Čo sa týka karnozínu, existuje iba jedna kvalitná vedecká štúdia, v ktorej sa sledovala jeho účinnosť u detí s autizmom. V tejto štúdii sa podával prípravok 2 x denne po 400 mg, celkovo 800 mg/deň. Pri tomto dávkovaní sa zaznamenalo u niektorých detí zlepšenie v správaní, komunikácii a socializácii. Treba však dodať, že u niektorých detí sa súčasne prejavili nežiaduce účinky v podobe hyperaktivity a podráždenosti. Ostáva na Vašom zvážení, či synčekovi skúsite podávať prípravok. Keďže nie je zatiaľ známe, ako a prečo ten-ktorý prípravok u konkrétneho dieťaťa zaúčinkuje, ťažko predvídať, aký vplyv bude mať na karnozín na Vášho chlapčeka.


Žaneta

02.06.2016 00:17:31

môj syn nerozprava
Dobrý deň, mám 5 ročného synčeka. Nevieme presne či ide o Aspergerov syndrom alebo autizmus. Nerozprava po slovensky, spieva, počíta po anglicky ( youtube) rozumieť rozumie (pod papať- ide, atd..)neviem či rozumie uplne všetko alebo a len to nechce spraviť. ma plienku, cikať nechce ani na zachod a ani na nočník. vycika sa ked ide do vane sa sprchovať. skušali sme aj ho nechať bez plienky a ked sa vycikal ,tak mu to aj vadilo, ale neviem čo dalej. jemu vadí aj to ,ked ma od jedla špinave ručičky,alebo mu padne napr. cestovina pri papaní na zem. musím to zdvihnuť a potom pokračovať v krmeni. ako to riešiť prosim vas? alebo čo robiť? dakujem

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

06.06.2016 15:10:43

Dobrý deň prajem, odporúčam, aby ste kontaktovali pracovisko, ktoré robí diagnostiku porúch autistického spektra a dohodli si termín vyšetrenia Vášho synčeka. Môžete sa obrátiť na odborníka vo Vašom regióne, prípadne na pracovisko s celoslovenskou pôsobnosťou (napr. Akademické centrum výskumu autizmu, Autistické centrum Andreas). Po zistení, o akú poruchu u Vášho synčeka ide, sa môže začať liečba. Ideálne je, ak sa liečba začne v čo najmladšom veku dieťaťa, preto by bolo vhodné dieťa čo najskôr vyšetriť.


EVA

29.05.2016 21:11:04

autizmus medium
Dobry den uz som Vam pisala o mojom vnucikovi ze ma autizmus ale potvrdili mu ze ma medium lait chcela by som vas poprosit o podrobnesie aky to je tem medium autizmus dakujem.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

30.05.2016 09:07:46

Dobrý deň prajem, Medium znamená po anglicky stredne závažný, light znamená mierny. Predpokladám teda, že odborník, ktorý Vášho vnúčika vyšetroval zistil, že chlapček má miernu až stredne závažnú mieru autistických príznakov. Pre optimálny rozvoj je aj pri miernejších formách autizmu potrebné, aby dieťa bolo pod dohľadom odborníka a absolvovalo terapie (napr. behaviorálna terapia a pod.).


zdena

25.04.2016 20:23:20


Dobrý den,prajem, mojmu vnučikovi diagnostikovali autizmus,prosila by som o radu ,aká strava by bola pre neho vhodna,bude mať 3 ročky. Dakujem za radu a odpoved.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

03.05.2016 16:05:50

Dobrý deň prajem, Ak dieťa nemá pridružený zdravotný problém, ktorý by si vyžadoval zvláštnu úpravu stravy, detičky s autizmom by mali papať bežnú detskú stravu, primeranú ich veku. Dôležité je ponúkať pestrú stravu, aby si dieťatko zvyklo na čo najrozličnejšie potraviny. Deti s autizmom bývajú často vyberavé v strave a odmietajú jedávať mnohé dôležité potraviny. Jjestvujú však psychologické postupy (napr. behaviorálna terapia), prostredníctvom ktorých sa dá dieťa naučiť pestrej výžive. Pri autizme bývajú časté aj rôzne tráviace problémy (nafukovanie, zápcha, alergie), pri ktorých treba stravu upraviť tak, aby sa vylúčili dráždivé alebo nevhodné potraviny. Niekedy sa rodičia rozhodnú podávať svojim deťom diétu, napríklad diétu bez mlieka a bez lepku (GFCF diéta), alebo diétu s obmedzením cukrov (SCD diéta). Rodiny, ktorí vyskúšali diéty, uvádzajú protichodné informácie. Niekto informuje o priaznivých účinkoch, iní nepozorovali žiadny prospešný vplyv. Ak sa rodič rozhodne dieťaťu túto diétu podávať, mal by sa podrobne oboznámiť s možnými rizikami a stravu zostavovať tak, aby dieťaťu zabezpečila všetky živiny, prípadne ju dopĺňať doplnkami výživy. Účinnosť diét sa vo vedeckých štúdiách zatiaľ nepotvrdila, preto nie sú známe ani objektívne kritériá, ktoré by nám uľahčili rozhodovanie o tom, či je diéta pre konkrétne dieťa vhodná alebo nie.


Natsliya

16.04.2016 09:21:58

Prosba o radu alebo poučenie.
Dobry deň,prosim Vás mam syna z autizmom .Ja som už bezradna .On bude mat 12 rokov a važi už okolo 80kg.Ja nemožem povedat že on vela je.Ale velmi vybera .A nemožem do neho dostat zeleninu.Ja neviem čo mam robit.Prosim pekne o radu.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

25.04.2016 17:05:36

Dobrý deň, Keďže mládenec je na svoj vek dosť bacuľatý, nasvedčuje to, že predsa len jeho strava nie je zložením optimálna. Vyberavosť je častým problémom u detí s autizmom, sú však postupy, ako dieťa naučiť pestro jedávať, a to aj potraviny, ktoré neobľubovalo (napr. zeleninu) . Ide o proces, ktorý si vyžaduje trpezlivosť a čas. Dieťa musíme odučiť od menej zdravých a kalorických jedál (čipsy, sladkosti, veľa pečiva, cestovín, údenín) a naučiť ho, aby si obľúbilo chudé mäsko, zeleninu, či ovocie. V tejto poradni sme už podrobnejšie písali o viacerých z nich, prosím, pozrite si staršie odpovede. Užitočné môže byť aj navštevovať v tejto veci psychológa alebo ABA terapeuta. Porozmýšľajte tiež, ako Vášmu mládencovi zaradiť do denného režimu viac pohybu, naopak obmedziť sedavé činnosti pri TV. Tablete, či mobile. Dobrú službu urobia aj prechádzky, ideálny pohyb je však taký, ktorý dieťa baví, napr. rôzne pohybové hry (naháňačka, lopta, trampolína a pod.) . Denná dávka pohybu by mala byť aspoň 30 minút, a to takým tempom, aby sa dieťa zapotilo alebo zadýchalo. Ak chceme docieliť úbytok na hmotnosti, dobré je venovať pohybu ešte viac času. Ak Váš syn užíva psychiatrické lieky, tie taktiež môžu byť príčinou priberania na hmotnosti. V takom prípade treba konzultovať vec s psychiatrom. Problémy s priberaním sú častejšie u detí, ktoré majú problémy so spánkom (nedostatok spánku, nočné budenie). Súčasťou boja proti kilám navyše môže byť ak riešenie porúch spánku. Pozdravujem a držím palce.


Alena

31.03.2016 08:57:42

detský autizmus
Dobrý den pani doktorka, mojej vnučke bol diagnostikovaný autizmus asi pred troma rokmi. Chcela by som sa len opýtať, akým spôsobom sa diagnostika robí, čo všetko, resp. aké všetky vyšetrenia musí mať dieťa urobené a od koho, aby mohlo dostať túto diagnózu.Vnučka žije na Islande. Rodičia sú už zúfalí a chcú ju liečiť kmeňovými bunkami.Robí sa takáto liečba autizmu na Slovensku ? Ak áno na koho by sme sa mali obrátiť ? Ďakujem za odpoveď a prajem príjemný deň

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

31.03.2016 10:53:56

Príjemný dobrý deň aj Vám. Poruchy autistického spektra sú veľmi rôznorodá skupina neurovývinových porúch, preto je aj ich diagnostika pomerne zložitá. Štandardné vyšetrovanie autistických príznakov prebieha v dvoch častiach, pričom jednu časť tvorí priame pozorovanie dieťaťa/dospelého (diagnostická škála ADOS-2) a druhú časť predstavuje rozhovor s rodičom alebo opatrovníkom dieťaťa (diagnostická škála ADI-R). Prostredníctvom uvedených metód sa stanoví miera príznakov spojených s autizmom, čo však samo osebe nie je dostačujúce pre určenie konečnej diagnózy, či ide o autizmus, alebo nie. Dieťa musí ešte absolvovať komplexné diagnostické vyšetrenie vedené skúseným klinickým pracovníkom (klinický psychológ/ psychiater). Môžu sa využiť aj iné doplňujúce psychologické/psychiatrické metódy. Liečba kmeňovými bunkami sa na Slovensku zatiaľ nerobí, hoci sa o nej už začína uvažovať. Podľa vedeckých dôkazov sa najlepšie liečebné výsledky dosahujú pomocou behaviorálnej a edukačnej intervencie (napr. ABA terapia). Vhodné sú aj integratívne terapie zahrňujúce behaviorálnu terapiu spolu s inými metódami terapie. V súčasnosti sa však liečba nezameriava na príčinu autizmu – nie je to možné preto, že príčiny nie sú známe. Ovplyvniť sa dajú len prejavy ochorenia. Prajem všetko dobré.


Pat

29.03.2016 09:24:43

Syn adhd asperger porucha senzomotorickej koordina
Dobry den prosim o pomoc a radu- syn má 10 rokov - veľmi dobre integrovany v škole. Normointelekt. lieky však majú vedľajšie účinky prosim o radu na detského psychiatra.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

31.03.2016 09:53:14

Dobrý deň. Obrátiť sa môžete na detského psychiatra v regióne, kde bývate. Veľa skúseností s deťmi s autizmom má MUDr. Terézia Rosenbergerová, detská ambulancia Psychiatrickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou, ako aj MUDr. Alena Činčurová, Detská psychiatrická ambulancia, Klinika detskej psychiatrie DFNsP, Limbova 1, Bratislava, ktorá spolupracuje s našim Akademickým centrom výskumu autizmu.


Chrisko

23.03.2016 08:33:08

Moj kamarát
Môj kamarát je strašný autista...čo mám sním robiť????

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

31.03.2016 11:10:25

Dobrý deň. V elektronických i tlačených médiách (slovenských, ale najmä zahraničných) sú uverejnené pekné články a rady, ako komunikovať s ľuďmi s autizmom. Vzhľadom na ich rozsah nie je možné ich reprodukovať v rámci tejto poradne. Z Vašej otázky nie je celkom zrejmé, či Váš kamarát má určenú diagnózu autizmu alebo skôr máte na mysli, že sa u neho prejavujú črty autizmu. Tie sa môžu vo väčšej alebo menšej miere prejavovať aj u ľudí, ktorí touto poruchou vôbec netrpia. Vyššie uvedené rady Vám však pomôžu v oboch prípadoch. Ak si robíte o kamaráta obavy a domnievate sa, že by pre neho bola vhodná a nápomocná odborná intervencia, zvážte, či ako blízky kamarát s ním môžete na túto citlivú tému prehovoriť Vy osobne, alebo zapojiť jeho rodinných príslušníkov.


Janka

17.03.2016 16:08:06

kazein
Dobry den.Moj syn autista 11 rok.ma bezlepkovu dietu od urcenia diagnozi autizmus t.j.8rokov.Dnes mi dr.v Bl.povedal ze by bolo dobre vysadit aj kravske mlieko kvoli kazeinu v mlieku? a sledovat dieta.Aky mate na to nazor a keby ano aku surovinu hlavne vapnik by som pouzivala,davala synovi namiesto mlieka?Dakujem za odpoved a za to ze mi ma kto poradit.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

23.03.2016 12:25:37

Dobrý deň, Niektorí rodičia detičiek s autizmom však podávaní diéty bez lepku a bez kazeínu uvádzajú u svojho dieťaťa isté zlepšenie. Účinnosť tejto diéty sa vo vedeckých štúdiách zatiaľ nepotvrdila. Z tohto dôvodu sa považuje za doplnkovú liečbu s neistým výsledkom. Mlieko a mliečne výrobky sú pre človeka hlavným zdrojom vápnika a vitamínu D, ktoré pri diéte bez mlieka treba nahrádzať z iných zdrojov. Do výživy treba preto zaraďovať vo väčšom množstve nemliečne zdroje vápnika: výrobky zo sóje (tofu, sójové mäso, sójová múka), ostatné strukoviny, zeleninu bohatú na vápnik (brokolica, kel, pór, petržlen, špenát, šalát, kaleráb, karfiol), vňate. Dobrým zdrojom vápnika sú sardinky. Podávať možno minerálne vody bohaté na vápnik, obsah vápnika sa v nich pohybuje v množstve 300-400 mg/ l. Vitamín D sa nachádza v rybom oleji. Aby sa mohli účinky diéty prejaviť, je dôležité diétu starostlivo dodržiavať a dôsledne vylučovať potraviny s obsahom kazeínu, ktorý sa môže nachádzať v skrytej forme v potravinách, kde ho nepredpokladáme (instantné polievky, hotové omáčky, sladkosti a pod.). Ak dieťa horšie jedáva a jeho strava nie je dostatočne pestrá, treba zvážiť podávanie doplnkov výživy.


eva

07.03.2016 07:45:44

autizmus
Dobry den uz som vam ras pisala ze moja dcera ma synceka tomaska urcili mu diagnozu autizmus ,neje taky az ako tu pisu rodicia,je hravy rad papa ma rad hudbu sem tam sa hraje zo sestrickov lebo onx su dvojicky len teras mame taky problem stale v noci sa budi a nespi ide spat o 9 vecer a rano o3,4je hore chce sa hrat s mobilom mozte nam poradit ako nanho dakujem.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

07.03.2016 13:24:00

Dobrý deň, Ak sa dieťatko budí predčasne už nad ránom, nápomocné môže byť: - dať do miestnosti závesy, ktoré neprepúšťajú svetlo, aby dieťa nebolo rušené svetlom prichádzajúcim zvonka, - v miestnosti, kde dieťa spáva, nemá byť príliš teplo, - aj keď sa dieťa predčasne zobudí, môžeme ho vziať na WC, ponúknuť, aby sa napilo, podať obľúbenú hračku, ale pokúsime sa ho opäť uspať. Dieťa bude sprvoti pravdepodobne protestovať (a to možno veľmi hlasno), ale je šanca, že si vypestuje návyk a naučí sa opätovne zaspať. Môže to trvať niekoľko dní, ale aj niekoľko týždňov, - skúste brávať dieťa v neskorších popoludňajších hodinách na prechádzku, pobyt na vzduchu a mierna únava podporujú spánok, - nápomocné je, ak dieťa chodí spávať pravidelne v tú istú hodinu, taktiež pravidelné rituály pred spánkom – sprchovanie, večera, rozprávka ... a spinkať, Vhodné je poradiť sa aj s pediatrom/neurológom, či ťažkosti nespôsobuje zdravotný problém. Poradiť sa tiež môžete, či by nebolo vhodné podávať dieťaťu melatonín. Ide o hormón, ktorý sa v tele človeka vylučuje v tmavom prostredí a podporuje spánok. Deti s autizmom niekedy mávajú znížené hladiny tohto hormónu. Melatonín je dostupný ako doplnok výživy, ide však o hormón, ktorý sa deťom nemá podávať bez odporúčania lekára.


Daniela

24.02.2016 01:19:57

syn
Dobry den, moj 23-rocny syn ma vazne traviace problemy. Trpi bolestami hlavne hornych partii brucha, plynnatostou a intoleranciou mlieka a mliecnych vyrobkov a casto (nie vzdy) aj lepku. Striedavo mava hnacky a zapchy. Velmi zle mu robi ovocie, niektora zelenina a sladkosti. Po asi 7 rokoch chodenia po roznych vysetreniach mu urcili diagnozu - syndrom drazdiveho creva. V krvi ma dlhodobo mierne zvysene hodnoty kyseliny mocovej a seroveho albuminu. Taktiez mu zistili pritomnost mikrobov (nespecifikovanych) v tenkom creve. Od 6-tich rokov bol pod dohladom psychologa ktory mu diagnostikoval (pravdepodobne nespravne) ADHD. Syn nemaval poruchy koncentracie (prave naopak - co ho bavilo to dokazal robit hodiny) len bolo tazke dosiahnut aby robil to co ho momentalne nezaujimalo. Momentalne studuje matematiku v com je dobry ale ma problemy v socialnom zivote, nerozumie vtipom, ironii, vsetko berie doslova. Nevie odhadnut situaciu kedy a ako nieco povedat, neuvedomuje si dopad jeho slov/cinov na ostatnych ludi. Prosim vas kde je mozne vysetrit dospeleho cloveka pri podozreni na AS? Co by ste mu poradili ohladom vyzivy?

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

07.03.2016 13:24:18

Dobrý deň, Príznaky, ktoré popisujete patria medzi prejavy AS. Kvôli spresneniu diagnózy sa môžete obrátiť na psychológa, resp. pracovisko, ktoré je zamerané na diagnostiku porúch autistického spektra. Z pracovísk, s ktorými spolupracujeme, majú veľa skúseností s diagnostikou AS napr. Andreas, alebo Cenada v Bratislave, prípadne pracovisko v Prešove, resp. v Trnave. Zvážte prípadne, či Vám je lepšie vyhľadať psychológa v regióne, kde žijete – na úvodnej webstránke ACVA –Akademického centra výskumu autizmu http://vyskum-autizmu.webnode.sk/ nájdete zoznamy odborníkov, ktorí sa venujú problematike autizmu, podľa krajov. AS s u dospelých môže prelínať aj s inou diagnózou, preto je potrebné, aby Vášho syna vyšetril aj psychiater. Liečba pri dráždivom hrubom čreve zahŕňa v prípade potreby podávanie liekov, jej súčasťou je úprava životosprávy a v rámci nej aj výživy. Pri intolerancii laktózy (mlieka a mliečnych výrobkov) zväčša pacienti nemôžu prijímať mlieko, niektorí však dobre znášajú jogurty a syry, iní však nemôžu konzumovať nič mliečne. Znášanlivosť je teda veľmi individuálna a treba skusmo odhadnúť, ktoré mliečne výrobky a v akom množstve pacient znesie. Ovocie a zeleninu, ktoré Vášmu synovi robia ťažkosti je potrebné vylúčiť zo stavy, dôležité je, aby jedával v dostatočnom množstve tie druhy, ktoré dobre znáša. Pri zvýšených hladinách kyseliny močovej sa odporúča vylúčiť zo stravy najmä mäsové vývary a bujóny a červené mäso konzumovať v primeraných množstvách. Rozumne zhrnuté zásady diéty a liečby dráždivého hrubého čreva nájdete na webstránkach http://sk.medlicker.com/738-syndrom-drazdiveho-creva. Želám všetko dobré.


iva

16.02.2016 12:04:17

PAS
Dobrý den, mám takmer 4 ročného syna, má poruchy autistického spektra a najhoršie je to so stravou...odmieta čokolvek, čo nepoznal ako menší....jedlo len v kašovitom stave, ovocie a zelenina lenv kašovitom stave, pri ostatných formách sa napína na vracanie alebo odmietne otvoriť pusu uplne.Odmieta čokoládu, sladké, ale rožtek alebo chlebík zje, tak asi problém s prehltaním nebude.Tekutín pije dosť, miluje mlieko a jogurty ale aj tak má pravidelne problém so stolicou...nekaká aj týžden...klasické babské recepty ako sušené slivky a pod. ...do neho nedostanem....za 2 mesiace má 4 roky...váži 18 kíl, je takmer najvyšší v školke aj ked rodičia sú priemernej výšky...ako a čím docieliť pravidelnú stolicu? dakujem

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

16.02.2016 17:57:12

Dobrý deň, Nech sa páči niekoľko výživových tipov, čo by mohlo pomôcť pri zápche. Azda niektoré z nich budú nápomocné aj pri problémoch, ktoré máte s výživou Vášho synčeka. Z jedálneho lístka dieťaťa je potrebné vylúčiť potraviny, ktoré zapekajú – mrkvu, ryžu, čokoládu, banány, čierny čaj. Účinnou a vďačnou prísadou sú ovsené vločky. Ak sa na chvíľku nechajú zmäknúť vo vode alebo v mlieku, dajú sa ponorným mixérom dobre rozmixovať na jemnú kašičku, ktorú potom podľa potreby môžete použiť na zahusťovanie polievok, omáčok, do cesta (na koláče, palacinky, a iné), do jedál z mletého mäsa, ako prísada do jogurtov a mliečnych kokteilov a pod. Podobným spôsobom sa istotne dajú spracovať aj obilné klíčky, či iné celozrnné cereálie. Ak je možné, aj chlebík a pečivo podávajte celozrnné alebo grahamové. Nápomocné môžu byť cereálne guľôčky Racionela s funkčnou vlákninou. Majú vysoký obsah vlákniny a sú viac-menej bez chuti. Vďaka tomu sa dajú sa použiť ako prísada, ktoré sa „stratí“ v iných jedlách. Niektorým deťom chutia ako chrumkavá maškrta. Ovocné kašičky podľa možnosti pripravujte aj so šupkou (jablká, hrušky). Ak sa stravou nepodarí dosiahnuť zlepšenie, môžete vyskúšať niektorý doplnok výživy s obsahom vlákniny, prípadne probiotiká. V liečbe zápchy majú priaznivý účinok aj kyslomliečne, najmä probiotické výrobky (jogurty, jogurtové nápoje, actimel). Pravidelný odchod stolice sa dá do istej miery aj nacvičiť. Ak je to možné, skúste „trénovať“ WC a dieťa pravidelne posadiť na WC v čase, kedy máva stolicu. Najlepší čas je po raňajkách alebo po obede, kedy sa črevá prirodzene rozhýbu prijatou potravou. Podporný účinok má aj dostatok pohybu. Vhodná je aj návšteva u lekára, pretože zápcha môže mať rôzne príčiny, nielen stravovacie. Čo sa týka stravovania, prvoradá je najmä pestrosť stravy, je veľmi dobre, že Váš synček jedáva jedlo, ovocie, či zeleninu – a to hoci i v kašovitej podobe. Napriek tomu, je vítané, ak sa budete i naďalej pokúšať privykať ho na tuhšiu konzistenciu.


veteraniova

29.01.2016 10:10:41

strava
Dobryden chcela by som sa spytat ohladom mojho 4rocneho syna ktory ma detsky autizmus,ide o to ze dost casto mava nafuknute brusko a niekedy ma tvrdsiu stolicu vtedy je aj nervozny,ked ju ma normalnu tak ju ma niekedy aj 5x za den,meviem ci je to v poriadku.A z jedal jedava len pecivo ,dietnu salamu,taku natierku s bravcovej masti s oksvarkami,kuraciu pecienku s ryzou,fasirku so zemiami a zeleninove dolky,pije iba vodu s bazovym sirupom ,caje nechce pit zidne,jedine co donho dostanem su probiotika,aj ked je chory neviemme dostat do nho ziand lieky.ine jedla donho nedostanem,bud zbada na lyzicke a hend nechce alebo trochu oblizne a nechce.mlieko a mliecne výrobky tiez odmieta.by som vas chcela poprosit o radu co s tym .Dakujem.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

09.02.2016 17:38:36

Dobrý deň, Podobné problémy s papaním a trávením, ako má Váš synček, trápia mnohé deti s autizmom. Pomôcť by mohli probiotiká, ktoré sa môžu podávať aj dlhodobo, nielen občas pri ťažkostiach. Je tak šanca, že stolica sa upraví a nebude raz tvrdá, inokedy zasa pričastá. Aby ste predchádzali tuhej stolici, dôležitý je dostatočný príjem tekutín – môže to byť aj voda s bazovým sirupom, podľa možnosti nie príliš sladká. Tráviace ťažkosti môžu mať viaceré príčiny, ale jednou z nich je práve to, že chlapčekovi chutia nie práve najzdravšie potraviny . Hoci to nie je jednoduché, a chce to veľa času, aj detičky s autizmom možno naučiť lepšie papať – pomaličky jednu potravinu po druhej. Niekoľko návodov, ako dieťa zvykať na nové potraviny a chute, nájdete v predchádzajúcich odpovediach v tejto poradni, prosím, prečítajte si ich a inšpirujte sa. Z nových potravín by bolo dobré skúšať najmä ovocie a zeleninu , tiež mliečne výrobky a syry. Pokúste sa prípadne, či by Vášmu synčekovi nezachutili namiesto bielych rožkov grahamové, alebo do zeleninových dolkov pridávať ovsené vločky - to by mohlo rozhýbať črievka. Keďže zeleninové dolky sú asi jediný spôsob, ako do dieťaťa dostať zeleninu, bolo by dobre, keby ste ich ponúkali hoci aj každý deň.


antonia

01.01.2016 11:43:22

B12
dobry den.chcela by som sa spytat ohladom stravy 2rocneho dietata s autist.crtami.malemu som dala odobrat krv kde mu zistili Vysoke hodnoty B12 a zvysene pecenove testy a nedostatok vitaminu D.maly pred odberom nic nejedol a zvycajne sme boli len na ryzovej kasi.vedeli by ste mi prosim vas napisat kde je chyba ked ma vysoke hodnoty tohto vitaminu,ked odmieta vsetko okrem tej kase?tiez by som sa chcela spytat ci sa daju u vas urobit kompletne vysetrenia na diagnostiku alebo treba cestovat po roznych lekaroch?dakujem za skoru odpoved.s pozdravom a zelanim vsetkeho dobreho v novom roku utratova

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

12.01.2016 17:17:23

Dobrý deň, Ďakujem pekne za Vaše milé prianie. Rovnako i ja Vám želám dobrý rok 2016. Pri autizme bývajú prítomné aj ďalšie zdravotné poruchy. Vysoká hladina vitamínu B12 a zvýšené pečeňové testy môžu byť spôsobené poruchou látkovej premeny, preto by bolo dobré, keby ste so synčekom absolvovali vyšetrenie v metabolickej ambulancii. Vitamín B12 sa nachádza iba v potravinách živočíšneho pôvodu, v istom (nie však veľmi vysokom) množstve sa nachádza v mlieku, ale nie v samotnej kaši. V našom centre sa robia diagnostické testy ADOS2 a ADIR, kvôli vylúčeniu inej diagnózy však dieťa musí navštíviť ešte minimálne psychológa alebo neurológa, v prípade potreby odporúčame aj vyšetrenie u iných odborníkov. S pozdravom K.Babinská


Mária Ogurčáková

29.12.2015 19:25:27

GFCF dieta
Dobrý večer Môjmu synovi nedávno diagnostikovali Aspergerov syndróm. Má 16 rokov. Test na opioidné peptidy je pozitívny. Doposiaľ sa syn vyvíjal bez problémov. Nepotreboval žiadnu diétu. Chcem Vás poprosiť o radu s GFCF diétou. Ďakujem. S pozdravom Ogurčáková Ogurčáková

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

12.01.2016 17:00:28

Želám sobrý deň, nie je potrebné, aby ste prechádzali na diétu. Priaznivý účinok GFCF diéty na hladiny opioidných peptidov ani na správanie detí s autistickou poruchou nebol potvrdený . Diéta má aj svoje rizikové stránky a ohrozuje dieťa nedostatkom niektorých živín. S pozdravmi K.Babinská


Lenka

12.12.2015 15:50:12

Kojenie a autizmus
Dobry den, mam 2 rocneho synceka,u ktoreho je vazne podozrenie na autizmus.nemame to este potvrdene,cakame na vysetrenie.podozrenie vyslovila logopedicka.viem ze taketo deticky zvyknu drzat bezlepkovu a bezmliecnu dietu tak sa chcem opytat ze ak mi dianozu potvrdia ci je lepsie prestat s kojenim.ma ho totiz velmi rad a je to pre neho aj prostriedok ukludnenia.okrem toho je a pije velmi malo. Dakujem za odpoved

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

12.01.2016 17:07:58

Dobrý deň prajem, podozrenie na autistickú poruchu nie je dôvodom na to, aby ste prestali dojčiť. Váš synček by mal papať veku primeranú detskú stravu, ktorej súčasťou ešte môže byť aj materské mlieko. Dôraz by ste mali klásť na to, aby si chlapček postupne zvykal na nové potraviny a jedával pestrú stravu. Na začiatku stačí nové potraviny zaraďovať doslova po jednej lyžičke, dieťa veľmi pochváliť aj za tú jednu spapanú lyžicu a dávku postupne zvyšovať. Priaznivé účinky diéty bez lepku a mlieka pri autizme vo všeobecnosti nie sú potvrdené vedeckými štúdiami. S pozdravom K.Babinská


inge vagacova

01.12.2015 12:49:13

prerusenie gfcf diety
Dobry den prajem, mame chlapceka s diagnozou detsky autizmus, ma tri a pol roka. V marci sme zacali drzat Gfcf dietu na zaklade doporucenia pana doktora Urgeho. Opoidne peptidy sme merali trikrat teraz naposeledy boli raz take vysoke ako predtym ako sme zacali drzat dietu. Kedze sme pocas drzania diety nevideli nejake zmeny tak sme sa s panom doktorom nejak dohodli, ze skusime dietu prerusit a uvidime co sa udeje. Tak sme teraz treti tyzden po zmene, nezacal jest mliecne vyrobky, tie totizto nejedol ani predtym, akoby si ich sam postupne vylucil z jedalnicka ale vymenili sme bezlepkovy chlieb za normalny a da si nejaky keksik od surodencov. Velmi sa ale zmenila stolica, ma jej vela a je podstatne redsia a castejsia. Neviem co robit, ci vratit bezlepkovy chlieb alebo pockat ci sa to upravi same. V podstate som sa rozhodla skusit dodrziavat principy zdravej stravy t.j. nevratit sa k nezdravym keksikom ale skusit zostat na zdravsich tycinkach, skusit zostat na inych ako psenicnych cestovinach atd. Prosim, co si o tom myslite? Mohla by mat ta bezlepkova dieta predsa zmysel? Velka vdaka. Inak sme klientmi Andreasa, chodime na terapie dvakrat do tyzdna pani Rajecovej. Vdaka Inge Vagacova

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

12.01.2016 16:55:19

Dobrý deň prajem, V minulosti sa predpokladalo, že vysoké hladiny opiodných peptidov sú jednou z príčin, ktorá sa podieľa na vzniku autistických porúch. Očakávalo sa, že diéta s vylúčením lepku a kazeínu (GFCF diéta), ktoré sú hlavným zdrojom opioidných peptidov navodí ich pokles v krvi a zlepšenie stavu dieťaťa. Nezriedka sa stretávame aj s výpoveďami rodičov detí s autizmom, ktorí popisujú pri podávaní GFCF diéty zlepšenie stavu dieťaťa. Je však možné, že ide o placebo efekt, alebo vplyv inej okolnosti. Ani najnovšie štúdie uverejnené v rokoch 2015 a 2016 totiž nepotvrdili priaznivé účinky diéty na hladiny opioidných peptidov, či na správanie detí s autizmom. V posledných rokoch sa do médii dostávajú rôzne „senzačné“ správy o škodlivých účinkoch lepku na zdravie. Ide však zväčša o nepodložené tvrdenia a je veľmi zavádzajúce označovať lepok ako jed, ktorému by sa mal aj zdravý človek vyhýbať. Lepok musia zo stravy striktne vylúčiť pacienti s celiakou. Zistilo sa tiež, že aj malé percento ľudí, ktorí nemajú celiakiu, trpí na precitlivenosť na lepok. Títo ľudia majú testy na celiakiu negatívne, napriek tomu strava s obsahom lepku im spôsobuje tráviace ťažkosti, bolesti hlavy, kĺbov a iné zdravotné problémy. Po vylúčení lepku zo stravy ich ťažkosti ustupujú. Keď sa lepok opätovne zaradí, problémy sa vrátia. U týchto ľudí je tiež namieste, aby dodžiavali bezlepkovú diétu. Toto sa vzťahuje tak na ľudí bez autizmu, ako s autizmom. Ide o poruchu, ktorá postihuje hlavne dospelé ženy, zriedkavo sa však môže vyskytnúť aj u detí. Keď ste synčekovi po bezlepkovej diéte zaradili lepok, redšia stolica mohla byť iba prirodzenou reakciou na náhlu zmenu v stravovaní. Problémy by mali v priebehu niekoľkých dní upraviť. Možno pri pozvoľnejšom zaraďovaní lepku by sa problémy neboli objavili. Ak ale pozorujete u Vášho synčeka súvis medzi lepkom a tráviacimi problémami, je možné, že trpí na intoleranciu lepku a potom je namieste bezlepková diéta. K tomuto problému by sa však mal vyjadriť aj detský gastroenterológ. S pozdravom a prianím všetkého dobrého K.Babinská


Hynek

24.11.2015 10:53:55

odpor k varenej strave
Dobrý deň paní doktorka,máme v rodine chlapca, v týchto dňoch bude mať 6 rokov. Od 2 rokov má problémy s jedlom. Odmieta všetku varenú stravu, jedáva iba ovocie,/nechce ani zeleninu/, najradšej by bol iba na mlieku a mliečnych výrobkoch. Koláče, sladkosti, čokoládu väčšinou neodmieta. Občas sa dá prehovoriť na zemiakové hranolky. Cestoviny zje iba nevarené. Hnusí sa mu aj vôňa vareného jedla, zapcháva si nos a schováva sa, keď niekto vedľa neho je, nechce prísť ani ku stolu, keď sa obeduje.V septembri začal chodiť do škôlky. Keď ho posadili ku stolu, aby jedol s deťmi, tak sa povracal skôr, ako by jedol.Dlhodobo má takmer nulovú imunitu a preto do škôlky chodiť nemôže- je stále chorľavý.Pravidelne navštevuje imunologičku a detskú predškolskú psychologičku, cca rok. Zatiaľ bez pozitívneho výsledku.Má problémy aj s komunikáciou: s blízkymi osobami komunikuje takmer ako dospelý, je veľmi citlivý na seba aj na druhých, s blízkymi osobami rozpráva rád a veľa, ale pri stretnutí s osobami, ktoré nežijú s ním v domácnosti, teda aj so širšou rodinou a s cudzími ľuďmi,nekomunikuje, mlčí. Nerozpráva ani v škôlke s deťmi a keď je donútený rozprávať s paní učiteľkou, tak nanajvýš šepká.Keď má ísť do škôlky, čo je zriedkavo, veľmi psychicky trpí. Pohybovo je hyperaktívny, neposedí na mieste a ťažko sa sústredí na jednu vec. Hoci sa javí ako veľmi šikovný a inteligentný, má dobrú pamäť,rýchlo sa učí, máme obavy, že sa ťažko zaradí v škole medzi svojich vrstovníkov. Prosíme vás o Váš názor na celú vec a radu, na koho sa obrátiť, keď doterajšia terapia bola neúčinná.Veľmi Vám ďakujeme za vašu odpoveď.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

12.01.2016 18:08:29

Dobrý deň prajem, Podľa prejavov, ktoré popisujte, sa domnievam, že by s chlapčekom mal pracovať predovšetkým psychológ. Azda by bolo dobré poradiť sa s pani psychologičkou, ku ktorej chodievate, či by neboli prospešné častejšie sedenia, prípadne, aby Vám poradila, ako by ste mali v rámci rodiny pracovať s chlapčekom na zlepšení jeho komunikačných schopností a správania, alebo či je potrebné vyšetrenie u ďalších odborníkov. Z Vášho listu nie je zrejmé, či chlapček má diagnostikovaný autizmus. Ak máte podozrenie na túto diagnózu, najlepšie by bolo dieťa vyšetriť a v prípade potreby začať potrebnú liečbu (napr. ABA - behaviorálna terapia). V rámci nej sa dajú riešiť aj problémy so stravovaním. Riešenie ťažkostí s papaním býva zdĺhavým procesom a vyžaduje si veľa trpezlivosti. Skúste nasledujúci postup: na pripravte a prestrite na stôl (podložku, obrúsok) pre chlapca 1 lyžicu nového jedla (ktoré doposiaľ odmietal), a pripravte aj jedlo/maškrtu, ktoré má rád – ako odmenu. Vysvetlite dieťaťu, že keď spapá 1 lyžicu, dostane odmenu (maškrtu, obľúbené jedlo). Na druhý deň rovnako pripravte na stôl a 2 lyžičky toho istého „nového“ jedla a keď ich chlapec spapá, opäť ho odmeňte obľúbeným jedlom. Postupne zvyšujete dávku na obvyklú porciu. Nové jedlo zvoľte tak, aby malo neutrálnu vôňu, dieťa nebude dráždiť, prípadne vyberte jedlo takej farby, či konzistencie, ktorá bude pre neho prijateľná. Keď si poradíte s jedným druhom potraviny/jedla, podobným spôsobom - pridajte do stravy ďalšie jedlo, malo by byť takej chuti, farby, konzistencie, ako dieťa obľubovalo alebo na ktoré by ste ho radi privykli. Postupne pridávajte ďalšie potraviny. O inom postupe sa môžete dočítať v predchádzajúcich odpovediach. S pozdravom a želaním všetkého dobrého K.Babinská


Karin

04.11.2015 00:09:41


Dobry den. Chcela by som sa takouto formou opytat na pripravok karnozin extra konkretne na jeho kardiotonicky ucinok.v akom davkovani by sa u 6rocneho autistickeho dietata mohol negativne prejavit.podla mojich dostupnyh informacii v dr.kucera uz vysetrenia na vychodnom slovensku nerobi a inak sa k nemu na nastavenie karnozinu nevieme dostat. Zaroven by somsa rada oytala ci by bolo mozne kombinovat uzivanie karnozinu s pripravkami3 omega mastnych kyselin alebo vit b12 u tohto 6rocneho dietata.za odpoved vopred dakujem.s pozdravom karin

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

11.11.2015 18:01:30

Dobrý deň, Karin, Existuje iba jedna štúdia, v ktorej sa sledovala účinnosť L-karnozínu u detí s autizmom. V tejto štúdii sa podával prípravok 2 x denne po 400 mg, celkovo 800 mg/deň. Pri tomto dávkovaní sa zaznamenalo zlepšenie v správaní, komunikácii a socializácii. U niektorých detí sa prejavili nežiaduce účinky v podobe hyperaktivity a podráždenosti. Podľa iných zdrojov je pre dieťa vhodná dávka v rozsahu 50-1000 mg/deň. Účinky L-karnozínu pri autizme sa považujú za nedostatočne podložené. Neexistujú žiadne štúdie, ktoré by overovali vplyv súčasného podávania L-karnozínu spoločne s omega-3 mastnými kyselinami alebo vitamínom B12. Oba prípravky sú aj súčasťou bežnej stravy, dalo by sa teda predpokladať, že pri dodržaní dávky odporúčanej výrobcom by mali byť bezpečné, s istotou to však nemožno potvrdiť. Karnozín môže spôsobovať zníženie krvného tlaku. Tento účinok sa pozoroval najmä u ľudí, ktorí sa liečia na vysoký tlak a užívajú lieky na jeho zníženie.


Petrus29

08.10.2015 20:03:04

ako zmeniť návyky vo výžive
Dobý večer pani doktorka,chcela by som sa spýtať na váš názor.Náš autistický syn preferuje určité potraviny ,ktoré nemajú nejakú zvlášť výživovú hodnotu.Ako ho \"donútiť\"jesť aj niečo iné?Podotýkam,že zeleninu a ovocie nekunzumuje tým pádom máva poblémy so stolicou a pod.Máme ho nechať\"vyhladovať\"?Pomôžte nám prosím zo začarovaného kruhu.Ďakujem.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

20.10.2015 19:50:31

Dobrý deň prajem, Ťažkosti so stravou sú častým problémom u detí s autizmom. Výrazné zmeny stravovacích návykov sa dajú dosiahnuť použitím postupov aplikovanej behaviorálnej analýzy. Ide o sled postupných krokov, ktoré si vyžadujú dosť času, kde motiváciou a odmeňovaním sa snažíme dieťa naučiť postupne akceptovať nové potraviny. Postup je si vyžaduje dlhšie vysvetlenie a úplne možné riešiť ho v rámci poradne. Dňa 4.11. 2015 sa však v rámci kurzov ABA uskutoční v našom centre ACVA školenie o postupe pri stravovacích problémoch, na ktoré sa možno ešte prihlásiť. Viac informácii nájdete na http://acva-oz.webnode.sk/news/aba-workshopy/. V predchádzajúcich odpovediach taktiež môžete nájsť rady, ako možno postupovať pri odmietaní pestrej stravy.


Silvia

08.10.2015 14:47:07

Strach
Dobry den, mam syna Riška ma2,5roka.Nerozprava len á,é, niekedy ma alebo ta.Ma rad hudbu, rozpravky ked sa tesi skace.Ocny kontakt je dobry.Niekedy ked ho ohlasim alebo nieco mu poviem reguje hned niekedy ma ignoruje ako keby som bola vzduch.Niekedy jedaval vsetko a vela teraz je to strasne ma velmi malo potravin ktore spapa.Nas pediater povedal ze na podrobne vysvetrenie by este pockal 6mes ale ja uz nevladzem cakat objednala som som ho uz na vysetrenia.Ani neviem preco vam vlastne pisem , viem ze diagnoza sa takto neda potvrdit ani vyvratit.Len je to strasne zo svojimi pochybnostami sa nemam komu zdoverit,kazde rano vstsvam a dufam ze dnes sa rozhovori a vsetko bude ine aj moj starsi syn zacal neskor hovorit ale ked mal 2.5roka aspom mama povedal, napodobnoval.Este raz prepacte ze zdrzujem .Pekny den

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

08.10.2015 16:18:13

Dobrý deň prajem, vôbec nezdržujete - je úplne prirodzené, že pociťujete veľké obavy o Vášho synčeka. Veľmi Vás však povzbudzujem , pokúste sa nepoddávať sa stresu , ktorý nie je dobrým pomocníkom. Urobili ste správny krok, keď ste sa objednali na vyšetrenie – pri podozrení na autistickú poruchu je vek 2,5 roka vhodný. Čo sa týka papania, v poradni sme už riešili podobné problémy, skúste sa inšpirovať predchádzajúcimi odpoveďami. Uvedené rady platia pre horších jedákov, bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú autistickú poruchu. Držím Vám palce, želám všetko najlepšie a veľa radosti z Vašich synčekov.


Adriana Simkova

29.09.2015 09:51:41

Odmietanie jedla Asperger
Dobry den mam 7 rocneho syna diagnostikovany ako Asperger.V poslednej dobe sa stazuje na bolest brucha a odmieta mi jest.Sme bez liekov ci vyzovovych doplnkov. Vedeli by ste nam poradit vysetrenie alebo na koho by sme sa mohli obratit s tymto problemom v bansko-bystrickom kraji? dakujem vopred Simkova

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

07.10.2015 14:13:56

Dobrý deň, pani Šimková, Bolesť bruška môže mať veľmi rôznorodé príčiny – neznášanlivosť potravín, podráždenie tráviacej sústavy, urologický problém, môže ísť aj o prejav stresu, atď. Naše centrum nemá spoluprácu s konkrétnymi lekármi, najlepšie je obrátiť sa najprv na Vášho pediatra, ktorý môže Vášmu synčekovi urobiť niektoré vyšetrenia a podľa potreby Vás odporučí na chirurgické, gastroenterologické, či iné odborné vyšetrenie. Skúste si všímať, či sa bolesti bruška neobjavujú po konzumácii konkrétneho druhu potraviny (napr. mlieko, väčšie množstvo ovocia), či je stolica/močenie v poriadku, prípadne, či Váš synček nie je pod tlakom v škole, nemá nezhody s kamarátmi. Tieto informácie môžu byť lekárovi nápomocné pri pátraní po príčine poruchy.


marianna

12.08.2015 23:53:32


dobry den. mam maleho syna 6 rokov s podozrenim na autizmus a zaroven namobvodna detska lekarka predpisala Luivac na podporu imunity pre zvysenu chorobnost.chcela by som sa opytat ci je mozne uzivat luivac sucasne s pripravkom Karnozin extra.dakujem za odpoved.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

13.08.2015 19:50:01

Dobrý deň. Odborná literatúra neuvádza, že by kombinácia týchto prípravkov spôsobovala problémy. Ich súčasné užívanie by nemalo spôsobovať nežiaduce účinky. Ak nemáte ešte presne stanovenú diagnózu, bolo by veľmi žiaduce Vášho synčeka dovyšetrovať. Doplnky výživy majú iba podporný charakter, pri diagnóze porúch autistického spektra sú účinnejšie iné formy intervencie, napr. behaviorálna terapia.


denisa

11.07.2015 14:19:00


Dobrý deň, máme chlapčeka 4ročného, ktorý má PAS. Jedenie má v pohode síce sem tam odmieta. Ale zaujíma ma, či jedenie sladkostí nejako ovplyvňuje prejavy autizmu napr. pohyby, ako trepanie rukami, pobehovanie a pod.? Chcela by som príjem sladkostí obmedziť. Ďakujem

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

13.08.2015 19:41:52

Dobrý deň prajem. Nie je preukázané, že by obmedzenie cukrov znižovalo výskyt nezvyklých pohybových prejavov pri autizme. Napriek tomu niektorí rodičia uvádzajú, že pri diéte so znížením obsahu cukrov badali zlepšenie stavu dieťaťa. Sladkosti nie sú však nevyhnutnou zložkou stravy, takže vôbec neurobíte chybu, ak sladkosti obmedzíte a nahradíte ich výživovo hodnotnými potravinami.


Zuza

05.06.2015 14:52:56

Dcera sa nevie najest
Dobry den. Nasa dcera ma 3 roky a kedze je trochu divna, riesili sme, co je s nou a urcili jej PAS.Je to dobre dieta, velmi netrucuje, ale minimalne rozprava, vacsinou nezrozumitelne a ak nieco sama nechce urobit, neurobi to ani za svet, pozera sa inam a blaboce si sama pre seba, akoby ziadnu poziadavku ani nepocula. Od malicka bola velmi ziva a pohybliva, kojila som ju rok, kazde dve hodiny priblizne, zacinali sme ju krmit v autosedacke, vzdy v priblizne po dvoch hodinach bola niecim krmena, cize nikdy nebola nutena prejavit hlad a postupne ako rastla nevznikal u nej ani ziadny zaujem o jedlo, vzdy ho dostala a bolo dobre. Stale lietala po byte a aby sme ju udrzali sediet pri jedle, pustili sme jej telku a nakrmili ju, boli sme radi, ze sme to do nej vobec dostali, samu jest sme ju nenechali, lebo v stolicke neobsedela a vzdy vsetko zababrala prevrhla a pri pokusoch utiect, ale halvne sme ju nevedeli udrzat na jednom mieste, a tak sme pustili telku, vtedy zostala sediet, ale uz ani nevnimala, ze do nej niekto stope dake jedlo. Dlho mala problem s hustotou stravy, ak nebola dost riedka a hladka, napinalo ju, tak som vsetko mixovala. Teraz uz vie zjest aj huste, aj hrudkovite, ale obcas ju este napne. Lenze stale o normalne jedlo nejavi zaujem, a preto ju stale krmime a stale jej stravu mixujem. Zje skoro cokolvek, ale nie sama lyzicou. Sama zje len to, co si sama zoberie - chlieb, kexik, kolac, chyti do ruky a zje. A urcite vie jest aj lyzickou, aj ked tarbavo, lebo pred zrkadlom zjedla sama skoro cely Milacik a caj zo salky si tiez vie dat do ust lyzickou. Ale len ak ona sama chce, vzdy robila len to, co sama chcela. Ked ten Milacik sama jest nechce, necha ho tak, ale ked ju nim krmim, ochotne si pride vziat, otvori usta a caka, kym jej supnem lyzicku do ust. Ale ked pred nu polozim normalne jedlo, ked aj pomixovane, vyzera, ze nevie, co od nej chcem. Proste neje, a tak ju nakoniec vzdy nakrmim. Ja uz neviem, ako ju naucit jest, pit sa uz naucila pekne, ale s lyzicou je dost tarbava a hlavne nechce, viackrat sa mi stalo, ze som jej dala lyzicu do ruky, dala si za jednu do ust a vratila mi ju a ked som jej ju dala znovu, spustila vreskot. Doktorka mi povedala, ze medzi detmi v skolke sa chyti, comu verim, ale problem je hlavne v tom, ze ked sa nevie sama najest, a tiez este nosi plienky, nikde ju nechcu vziat. S tymi plienkami je to kapitola sama o sebe, lebo nakolko velmi nekomunikuje, ani sa nepyta, a podla mna vo vacsine pripadov ani nevie o potrebe. Kam ju mam teda umiestnit, aby bola medzi detmi, ked ju nechcu ani specialne skolky? Ved keby vedela jest a pytat sa, nepotrebovala by asi ani specialne zariadenie. Ale hlavne ma trapi, ako ju mam naucit, ze ked sa chce najest, ma to urobit sama? Lebo ona sa zrejme najest ani nechce. Mam ju nechat prosto nenajedenu a ked bude fakt hladna, sa naje? Dakujem za akukolvek radu.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

07.07.2015 14:54:32

Dobrý deň prajem. Ťažkosti s papaním a chodením na toaletu nie sú u detičiek s PAS žiadnou výnimkou. Ich riešenie si vyžaduje čas a robí postupne v krokoch, optimálne pod vedením terapeuta. Po prázdninách by sa mali v Bratislave, Košiciach a Žiline uskutočniť pod vedením terapeutky školenia na tému Nácvik toalety a Riešenie problémov so stravovaním u detí s PAS (presné termíny ešte len budú zverejnené). Ak máte možnosť zúčastniť sa, tu získate viac praktických informácií, ako postupovať. Viac o školeniach nájdete na na internete http://aba-autism.webnode.sk/sluzby/skolenia-a-seminare/ Môžete sa už aj Vy pokúsiť s dcérkou trénovať samostatnosť v papaní. Začnete naozaj jednou lyžicou. Najprv podáte Vy dcérke jednu lyžičku jedla. Potom jej pripravíte jedlo na lyžicu a povzbudíte ju: „teraz ty sama“. Ak nechytí sama lyžicu, chytíte jej rúčku a spoločne dáte lyžicu jedla do pusy. Dieťa treba pochváliť: „krásne si si dala do pusy“ a odmeniť. Stačí maličká odmena – to, čo má dieťa rado – napr. 1 chrumku alebo 1 lentilku, nie viac. Keď už dcérka bude zvládať 1 lyžičku, budete pripravovať 2 lyžičky, ktoré má spapať sama a odmeníte až po 2 samostatne spapaných lyžičkách. Postupne pridávajte lyžičky, ktoré má dieťa spapať samo. Detičky s autizmom môžu mať ťarbavejšie ručičky. Dobré je trénovať rúčky rôznymi hrami – napríklad s loptičkou alebo formou hry dávať dieťaťu úlohy, ktorými si môže trénovať pohyb: zatlieskaj, dotkni sa nosa, chyť si hlavu, podaj mi macíka.


jana

29.05.2015 16:25:25

celiakia
Dobrý deň prajem, chcela by som sa opýtať, či náhodou nemáte skúsenosť s diagnózou celiakie a následnými prejavmi autizmu.Naša dcérka má už 8 mesiacov bezlepkovú diétu a začali sa prejavovať stavy ako pri AS, aj psychologička vyslovila podozrenie, čakáme na objektívnu diagnostiku, prihlásili sme sa aj do ACVA. Ďakujem pekne. Ďakujem pekne.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

05.06.2015 16:30:12

Dobrý deň, Vo Švedsku sa nedávno uskutočnila rozsiahla štúdia (najväčšia doposiaľ), ktorá sledovala vzťah medzi celiakiou a poruchami autistického spektra. V štúdii sa zistilo, že osoby s potvrdenou celiakiou majú iba veľmi mierne vyššie riziko vzniku porúch autistického spektra. Preukázalo sa však, že vyšším rizikom vzniku autistickej poruchy sú ohrození ľudia, ktorí trpia intoleranciou gluténu (majú pozitívne krvné testy, ale črevnú sliznicu majú v poriadku a sú bez typických prejavov celiakie). Predpokladá sa, že u týchto osôb ide o bližšie nezistenú poruchu, ktorá sa súčasne prejavuje autistickými črtami a prítomnosťou protilátok v krvi. Výsledky štúdie nepotvrdzujú, že by celiakia viedla ku vzniku autizmu a ani to, že bezlepkovou stravou možno autizmu predchádzať. Predpoklad, že ľudia s poruchami autistického spektra sú častejšie postihovaní celiakiou sa nepotvrdil.


zuzana

11.05.2015 22:11:06


Dobry vecer, Chcela by som sa informovat,kde sa daju vysetrit opioidne peptidy v Kosiciach. Dakujem krasne

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

15.05.2015 08:58:02

Dobrý deň prajem, kontaktovala som rôzne pracoviská, ale žiaľ bezvýsledne. Jediným kontaktom na vyšetrenie opioidných peptidov je pán dr. Ürge v Bratislave na Kramároch.


eva

08.05.2015 10:21:33

autizmus
Dobry den pisala som vam ale nedostala som odpovec,moj vnucik ma autizmus ma 4 rocky nevieme ho naucit na toaletu nisi este plienky prosim poradte dakujem.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

13.05.2015 11:36:44

Dobrý deň prajem, Keďže Tomáško používa iba málo slov, mali by ste obrátiť sa na logopéda, ktorý by s chlapčekom pracoval a Vám poradil, ako aj doma trénovať reč. Nácvik toalety si u detičiek s autizmom vyžaduje dlhší čas. Nacvičovať treba v slede postupných krokov pod dohľadom odborníka. Skúste sa v tejto veci obrátiť na psychológa alebo organizáciu, ktorá združuje osoby s autizmom vo Vašom regióne. Veľmi dobrou možnosťou je kontaktovať ABA terapeuta, t.j. odborníka, ktorý pri práci s deťmi s autizmom využíva aplikovanú behaviorálnu analýzy (ABA). V súčasnosti prebiehajú v Košiciach, Žiline a Bratislave školenia ABA, ktoré sú určené aj rodičom, ktorí majú dieťa s autizmom. V rámci týchto školení bude na jeseň aj prednáška o zvládaní toalety. Informácie o školeniach ABA nájdete na internete. Čo sa týka stravovania, Tomáško by mal papať bežnú detskú stravu, primeranú jeho veku. Je veľmi dobre, že mu chutí mäsko. Dôležité je, aby jeho strava bola dostatočne pestrá, preto by k mäsku mal spapať aj prílohu (zemiaky, ryža a pod.) a nejakú zeleninku, či už ako prívarok alebo ako šalát zo surovej zeleniny. Každý deň by mal spapať 2-3 mliečne potraviny (pohár mlieka, jogurt, syr, pribináčik a pod.), ponúkajte mu každý deň aj ovocie. Do stravy zaraďujte aj iné bežné potraviny – chlebík, maslo, šunku, strukoviny, ryby a pod. Niekedy sa rodičia rozhodnú podávať svojim deťom diétu, napríklad diétu bez mlieka a bez lepku (GFCFdiéta), alebo diétu s obmedzením cukrov (SCD diéta). Niekedy (ale nie vždy) sa deťom pri diéte zmiernia prejavy autizmu. Pri podávaní diéty treba stravu zostavovať obzvlášť starostlivo, aby dieťaťu nechýbali niektoré živiny.


eva doktorova

22.04.2015 16:56:14

MOJ VNUCIK MA AUTIZMUZ
Dobry den .Moj vnucik ma autizmus ma 3 roky je velmi pekny ,strasne ho mame radi a timto som sa obratila na vasu radu lebo chceme mu pomoc jak len moze, ma rad hudbu teras chodi do skolky ocni zrak ma uz v poriatku ,pocuje ale niekedy nereaguje neviem preco ,boli sme s nim u lekara a povedali mam ze velmi dobre pocuje ,ale nerozprava teras trosku zacina hovotit este ,ma,a nevieme si poradit ako ho mame naucit na toaletu ma este plienky . a este som vam zabudla napisat ze tomasko je z dvojciat,sestricka je ok, tak mam poradte .Ma strasne rad jedlo ale najme mesko. poradte mam co by spravne mal jest dakujem .

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

13.05.2015 11:36:22

Dobrý deň prajem, Keďže Tomáško používa iba málo slov, mali by ste obrátiť sa na logopéda, ktorý by s chlapčekom pracoval a Vám poradil, ako aj doma trénovať reč. Nácvik toalety si u detičiek s autizmom vyžaduje dlhší čas. Nacvičovať treba v slede postupných krokov pod dohľadom odborníka. Skúste sa v tejto veci obrátiť na psychológa alebo organizáciu, ktorá združuje osoby s autizmom vo Vašom regióne. Veľmi dobrou možnosťou je kontaktovať ABA terapeuta, t.j. odborníka, ktorý pri práci s deťmi s autizmom využíva aplikovanú behaviorálnu analýzy (ABA). V súčasnosti prebiehajú v Košiciach, Žiline a Bratislave školenia ABA, ktoré sú určené aj rodičom, ktorí majú dieťa s autizmom. V rámci týchto školení bude na jeseň aj prednáška o zvládaní toalety. Informácie o školeniach ABA nájdete na internete. Čo sa týka stravovania, Tomáško by mal papať bežnú detskú stravu, primeranú jeho veku. Je veľmi dobre, že mu chutí mäsko. Dôležité je, aby jeho strava bola dostatočne pestrá, preto by k mäsku mal spapať aj prílohu (zemiaky, ryža a pod.) a nejakú zeleninku, či už ako prívarok alebo ako šalát zo surovej zeleniny. Každý deň by mal spapať 2-3 mliečne potraviny (pohár mlieka, jogurt, syr, pribináčik a pod.), ponúkajte mu každý deň aj ovocie. Do stravy zaraďujte aj iné bežné potraviny – chlebík, maslo, šunku, strukoviny, ryby a pod. Niekedy sa rodičia rozhodnú podávať svojim deťom diétu, napríklad diétu bez mlieka a bez lepku (GFCFdiéta), alebo diétu s obmedzením cukrov (SCD diéta). Niekedy (ale nie vždy) sa deťom pri diéte zmiernia prejavy autizmu. Pri podávaní diéty treba stravu zostavovať obzvlášť starostlivo, aby dieťaťu nechýbali niektoré živiny.


Anetta Bakošová

13.04.2015 22:03:01

testy na opioidné peptidy v moči pri AS
Dobrý deň, mohli by ste mi prosím poradiť, kde v Bratislave by som mohla dať urobiť synovi testy na opioidné peptidy v moči? Má 5 rokov a bol mu diagnostikovaný AS. Ďakuje veľmi pekne za radu.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

13.04.2015 22:30:17

Dobrý deň, v Bratislave vyšetruje opioidné peptidy v moči pán doktor MUDr. Oto Ürge, Laboratórium klinickej biochémie, synlab slovakia s.r.o., Limbová 5, Bratislava.


olga

18.03.2015 08:39:19

strva
dobry den chcem sa informovat mam syna ma5 rokou a od mala nechce jest normalnu stravu je akurat chleba z maslom,kolac z nutelu, jogurt,sladke fazule ,a este zopar veci ked sa informovali tak nam povedali ze mame cakat ze vekom to prerastie ,ale uz tomu neverim ma strach alebo skor odpor k jedlu ked vydi nekoho jest ani si knemu nesadne ,ked sa ho spitm ci nechce skusit zacne kricat panikarit ,neviem cim to je jeho sestra je vsetko aj ked vydi ju odsadne si vedla a uz sme vyskusali snad vsetko ,vareneie ,obrasky,vyhrazky,darceky,sluby,aj hladouku nic nezabralo a nedavno som citala clanok za to mavaju deti postihnute autizmom len nevem ci to je mozne aj v pripade mojho syna on je inak uplne normalny ani v skolke nemame ziadne problemy ani z detmi ma rad spolocnok a aj inak som nepozorovala nic je mozne prosim vas ze to ma nieco z autizmom ?dakujem

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

31.03.2015 17:15:48

Dobrý deň. Problémy so stravovaním majú aj mnohé typicky sa vyvíjajúce deti, nielen deti s autizmom. Odmietanie zdravých a výživných jedál a vynucovanie si jedál, ktoré dieťaťu chutia, je dosť rozšírený zlozvyk, ktorý je treba riešiť výchovným pôsobením. Tak, ako deti učíme pekne sa pozdraviť alebo umývať si ruky, podobne ich treba učiť aj správnemu stravovaniu. Najlepšie je pristupovať k problému pozitívne a nájsť vhodnú motiváciu, ktorá by zmenila postoj dieťaťa voči jedlu. Nie je to vôbec jednoduchá úloha a treba počítať s tým, že naučiť dieťa zdravo papať môže trvať dosť dlhý čas. Skúste si prečítať v predchádzajúcich odpovediach zopár rád, ako postupovať, keď dieťa odmieta jesť. Zvážte aj možnosť poradiť sa s detským psychológom.


maja

11.03.2015 07:44:16


Dobrý den, mám informáciu, že u Vás, prípadne osoba, ktorá s Vami spolupracuje distribuuje B12, prípadne ju predáva.Mohli by ste ma nanho kontaktovať. Nemáme určenú ešte diagnozu, ale naša psych. odporučila nám B12, ktorá vraj sa na SR nedá zohnať

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

14.03.2015 17:24:35

Dobrý deň, prípravok ešte nie je dostupný na Slovensku, stále sa riešia administratívne kroky, ktorými by sa mohol uviesť prípravok aj na náš trh. Zatiaľ je možnosť zakúpiť si od výrobcu v Taliansku. Doplnky výživy patria medzi tzv. alternatívne formy terapie, ktorých účinnosť nie je úplne potvrdená. Ako najúčinnejšia intervencia pri poruchách autistického spektra sú rôzne formy behaviorálnej terapie. Pre Vaše dieťatko je dôležité uzavrieť diagnostický proces a začať čo najskoršie behaviorálnu intervenciu, popri ktorej môžete vyskúšať aj alternatívne postupy. S pozdravmi K.Babinská


eva doktorova

09.03.2015 10:25:45

MOJ VNUCIK MA AUTIZMUZ
Dobry den mame 4 rocneho vnucika ktory ma autizmus , je hravi pocuva vsetko co mu povieme ale nerozprava , ma rad hudbu a rad papa ale ziadne ovocie nezje . chcela by som vas poprosit o radu co sa tyka stravovania lebo ma rad polievky ,omacky a strasne ma rad mesko ale ovocie a zeleninu neje oko nato dakujem.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

14.03.2015 16:55:34

Dobrý deň prajem, Je veľmi dobé, že Váš vnúčik má rád polievky a omáčky. V rámci možností sa snažte dávať čo najviac zeleniny práve do týchto jedál. Niekedy detičkám zachutí ovocie v „skrytej“ podobe – vyskúšať by ste mohli ovocie rozpučené na pyré, odšťavené na „džúsik“, alebo ho rozmixovať s tvarohom alebo jogurtom a podávať ako krém. V lete sa dá z ovocia urobiť chutná domáca zmrzlina tak, že sa ovocie rozmixuje a zmrazí. Zeleninu možno zasa pridávať do rôznych nátierok. Skúste sa prosím pozrieť aj na predchádzajúce príspevky v poradni, kde sme rozoberali, ako výchovne postupovať, keď dieťa odmieta dôležité potraviny. Len veľmi stručne: jednou z možností je veselo naaranžovať na tanierik aj kúsky ovocia, prípadne zeleniny a nechávať ich dieťaťu „na očiach“. Dieťa netreba nútiť ovocie jesť, ale dopriať mu čas, aby sa s ovocím zoznámilo - zrakom, prípadne sa ho dotklo. Toto treba zopakovať veľakrát (aj 10-15 krát). U niektorých detičiek sa podarilo dosiahnuť úspech odmeňovaním. Treba pripraviť kúsok ovocia a kúsok potraviny, ktorú má dieťa rado a s dieťaťom sa dohodnúť: „ak spapáš tento kúsok ovocia, dostaneš túto odmenu“. Na ďalší deň sa pripravia 2 kúsky ovocia, ale len jedna odmena. Každým dňom sa pridáva ďalší kúsok ovocia, ale odmena je stále jedna. Deti si zvyčajne po čase zvyknú na ovocie a odmenu už ani nie je treba. Je to pomalý postup, vyžaduje si čas, ale býva účinný. Želám všetko dobré K. Babinská


veronika

28.02.2015 14:38:08


Dobry den, mam 2r. dcerku, kt. ma PAS, opioidne peptidy z max.200 ma 940, doporucili nam gfcf dietu. Sama som si vsak nacitala o scd diete, kt. mi dava ovela vacsi zmysel (najma co sa vyzivy tyka), stravu konzultovala s vyzivovym poradcom (prednasa aj na univerzitach), no napriek jeho schvaleniu, mi tuto dietu z kruhu lekarov nikto neodporucal, skor ma od nej odhovarali. Chcela by som vediet preco sa teda este neurobil relevantny vyskum ohladom scd diety a co je vlastne na nej zle (skodlive pre dieta), ked ma kazdy pred nou iba vystriha, ale nic konkretne nepovie? Dakujem. S pozdravom Bakova

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

14.03.2015 15:25:30

Dobrý deň, pani Baková zatiaľ sa nerobili vedecké štúdie, ktoré by skúmali, či SCD (special carbohydrate diet) napomáha potláčať príznaky autizmu, ktoré by mohli byť zapríčinené narušenou funkciou čriev (zvýšená priepustnosť, poruchy mikrobiálneho osídlenia, zápal v čreve a pod.) . Robili sa iba malé výskumné štúdie, ktoré sledovali SCD diétu u pacientov s chronickým ochorením čriev (Crohnova choroba), ktoré priniesli pacientom isté zlepšenie, napríklad sa podarilo čiastočne im upraviť črevné osídlenie alebo potlačiť zápal. Samotní výskumníci však zdôrazňujú, že výsledky zatiaľ jednoznačne nepotvrdzujú spoľahlivosť SCD diéty na stav čriev a tráviace funkcie. SCD patrí medzi diéty s nízkym obsahom sacharidov. Odborníci považujú túto diétu za veľmi prísnu, pretože vyžaduje zo stravy vylúčiť základné potravinové skupiny (mlieko, obilniny, mnohé strukoviny), z čoho vyplýva veľká pravdepodobnosť nedostatočného príjmu živín, najmä vitamínov a minerálnych látok. Pri dlhšie trvajúcom podávaní môže diéta viesť k poruchám z nedostatku živín a ak sa podáva deťom, sú namieste obavy z porúch rastu a vývoja. Veľmi nízky obsah sacharidov v strave nepriaznivo vplýva na látkovú premenu, organizmus si začne vytvárať glukózu rozpadom svalovej hmoty. Vzhľadom na možné riziká a neisté prínosy sú lekári veľmi zdržanliví, čo sa týka odporúčania tejto diéty. Rodičia detičiek s autizmom, ktorí skúšali túto diétu, uvádzajú protichodné informácie. Niekto informuje o priaznivých účinkoch, iní nepozorovali žiadny prospešný vplyv. Ak sa rodič rozhodne dieťaťu túto diétu podávať, mal by sa podrobne oboznámiť s možnými rizikami a stravu zostavovať tak, aby dieťaťu zabezpečila všetky živiny, prípadne ju dopĺňať doplnkami výživy. S pozdravmi K.Babinsk


lulu

22.01.2015 16:19:06


Dobrý.mám dcéru 3a pol ročnú. Zatiaľ nepotvrdili autizmus.nerozpráva len pár slov.berieme pikovit IQ A lucetam 400.chodíme pedopsichiatrickE A logopedicke A neurologické.povedali mi že autizmus vedia zistiť len V andeas centre V ba.viete mi povedať koľko krat sa tam ide kým vedia zistiť či je autista. A či sa niečo platí.neni sme Z ba.sme Z NR. Mala pápa skoro všetko aj mliečne vyroby pečivo polievky.nebojí sa lyžičky len sa jej nechce jesť samej.do škôlky ju tento rok nevzali. Je septembrová. Zje aj zeleninu aj ovocie len jablko banan aj gaštany či orechy.len tá reč nás trápi.iné deti S ktorými chodíme von hovoria.aj 1a pol ročnE.je mi to trápne že ona nie.povie základné slová.Alrbo také že len ja viem čo hovorí.inak taká hatlanina cinstina. Nikto nevie.S detmi sa hrá nebojí sa ich ani dospelých.nevieme čo niekedy myslí tsk mrnci A to je strašne.viete.mi poradiť alebo či podľa vás má autizmus. Ďakujem pekne

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

27.01.2015 00:00:59

Dobrý deň prajem, za ťažkosti, ktoré má Vaša dcérka s rečou sa vôbec nemusíte hanbiť, ide o zdravotný problém, ktorý treba čím skôr riešiť. Ak máte podozrenie na autizmus, nech sa páči, máte možnosť obrátiť sa na Autistické centrum Andreas a prostredníctvom objednávkového formulára sa uchádzať o termín, kde Vám vysvetlia podrobnosti týkajúce sa diagnostiky a poplatkov za vyšetrenia. Diagnostické testy sa robia aj v rámci výskumu v Akademickom centre výskumu autizmu (ACVA) na Lekárskej fakulte v Bratislave, kde sa tiež môžete telefonicky ohlásiť kvôli termínu.


jarka

19.01.2015 16:48:44

sprava
Dobrý deň.Mám 4.ročného syna,autistu,ktorý mi už odmieta čokoľvek zjesť.už nevladzem psychicky.už mi nezje ani to čo mi jedol.a to bolo pár jedál dookola.chlieb,paštéta iba majka,rozmix.polievky cez striekacku,pyré buď s gulkamii v parad.omacke, pec.kur.mäsom,rybimi prstami,špagety len s morcadelou ale bez soje,výživy,jogurty,dojcenske mlieko,jogurty,hrudníku,bene,a nič iné.kúskov zemiakov,cestovín,zeleniny,ovocia sa ani nedotkne.ale teraz už nechce z tých jedál vôbec nič.už neviem čo mám robiť.v škôlke mi vôbec nič nezje tiež.poraďte mi prosím.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

27.01.2015 00:27:10

Dobrý deň prajem. Riešenie ťažkostí s papaním býva zdĺhavým procesom a vyžaduje si veľa trpezlivosti. Skúste nasledujúci postup: pripravte synčekovi jedlo, ktoré mal/má rád, prestrite mu na stôl (podložku, obrúsok) a pripravte 1 lyžicu jedla a k nemu odmenu. Vysvetlite dieťaťu, že keď spapá 1 lyžicu, dostane odmenu. Na druhý deň rovnako prikryte a nachystajte za 2 lyžičky toho istého jedla a opäť, keď ich Váš synček spapá, odmeňte ho. Postupne zvyšujete dávku na obvyklú porciu. Keď si poradíte s jedným druhom potraviny/jedla, podobným spôsobom - pridajte do stravy ďalšie jedlo, malo by byť takej chuti, farby, konzistencie, ako dieťa obľubovalo alebo na ktoré by ste ho radi privykli. Postupne pridávajte ďalšie potraviny. O inom postupe sa môžete dočítať v predchádzajúcich odpovediach. Dieťa môže mať prechodne nechuť do jedla aj keď na neho „lezie“ choroba a po zlepšení stavu sa zvykne upraviť aj stravovanie. Pozdravujem Vás a držím palce.


Renata

07.12.2014 10:11:14

Datlove bezlepkove veganske tycinky LUBS
Dobrý den p MUDr. Babinska, namam ziadnu otazku ohladom autizmu, len by som mohla pomoct detom, dospelým, ktorí maju radi sladkosti. Sme vyhradný dovozcovia pre Slovensku a Cesku republiku. Vela lekarov, ktorý sa zaoberaju poradenstvom ohladom zdravej výzive odporucaju svojim klientom nase produkty. Nenachadza sa ziaden pridaný cukor, aroma, konzervant,cokolada, mlieko, sladkost dodava datla, ktora sa nachadza v tycinkach. Mame az 25 druhov takze je mozne si podla chuti vybrat napr pre deti su velmi oblubene malina, jahoda, cucoriedka, banan atd. Posielam aj link kde je zlozenie kazdej tycinky https://www.facebook.com/lubsslovensko?ref=hl Dcerka mojej kamaratky ma autizmus a velmi chutia. Prepacte, ak som otravovala ale informacie sa maju posuvat ak mozu pomoct ludom. Prajem pekný zvysok dna Rolox s.r.o. Ing Kozarova 0905 319 211

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

09.12.2014 09:24:12

Dobrý deň, pani inžinierka, ďakujem pekne za informáciu. Verím, že ponuka osloví aj našich rodičov, ktorí chcú svojim deťom spestriť bezmliečnu alebo bezlepkovú diétu sladkou drobnosťou. S pozdravom a prianím všetkého dobrého. K.Babinská


Peter

07.11.2014 18:30:27


Nášmu synovi bol diagnostikovaný autizmus HFA,dali sme mu vyšetriť peptidy v moči norma 200,výsledok 703,bola nám odporúčaná gfcf diéta,mali by sme vyšetriť komplexne metabolickú poruchu?,kto nám môže dať odporúčanie pre gfcf diétu do škôlky?Veľmi pekne ďakujem za radu.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

19.11.2014 17:44:29

Dobrý deň prajem, Určite bude prínosom navštíviť metabolickú ambulancia a dať syna vyšetriť a overiť, či netrpí na pridruženú metabolickú poruchu. Čo sa týka liečby, základnou intervenciou pri diagnóze autizmu je behaviorálna terapia. Patrí medzi vedecky overené metódy, ktoré dokázateľne zlepšujú príznaky autistickej poruchy. S dieťaťom by mal intenzívne pracovať najmä psychológ, prípadne klinický logopéd. GFCF diéta, pri ktorej sa predpokladá, že by mala znižovať hladiny opioidných peptidov, sa zaraďuje medzi alternatívne formy terapie. Účinnosť alternatívnych postupov však nie je dostatočne podporená štúdiami, preto sa lekári stavajú voči predpisovaniu tejto diéty veľmi zdržanlivo. Existujú štúdie, ktoré poukazujú, že u niektorých detí diéta priniesla účinky, je však otázne, nakoľko ide o placebo efekt. Ak sa rozhodnete diétu vyskúšať, treba pamätať, že vylúčením mliečnych výrobkov sa zo stravy vylučuje základný zdroj vápnika, čo je dosť veľký zásah najmä do stravy malého dieťaťa. Vápnik je potrebné nahradiť z iných potravín – napríklad zaraďovaním sóje a výrobkov z nej, maku, strukovín, zeleniny a minerálnych vôd bohatých na vápnik. Keďže GFCF diéta nepatrí medzi lekármi indikované diéty, lekárske odporúčanie na túto diétu žiaľ nie je možné získať. S pozdravmi a prianím všetkého dobrého K.Babinská


Lubomír

17.07.2014 14:24:48


Dobrý deň.Chcel by som sa opýtať,náš 6 ročný syn má podozrenie na PAS,čakáme na diagnostiku,môžme mu objednať karnozín extra.Ako je to s dávkovaním?Syn má 20 kg.Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

21.07.2014 09:01:30

Dobrý deň prajem. Liečbe by malo predchádzať stanovenie diagnózy. Prikláňam sa preto k tomu, aby Vášmu synčekovi najprv uzavreli diagnózu. Odborník, ktorý diagnostikuje Vášho synčeka Vám určite odporučí aj vhodnú formu terapie. V súčasnosti sa za najúčinnejšiu považuje behaviorálna terapia. Ak sa rozhodnete podávať niektorý z doplnkov výživy, dávkovanie by malo byť podľa odporúčaní výrobcu.


ELA Nutritional consulting for ASD, Gabby J.

30.06.2014 23:05:07

minimalizace poškození
Dobrý den, jmenuji se GAbriela Jarolim. Mám dvě děti s vysocefunkčním autismem. Máme za ssebou velmi úspěšnou biomedical intervention+ rannou péči. Od roku 2011 se velmi intenzivně zabývám výživovým poradenstvím pro děti s PAS. SCD dietu, GAPS dietu podle Dr. Natashy z UK. Máme za ssebou DAN protokol podle A.R.I.aj. Pokud mohu býti jakkoliv nápomocna, nezdráhejte se mě kontaktovat. Hodně úspěchů, s pozdravem G. Jarolim

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

01.07.2014 15:44:32

Mila pani Jarolim, velmi pekne dakujem, ze ste dali o sebe vediet, tesim sa, ze ziskavam kontakt na osobu s praktickymi skusenostami v oblasti vyzivoveho poradenstva pri autizme. Ked bude prilezitost, istotne sa ohlasim. Zelam vsetko najlepsie Vam i celej Vasej rodinke. K.Babinska


Ivana

14.06.2014 14:36:39

Nútiť či nenútiť?
Dobrý deň, môj syn Jakubko (9r, AS) má veľmi vyberané chute na jedlo. Vôbec nechce jesť mäso, ani zemiaky...občas nechce jesť vôbec, alebo je len suchè rohlíky. Má rád mlieko, čo som rada a niektoré ovocie (vykôstkované, nakrájané). V ústach sa mu vytvárajú afty, tak mu dávam Bkomplex... lenže je potrebné, aby zjedol aj niečo iné, ako len rohlík, párok, sladkosti. Mám ho do toho jedla nejako tlačiť, ci naopak mám robiť ako povie on? Má 134cm a 28kg. Ďakujem za radu.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

23.06.2014 15:46:41

Dobrý deň prajem, prvým krokom pri riešení ťažkostí s papaním by malo byť lekárske vyšetrenie, aby sa zistilo, či príčinou vyberavého jedenia nie je zdravotný problém, ktorý treba preliečiť. Veľmi dobre, že Jakubkovi chutí mlieko a ovocie a rožky. Výber jedla nemožno nechať celkom na dieťati, aj dieťa s autizmom treba viesť k tomu, aby sa naučilo čo najpestrejšie jedávať . Ak Jakubko nemá rád zemiaky, skúšajte ryžu alebo cestoviny. Mäsko mu v istej miere môžu nahradiť vajíčka a mlieko. Treba však do stravy pridať potraviny, v ktorých je železo – zeleninku alebo strukoviny. Rýchly a zaručený spôsob, ako zlepšiť stravovanie, žiaľ neexistuje. Vedenie k správnej výžive si vyžaduje čas a trpezlivosť, je však veľká šanca, že postupne krok za krokom sa papanie zlepší. Pomôcť Vám môžu Tieto rady: - Dbajte na pravidelný stravovací režim – ponúkajte pokrmy v tom istom čase. V inom čase dieťaťu jedlo nepodávajte. - Podávajte stravu v tichom a pokojnom prostredí, aby sa dieťa sústredilo na jedlo. - Buďte vzorom, jedávajte spolu s dieťaťom. - Ak chceme, aby sa dieťa naučilo jedávať novú potravinu, doprajme mu čas, aby sa s ňou zoznámilo. Položte potravinu na tanierik a pozvite dieťa, aby sa iba pozrelo. Ďalší raz skúste potravinu spoločne ovoňať, či dotknúť sa jej. Až potom skúste ochutnať. Nedajte sa odradiť ani tým, ak dieťa zle zareaguje alebo sa nazlostí. Veľmi často sa deti potrebujú s novou potravinou opakovane stretnúť, kým sa odhodlajú ochutnať ju. - Snažte sa prispôsobiť vzhľad a konzistenciu jedla požiadavkám dieťaťa – napr. mäsko – podávajte mleté, nakrájané na kocky, ovocie – upravené na pyré, v obľúbenej miske a pod. - Ak dieťa ochutná novú potravinu, odmeňte ho. Napr. za jeden hlt novej potraviny sa môže 20 minút pohrať obľúbenú hru. Každým razom počet hltov zvyšujte, a čas odmeny skracujte – dieťa si postupne zvykne jedávať novú potravinu už aj bez odmeny. Držíme Vám palce.


valika

28.04.2014 14:16:06


dobry den. moja dcerka bude mat 4roky,ako 2.5rocnej jej diagnostykovali autizmus,alergologicka zistila ze ma hystaminovu intoleranciu.co sa tyka jedenia je velmi prieberciva,najradsej ma pecivo chlieb a plundru {lupacka}.bezlepkove pecivo jej nechuti. mame problemi z kakanim. navstevujeme gastrologicku ambulanciu. mohly by te mi poradit aku stravu mam zvolit. mlieko ma obmedzene len na vecer ked robym krupicu ryzovu a pecivo sa tiez snazim obmedzit. krajnakova valika

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

20.05.2014 12:25:03

Milá pani Krajnáková, Pri výbere jedálnička Vašej dcérky treba vyberať potraviny tak, aby pomohli vyriešiť zápchu. Súčasne treba dodržať niektoré obmedzenia, ktoré si vyžaduje histamínová intolerancia. 1. Zápcha - tá trápi mnohé deti s autizmom. Pomôcť môže úprava jedálnička, prospešne pôsobí predovšetkým zelenina a ovocie, ktoré by dieťa malo papať viackrát denne. Uprednostňujeme ich v čerstvom stave, priaznivý účinok majú aj uvarené (prívarky, kompóty). Medzi vhodné potraviny patria aj strukoviny. Dobrý účinok zvyknú mať sušené slivky, figy, ale aj iné druhy sušeného ovocia. Účinným prostriedkom sú aj ovsené vločky, ktoré možno podávať v podobe polievky, kaše alebo ich pridávať do pokrmov. V jedálničku sa obmedzujú až vylučujú potraviny, ktoré zvyknú zapekať – mrkva, ryža, čokoláda, banány, čierny čaj. Taktiež treba prihliadať, aby dieťa pilo dostatok tekutín. Pomôcť by ešte mohlo užívanie probiotík ako doplnku výživy, masáže bruška, priaznivo pôsobí aj pohyb – (prechádzky, pohybové hry). 2. Keďže Vašej dcérke zistili histamínovú intoleranciu, so stravy by ste mali vylúčiť ryby, údeniny, zrejúce syry (eidam, ementál), čokoládu, niektoré druhy zeleniny (paradajky, špenát, baklažán) a ovocia (jahody, ananás, banány). Jedlá, najmä mäsité, nemajú byť ohrievané, ale čerstvo uvarené. 3. Píšete, že sa snažíte podávať stravu s obmedzením lepku a mlieka. Ak pozorujete, že stav Vašej dcérky sa pri obmedzení zlepšil, obmedzujte ich aj naďalej. Ak ale ani po niekoľkých týždňoch nevidíte zlepšenie, zaraďte do stravy aspoň mlieko a mliečne výrobky. Inak môže Vašej dcérke chýbať vitamíny a minerály.


Vladimír Skoupil

08.04.2014 21:39:13

http://www.prirodauzdravuje.cz/alternativnimedicin
Dobry den,chcel by som sa opýtat,ci by som mohol davat tento vyzivový doplnok-Behavior Balance-DMG™ Liquid, 355 ml mojmu synovi s detským autizmom?Má 4,5 roka.V Cechach sa da kupit,cez internet ho chceme objednat.Mozem doverovat lekarni,ktora ho ponuka,nekupim nejaku napodobeninu? Dakujem.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

17.04.2014 15:03:24

Dobrý deň prajem. Ide o voľnopredajný prípravok, ktorý v zahraničí možno kúpiť bez lekárskeho predpisu. Na internete možno nájsť tvrdenia, že podávanie tohto prípravku deťom s autizmom prináša isté zlepšenie v správaní. Neboli však robené žiadne klinické štúdie, ktoré by potvrdzovali účinnosť a bezpečnosť tohto prípravku a bez týchto informácii nemôže odborník prípravok s plnou zodpovednosťou odporučiť. Ak zvážite a rozhodnete sa prípravok zakúpiť, možno sa iba spoľahnúť iba na serióznosť predajcu, prípadne kupovať prípravok od takého internetového predajcu, ktorý má dobré meno. Výrobca dekladuje, že prípravok možno podávať aj deťom od 2-3 rokov v dávke uspôsobenej pre dieťa v tomto veku.


jaja

27.02.2014 17:29:36

traviace problemy babatka
Mavaju deti neskor diagnostikovane ako autisticke od narodenia traviace problemy-dlhotrvajuci reflux,silne koliky,problem so zvysenym odchodom vetrov,castym grganim..apod.-tieto problemy komplikuju dojenie,prerusuju spanok- alebo to nebyva pravidlom?Vdaka za odpoved.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

10.03.2014 20:49:53

Dobry deň prajem. Tráviace problémy v dojčenskom veku nie sú signálom zvýšeného rizika autizmu, takáto súvislosť nebola zistená.


Mária Tremková

07.01.2014 14:29:30

autizmus a anorexia
Môj 5 - ročný syn autista veľmi málo je. Väčšinou je len jeden druh jedla, napr. kuracia polievka, tak ju je 3 x denne, aj mesiac v kuse a iné jedlo odmieta/okrem čipsov, tie chce takmer vždy/. Ponúkam mu aj iné jedlo, ale ani sa na to nechce pozrieť. Žiadna zelenina ani ovocie, keď bol menší, zjedol aspoň ryžu a mäsko, ale teraz nechce ani to. Neviem si rady. Dávam mu Peritol, ale neviem, či to má význam... Poraďte, prosím. Ďakujem.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

10.03.2014 21:14:30

Dobrý deň prajem, v niektorej z predchádzajúcich odpovedí je popísaných niekoľko tipov, ako postupovať pri problémoch s odmietaním pestrej stravy, azda budú pre Vás inšpiráciou. Najúčinnejším spôsobom, ako deti s autizmom možno naučiť pestrej strave, je behaviorálna terapia. Ako postupovať, to Vám môže poradiť psychológ, ku ktorému so synčekom chodíte.


Jozef Štefan Lanštiak

16.12.2013 19:20:46

informácia
Prosím Vás o telef.číslo na Dr.A.Čorejovú - mám záujem o Methyl B 12.Ďakujem

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

10.03.2014 21:01:09

Prepáčte, ale nemám súhlas dr. Čorejovej na zverejňovanie jej telefónneho čísla.


fialka

20.11.2013 12:45:31

spray B12 a Strattera
Ak dieťa (má funkčný autizmus, ADHD) dlhodobo užíva Stratteru na liečbu ADHD, je možné aby užívalo aj metylcobalamin v spray-i a prípadne aj ubichinol CoQ10 a prípadne aj Q10?

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

10.03.2014 20:57:01

Liečbu Stratterou možno doplniť aj podávaním doplnkov výživy. Nie je však vhodné podávať viac doplnkov výživy naraz. Odporúčam podávať jeden z prípravkov, ak nebudete ani po dostatočne dlhej dobe podávania priaznivý účinok, potom zvážte zámenu za iný doplnok.


Daša

30.10.2013 11:12:09

AS
Dobry den pani doktorka, mojmu 6-rocnemu synovi diagnostikovali AS a taktiez chodime na pravidelne neurolog.kontroly kvoli zvysenej dennej unave. Prosim Vas, je potrebne nejakym sposobom upravit synovi stravu? Nerada by som presla na bezlepkovu a bezkazeinovu dietu, nakolko syn ma velmi rad mlieko, jogurt, syry, chlebik,...prosim poradte. Dakujem velmi pekne. Vsetko dbore. Jagnesakova

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

04.11.2013 08:53:13

Dobry den, pani Jagnesakova, Prechod na diétu by som neodporúčala, tento krok nie je momentálne potrebný. Naopak, je veľmi dobre, že Váš synček má rád mliečne výrobky a dobre jedáva aj chlebík. Na vzniku únavy sa môže podieľať znížený príjem minerálov a vitamínov, skúste preto do stravy zaraďovať čo najviac rôznych druhov zeleniny a ovocia – pokiaľ to ide. Môžete prípadne doplniť synčekovi vitamíny a minerály niektorým doplnkom výživy.


kulo

23.10.2013 19:14:10

methyl b-12
dobry den, chcem sa poradit - chcem objednat z lekarne v taliansku synovi tento produkt: http://www.farmacialegnani.com/Autism/Prodotti.aut.php , avsak chcu recept, ktory by mi napisal lekar. preto sa chcem spytat ci davkovanie 0,7mikrogramov na kg hmotnosti dietata je spravny. syncek ma diagnostikovany detsky autizmus, ine zdravotne tazkosti nema, krvny obraz mu vychadza pravidelne dobry, metabolicke vysetrenia dopadli v poriadku, nepozorujeme u neho ani problemy v oblasti travenia ci spanku. v novembri dovrsi 3 roky. prediskutovala som s psychologom aj logopedom, odprucaju. dakujem.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

04.11.2013 12:19:28

Dobrý deň. Na webovej stránke, na ktorú sa odvolávate, uvádzajú viaceré prípravky, ale predpokladám, že máte na mysli injekcie Metyl B12. Odborná literatúra odporúča deťom s autizmom dávku 75 mikrogramov/ kg hmotnosti, ktorá by sa mala podávať 2x do týždňa. Čím dlhšie sa prípravok podáva, tým lepšie výsledky sa dosahujú.


anna kulifajová

10.06.2013 13:51:16

mb12
dobry den, bola som na konferencii \"moje dieta nie je nevychovane ale autisticke\", kde ste prezentovali aj vysledky studii. zaujal ma produkt metylkobalaminu, ktory by som chcela podavat svojmu syncekovi. konzultovala som to aj s dr.janosikovou, ktoru s nim navstevujem. ma 2r.7m., diagnozu 84,9 a susp. 84,0. Avsak neviem, kde by som tento produkt kupila. preto vas prosim o informaciu, ci a kde je mozne tento produkt zakupit. dakujem. kulifajova

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

14.06.2013 14:45:16

Dobrý deň, pani Kulifajová. Lekárne na Slovensku metylkobalamín zatiaľ nepredávajú. Rodičia, ktorí chcú prípravok svojim deťom podávať, si ho zaobstarávajú zo zahraničia, najmä z Talianska.


lucia klemparova

28.05.2013 14:18:33

podozrenie na autizmus
dobry den mam3 rocnu dcerku ktora ma wsetke priznaky na autizmus,chcela by som vediet cotoje bezlepkova strava co moze jest a ake jedla jej mam warit pretoze som ciala clanky od jednej doktzorki ktora howori ze tieto deti nemozu vyrobky s mlieka ale musia jest bio potrawini ovocuie a zeleninu ale neswem co jej mam warit s manzelom sme mlady rodicia a mame iba ju viac deti nemame.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

31.05.2013 13:46:14

Dobrý deň prajem. Z vašej otázky nie je celkom zrejmé, či dcérka už má určenú diagnózu autizmu. Ak nie, je dôležité, aby ste absolvovali lekárske vyšetrenia a aby dcérka bola čo najskôr liečená. Dobré by bolo začať od vášho pediatra - ten by Vám mal odporučiť, na ktorého odborníka sa máte ďalej obrátiť. Najlepšie výsledky v liečbe detičiek s autizmom sa dosahujú liečbou u psychológa alebo špeciálneho pedagóga. Účinky diéty nie sú spoľahlivo dokázané, preto skôr neodporúčam začať liečbu diétou. Môžete ju azda vyskúšať neskôr, keď už dcérka bude pravidelne chodiť na psychologické terapie. Rodičia skúšajú najmä tzv. GFCF diétu, či je diéta s vylúčením lepku a kazeínu, pri ktorej sa zo stravy vylučujú niektoré obilniny (tie, čo obsahujú lepok) a všetky mliečne potraviny (obsahujú kazeín). U niektorých detičiek rodičia zisťujú zlepšenie príznakov autizmu, na druhej strane nie každé dieťatko zareaguje na diétu zlepšením. Diéta prináša aj zdravotné riziká a vyžaduje si starostlivú kombináciu „povolených potravín“, aby organizmus dieťaťa dostával všetky potrebné živiny. Vaša dcérka rastie a vyvíja sa a mala by papať veku primeranú a čo najpestrejšiu stravu. Často sa stáva, že detičky s autizmom chcú papať iba niekoľko málo potravín a iné odmietajú, čo nie je dobré pre ich zdravie. Hoci to nie je vždy ľahké, dôležité je dieťatko viesť k pestrej strave, aby si zvyklo jedávať všetky potraviny - aj chlebík či pečivo, aj mäsko, mliečne výrobky, zeleninu, ovocie, strukoviny atď.


Ivana

24.04.2013 16:00:05

Dieťa odmieta jesť lyžičkou
Dobrý deň. dnes sme boli s mojou 3 ročnou dcérou u neurologa,kde nám odporučil návštevu psychológa pre podozrenie dg. autizmus. dieťa má DMO. Chodiť sme ju naučili. Nosí načúvacie prístroje, ktoré odmieta. Máme veľký problém s jedením, pretože dieťa odmieta jesť lyžičkou. Všetko je potrebné mixovať a dávať cez fľašku. Ako máme postupovať? Neviete nám poradiť? Už sme sa inf. kde kade, ale žiadny lekár nám nevedel poradiť ako dieťa naučiť jesť lyžičkou. A žuť rožtek - tak to hádam ani neverím, že to niekedy dokáže. Ďakujem.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

30.04.2013 19:42:26

Dobrý deň. Presný návod, ako dieťa zvyknúť na lyžičku, žiaľ neexistuje. Treba hlavne skúšať, čo by na dieťatko zabralo a popustiť uzdu fantázii. Nech sa páči niekoľko nápadov: - Možno by nebolo zlé pre začiatok nechať dcérke nejakú farebnú plastovú lyžičku ako hračku. Detičky si často dávajú veci do pusy, takže takto sa možno s lyžičkou zoznámi a zvykne si. Dobrý by bola lyžička z ohybného, mäkkého materiálu, ktorá by bola bezpečná a aj príjemná do pusy. - Skúšať treba s maličkou lyžičkou a malými kúskami potravy. - Nedá s s dcérkou dohodnúť – napr. iba jeden hlt jedla na lyžičke a potom príde fľaška? Aj takýto malý úspech by sa počítal. - Ak ste náhodou neskúšali, možno by zabrala fľaška, ktorá má namiesto dudlíka lyžičku. Potrava by síce bola kašovitá, ale mohol by sa vypestovať návyk na lyžičku. - Nepomohlo by, keby ste skúsili podávať lyžičkou obľúbené jedlo? - Krok dopredu by bol aj v tom, keby sa Vaša dcérka naučila papať tuhšiu stravu hoci aj rúčkami, bez lyžičky. Niekedy zaberie, keď sa dieťaťu nechá potrava „iba tak“ na tanieriku a môže sa samo obslúžiť. Vhodný je napr. banán, ktorý je mäkkej konzistencie. Ponúknuť je dobré malé kúsky. - Skúste podať stravu na lyžičke, keď je dieťa zahĺbené napr. do sledovania televízie. Deti si pritom často ani neuvedomia, kedy im podáme jedlo. Nie je to veľmi výchovné, ale je to istá možnosť. Dcérkino odmietanie tuhej stravy môže súvisieť aj s jej DMO. Taktiež pri autizme majú detičky osobitý spôsob stravovania a niekedy sú ochotné spapať iba potraviny s určitou konzistenciu, vzhľadom, vôňou, či tvarom, Držím palce.


Bertová Ivana

03.04.2013 22:55:17

Výživové doplnky a autizmus
Dobrý deň, môj syn bol u Vás zaradený od 11/2012 do 2/2013 vo výskume podávania probiotík. Za uvedené obdobie sa jeho stav zlepšil čo sa týka stravy aj vývoja celkovo. Rada by som sa opýtala, či je možné aby bol opätovne zaradený do výskumu, resp. aké výživové doplnky by som mu mohla podávať. Jakubko má 3,5 roka a diagnostikovanú nešpecifikovanú pervazívnu vývin. poruchu. Má urobené metabolické vyšetrenie u primárky Hlavatej na Kramároch. Nebola zistená žiadna metabolická porucha, nebola odporúčaná diéta. Ja by som mu rada naďalej podávala probiotiká. Chcem sa opýtať, či má zmysel ich skombinovať s napr. rybím olejom /ktorý produkt by ste mi odporúčili/, resp. Carnosinom /hodnoty Karnitínu máme v norme/. Poprípade niečo iné. Potrebujeme podporiť reč, očný kontakt, nemáme problémy so správaním dieťaťa. Ďakujem Bertová

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

30.04.2013 21:51:36

Milá pani Bertová, predovšetkým veľmi pekne ďakujem za náš tím za účasť v projekte a veľmi sa teším, že Jakubko urobil v tomto období pokrok. V čase, kedy detičky zapojené do nášho projektu užívali probiotiká, u viacerých detí sa pozorovali mierne priaznivé účinky – na tráviace funkcie, zlepšená chuť do jedla, o čosi lepšia komunikácia. Žiaľ, zatiaľ sa nedá odlíšiť, do akej miery to bol vplyv probiotík, nakoľko prispelo prirodzené dozrievanie dieťatka, iná terapia a pod., toto zistiť nám azda pomôže ďalší výskum. Probiotiká patria medzi bezpečné doplnky výživy a môžu sa podávať aj dlhodobo. Jakubkovi môžete probiotiká podávať i naďalej, prípadne urobiť v užívaní prestávku 1-2 mesiace a potom pokračovať. Nie je jednoduché poradiť Vám, či pridať k probiotikám ďalšie prípravky, a ktoré zvoliť. Pri kombinácii prípravkov je ťažšie zistiť, či a ktorý prípravok dieťaťu vlastne pomáha. Podobne ako v prípade probiotík zatiaľ nie je zrejmé, do akej miery iné doplnky pomáhajú, prečo niektorým deťom pomôžu a iným nie, akým spôsobom vlastne účinkujú a či majú vedľajšie účinky. Lepšie sa javí podávať jeden druh doplnku výživy. Ak sa pre niektorý prípravok rozhodnete, treba ho podávať v dávke, akú odporúča výrobca. V súčasnosti sa pripravuje ďalšie pokračovanie projektov zameraných na sledovanie účinkov doplnkov výživy pri autizme, ich začiatok sa plánuje na jeseň 2013, alebo neskôr.


Harvankova

17.03.2013 18:34:57

jedálníček
Dobrý deň, Náš 9-ročný syn má vyhranenú stravu na 5 prevažne suchých jedál(rožok,ryža,zemiaky,termix,niektoré ovocie).Mohli by ste mi poradiť ako spestriť jeho jedálníček.Je autista bez mentálneho postihu.Čo nepozná neje, lebo mu \"smrdia\" a niekedy odíde od stola, že ho napína z pohľadu na omáčku, ryžu a mäso.Ďakujem

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

03.04.2013 13:42:15

Dobrý deň. Nech sa páči zopár tipov. Odborníci v takýchto prípadoch odporúčajú, aby sa rodičia najprv pokúsili presnejšie zistiť, čo dieťaťu na potravinách vadí: farba (napr. odmieta oranžové ovocie, ale zelené zje), konzistencia (odmieta kúsky zemiakov, ale zje zemiakové pyré), vôňa, prípadne spôsob podávania potraviny (napr. pokrm musí byť na tom istom tanieriku, v strede), teplota jedla a pod. Už vďaka samotnej úprave „neobľúbených“ potravín a jedál do takej podoby, aká je pre dieťa prijateľná, môže jedálniček obohatiť o niekoľko potravín. Ďalší zo spôsobov na takýto: rodičia zvolia nejakú potravinu, ktorá má šancu u dieťaťa „uspieť“ a počas stolovania ju nechajú na samostatnom tanieriku na stole, nekladú ju však dieťaťu na tanier. Po niekoľkých dňoch naložia danú potravinu na tanier sebe i dieťaťu. Rodičia potravinu skonzumujú a vychvaľujú, aká je chutná, dieťa však neponúkajú ani nenútia, aby jedlo. Je možné, že dieťa po niekoľkých dňoch tiež novú potravinu aspoň ochutná. Iný prístup, ktorý sa niekomu osvedčil, je takýto: Dieťa pripravujeme na novú potravinu formou vymysleného príbehu/rozprávky. Rodič si vymyslí príbeh o veľmi chutnej potravine, ktoré je veľmi dobrá, jedávajú ju aj rozprávkové bytosti (hlavne tie, ktoré dieťa obľubuje) a jedného dňa, možno onedlho aj dieťa môže túto potravinu ochutnať. Ešte jedna možnosť: Ak je dieťa prístupné, na tanierik mu okrem známej potraviny, ktorú pozná, naložíme aj novú potravinu. Snažíme sa dieťa presvedčiť, aby striedavo papalo jedno sústo známej potraviny a následne jedno z novej potraviny. Aj pri takomto postupe možno skúsiť použiť príbeh alebo „ísť na vec“ hrou. Ak dieťa zaryto odmieta nové potraviny, možno skúsiť podávať nové potraviny v skrytej forme - primiešavať ich k jedlám, ktoré dieťa jedáva. Toto sa týka najmä výživovo hodnotných potravín, ktoré sú dôležité pre rast a vývoj dieťa (napr. mlieko, zelenina, ovocie, mäso, vajcia). Tomuto prístupu však chýba výchovná stránka, dieťa Vo všeobecnosti sa odporúča postupovať „podobrotky“ a pozitívne. Krik a hnev zvyčajne neprináša nič dobré. Taktiež by sme sa mali vyvarovať tomu, že ak dieťa novú potravinu odmietne, vzápätí mu podáme jeho obľúbenú potravinu – „len, aby niečo zjedlo“. Dieťa veľmi rýchlo zistí, že takto si môže vynútiť to, čo mu chutí.


Katarína Kahánková

21.02.2013 00:08:55

autismus a genetické testy
Dobrý večer, chcem sa opýtat či sa u mojho 5 ročného synovca dá zistit krvou či má autismus.A je možné žeby sa jeho vývoj zastavil na pol ročnom miminku? A posledná otázka je ak opravdu je autista,dá sa nejako zistit od koho to zdedil?(či po matke nebo otci) ďakujem Katarína

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

24.02.2013 16:24:13

Dobrý deň, Katarína. Zatiaľ neexistuje krvný test, ktorý by potvrdil, či dieťa má alebo nemá autizmus. Diagnóza autizmu sa robí na základe vyšetrenia u detského psychológa alebo psychiatra. Pri autizme je vývoj dieťaťa často oneskorený, nie je však zvyčajné, že by sa zastavil na úrovni pol roka. Zatiaľ lekári nedokážu ani zistiť, po ktorom z rodičov dieťa zdedilo vlohy pre autizmus. Predpokladá sa, že na vzniku poruchy sa okrem genetických činiteľov podieľa aj prostredie.


Stanislav

09.02.2013 22:57:58

GFCF diet
Dobrý deň. Som otec 4 ročneho chlapceka s detským autizmom. Zavádzame gfcf diétu. Vedeli by Ste nám rozpisat potraviny ,suroviny ktoré môžeme mu dávať a ktoré nie? Veľmi by ste nám pomohli,ďakujem.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

24.02.2013 16:13:03

Pri GFCF (gluten free/casein free) sa z výživy vylučujú potraviny s obsahom lepku (gluténu) a kazeínu. Lepok sa nachádza v obilninách - pšenici, raži, jačmeni, teda aj vo všetkých potravinách (pečivo, krupica, kaše) a jedlách (koláče, omáčky, knedle), ktorých zložkou sú tieto obilniny Bežné druhy výrobkov z obilnín sa v diéte nahrádzajú špeciálnymi bezlepkovými druhmi (bezlepkový chlieb, cestoviny a pod.) Vhodnou súčasťou diéty sú plodiny, ktoré lepok neobsahujú, ako napr. kukurica, zemiaky, proso, amarant, pohánka, fazuľa, ryža (niekedy robí problém pri ťažších formách ochorenia), sója a výrobky z nich (múky, kaše, škroby atď.). Čistý ovos v menších množstvách pacienti dobre znášajú. Mnohé výrobky s názvom „ovsený“ však obsahujú prímesi iných obilnín, takže lepok sa v nich nakoniec nachádza, preto sa nepovažujú za vhodnú súčasť diéty. Kazeín sa nachádza v mlieku, v mliečnych výrobkoch a syroch, ktoré sa teda zo stravy úplne vylučujú (všetky – jogurty, cmar, srvátka, šľahačka, smotana, atď.). Nevhodné sú všetky druhy živočíšneho mlieka (kravské, kozie, ovčie a pod.), ako aj výrobky z nich. Lepok a kazeín sú súčasťou mnohých potravinárskych prísad, taktiež i polotovarov a hotových pokrmov. Nevhodné sú napríklad potraviny, ktoré obsahujú kazeinát, slad alebo hydrolyzovaný rastlinný proteín, pretože obsahujú lepok. Nevhodné prísady môžu obsahovať potraviny ako instantné polievky, hotové omáčky, sladkosti, keksíky, údeniny. Glutén sa často nachádza vo vyprážaných jedlách a do chrumkava upravených potravinách. Pred podaním neznámych výrobkov sa odporúča dôkladne preštudovať informácie pre spotrebiteľa na etikete výrobku, v prípade neistoty obrátiť sa výrobcu. Istým vodítkom môže byť označenie „Výrobok vhodný pre bezlepkovú diétu“. Nevhodné prísady môžu byť aj súčasťou liekov. Obilniny a mlieko/mliečne výrobky patria vo výžive človeka medzi základné potraviny a sú významným zdrojom živín. Pri obmedzení obilnín treba do stravy zaraďovať dostatok iných potravín bohatých na vlákninu (zelenina, ovocie, strukoviny) a vitamíny skupiny B. Mlieko je zasa hlavným zdrojom vápnika a vitamínu D, ktoré treba taktiež nahrádzať z iných zdrojov. Do výživy dieťatka treba zaraďovať vo väčšom množstve i nemliečne zdroje vápnika: výrobky zo sóje (tofu, sójové mäso, sójová múka), ostatné strukoviny, zeleninu bohatú na vápnik (brokolica, kel, pór, petržlen, špenát, šalát, kaleráb, karfiol), vňate. Dobrým zdrojom vápnika sú sardinky. Podávať môžete minerálne vody bohaté na vápnik, obsah vápnika sa v nich pohybuje v množstve 300-400 mg/ l. Vitamín D sa nachádza v rybom oleji. Aby sa mohli účinky diéty prejaviť, je dôležité diétu starostlivo dodržiavať a dôsledne vylučovať potraviny s obsahom lepku a kazeínu. Ak dieťa horšie jedáva a jeho strava nie je dostatočne pestrá, treba podávať doplnky výživy.


Michaela

29.01.2013 17:44:10

Môj syn odmieta teplé jedlá
Dobrý ďeň ja by som sa chcela opýtať čo mám robiť keď môj 6 ročný syn odmieta teplú stravu a celé dni dokáže papať rožok alebo chlebík s maslom alebo paštétou.Či ho mám nútiť aj k iným jedlám alebo mám byť ptrpezlivejšia...

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

05.02.2013 15:11:33

Dobrý deň. Mnohé menšie detičky by najradšej papali iba to, čo im chutí a odmietajú až trucujú, keď im podávame jedlo, ktoré im tak nelahodí. Vedenie k správnym stravovacím návykom je však súčasťou výchovy dieťatka. Na každé dieťa platí iný výchovný spôsob: možno skúsiť dieťa motivovať odmenou, trpezlivo kŕmiť napriek jeho protestom, niekedy zaberie, až keď rodič ráznejšie zakročiť. Pre dieťa je dôležité pestrá strava, aby získalo všetky živiny potrebné pre rast a vývin.


Zuzana Kianickova

16.01.2013 20:45:36

tazke kovy
Dobry den Mudr.Katarina Babinska,PhD. Rada by som sa s Vami poradila ohladne vysledkov krvi na tazke kovi mojej dcerky,ktore som jej dala spravit v Slovenskej zdravotnickej univerzite,keby ste mi mohli dat nejaku mailovu adresu kam by som Vam to mohla naskenovat a poslat,dakujem s pozdravom Kianickova

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

17.01.2013 09:38:33

Dobry den prajem, samozrejme, poradim. Najlepsie by vsak bolo, kedby ste vysledky, ktore potrebujete skonzultovat napisali cez tuto poradnu.


katka

10.01.2013 19:49:34

Bezlepková diéta
Dobrý deň, rada by som sa opýtala kto a na základe čoho može určiť, či je pre moje dieťa vhodná diéta GFCF. Vopred ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

17.01.2013 09:38:25

Dobrý deň prajem, mnohí rodičia detí s autizmom pri podávaní GFCF diéty spozorovali u svojho dieťaťa isté zlepšenie. Účinnosť GFCF diéty sa však vo vedeckých štúdiách zatiaľ nepotvrdila, preto nie sú známe ani objektívne kritériá, ktoré by nám uľahčili rozhodovanie o tom, či je diéta pre konkrétne dieťa vhodná alebo nie. Ak zvažujete vyskúšať podávanie GFCF diéty, odporúča sa vyšetriť ranný moč na prítomnosť opioidných peptidov (napr. v Bratislave vykonáva MUDr. Urge na Kramároch), pretože zlepšenie zvyklo nastať najmä u detí s vysokými hladinami, pri normálnych hladinách skôr nie. Odborníci tiež uvádzajú, že diéta priniesla zlepšenie hlavne u detí, ktoré mali tráviace ťažkosti a alergické prejavy. Ak Vaše dieťa má tento typ problémov, je väčšia šanca, že diéta zaúčinkuje. Ak sa pre diétu rozhodnete, treba pamätať, že vylúčením mlieka sa strava ochudobňuje o vápnik a vitamín D, ktoré treba nahradiť z iných zdrojov. Potrebné je diétu dôsledne dodržiavať, preto je dobré naštudovať si, ktoré potraviny sú vhodné a ktoré nie. Želám všetko dobré.


Adriana Veresova

18.12.2012 13:48:00

Strava pre syna
Chcela by som sa spytat,ake potraviny su vhodne pre maleho,mava problemy so stolicou,papa vsetko okrem mliecnych vyrobkov,tie mu nechutia,iba jogurty,vody vypije velmi vela aj 1/1,2l,ma 4 aj polroka,nerozprava,ma detsky autizmus.S pozravom adrika.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

17.01.2013 11:12:38

Milá Adrika, zápcha trápi veľa detičiek s autizmom. Ak máva dieťatko zápchu, hlavnou zásadou zaraďovať do stravy dostatok potravín bohatých na vlákninu, ktorá podporuje prácu čriev. Je to predovšetkým zelenina a ovocie, ktoré by malo byť súčasťou každého denného jedla. Uprednostňujeme ich čerstvom stave, priaznivý účinok majú aj varené (prívarky, kompóty). Účinným prostriedkom sú ovsené vločky, ktoré možno podávať v podobe polievky, kaše alebo ich pridávať do pokrmov. Dieťatku dávame tmavé a celozrnné druhy chleba a pečiva, nie biele. Medzi vhodné potraviny patria aj strukoviny. Do jedálnička denne zaraďujeme kyslomliečne výrobky – je veľmi dobre, že práve jogurt synčekovi chutí, prospešné by mali byť najmä druhy s obsahom probiotík. Skúsiť môžete aj acidko. Dobrý účinok zvyknú mať sušené slivky, figy, ale aj iné druhy sušeného ovocia. V jedálničku sa obmedzujú až vylučujú potraviny, ktoré zvyknú zapekať – mrkva, čokoláda, banány, čierny čaj, bielu ryžu nahradíme ryžou natural. Ak úprava stravy dostatočne nepomôže, skúste podávať probiotiká ako doplnok výživy a masáže bruška. Veľmi dobre, že Váš synček prijíma dosť tekutín, množstvo, ktoré vypije je trošku väčšie, ako sa odporúča. Nemusíte sa však znepokojovať, nejde o nijako extrémny nadbytok.